Zihinsel aktiviteyi artıran besin Cevizin yararları nelerdir ?

Zihinsel aktiviteyi artıran besin Cevizin yararları nelerdir ?

Zihinsel aktiviteyi artıran besin Cevizin yararları nelerdir ? Omega-3 yağ asidi bakımından güçlü olan ceviz, kalp ve damar sıhhatine yararlı olan güçlü besinlerden biridir. Uzmanların günde 4 tane tüketilmesini önerdiği ceviz fenolik asitler içerir. Bu sayede cilt sıhhatine da olumlu katkı sağlar. Bilhassa ceviz yağından elde edilen kremler ya da ilaçlar cilt yüzeyindeki kuruluğa egzamaya yarar sağlar. Pekala Cevizin yararları nelerdir?

Ceviz ağaçta yetişir ve kendine has bir kokusu vardır. Kış aylarında yaprak döken ilkbaharda ise yine yetişen ceviz ağacı dışı sert içi etli bir besin üretir. Üretimi eski çağlara dayanan ceviz üretimi alternatif tıpta kullanılıyor. Bedenin gereksinimi olan omega-3 yağ asidinin yüzde 85’ini karşılar. Ağacından kısmına yaprağına kadar tam bir şifa kaynağı olan ceviz ağacının, kalın gövdesi sayesinde mobilyacılıkta kullanılır. Kaliteli ağaç gövdesi sayesinde ahşap mobilyacılığın vazgeçilmezi olan ceviz ağacının yaprakları yaraları güzelleştirmede tesirli olduğundan bilhassa savaş esnalarında yaralı askerler için götürülürmüş.Günümüzde ise yaprakları âlâ renk verdiği için boya dalında ham unsur olarak kullanılır. Ülkemizde sıklıkla Ege, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesinde yetiştirilir. Cevizin içeriğinde folik asit, E vitamini, demir, fosfor, magnezyum, potasyum, çinko ve omega- 3 yağ asidi bakımından epeyce zengindir. Hafızayı güçlendiren cevizi bir gece evvelden kabukları ile birlikte suda bekletip sonraki günden itibaren tertipli tüketildiğinde kalpten göz hastalıklarına kadar birçok hastalığa güzel geldiği yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Zihinsel aktiviteyi artıran besin Cevizin yararları nelerdir ?
Zihinsel aktiviteyi artıran besin Cevizin yararları nelerdir ?

CEVİZ KABUKLARINI ÇÖPE ATMAYIN!

Cevizin içi, kabukları, ağacı, yaprakları ve iç yapraklarına kadar çabucak hemen her yerinde yarar var. Bu yüzden uzmanlar bu besinin her istikametten kıymetlendirilmesi gerektiğini vurguluyor. Omega-3 yağ asidi bakımından yararlı olan cevizin kabuğunda da insan sıhhatini olumlu etkileyecek bilhassa mevcuttur. Ceviz kabukları püre haline getirildiğinde konut de doğal yolla yapılan bir maske üzere cilde uygulanabilir. İçerisine hiç bir şey eklemeden başlı başına bir yarar sağlayabilen ceviz kabukları ayrıyeten kaynetılıp suyu tüketilebilir. Bu bilgiler haberin alt kısmında mevcuttur. Bunun yanı sıra blendırdan geçirilen ceviz kabukları ayak detoksuna da yarar sağlar. Ayak tabanlarına sürüp streçleyiniz bir saat bekledikten sonra yıkayınız. Ayak topuğunda kalınlaşma ve tırnaklarında kayba neden olmaz. Bilakis yenilenmesini sağlar. Ayrıyeten kan akışının düzenlenmesini sağlayarak bedende toksin biriktirmez.

CEVİZ YAĞI FAYDALARI
CEVİZ YAĞI FAYDALARI

CEVİZ YAĞI FAYDALARI

Omega-3 yağ asidi ve magnezyum bakımından varlıklı olan ceviz yağı, soğuk pres usulüyle çıkartılır. Lakin rafine yağı olarak çıkartılan ceviz yağı vitamin ve mineraller açısından pahası düşer. Bu yüzden daha çok soğuk pres tercih edilir. Yağı birinci kere Yunanlılar M.Ö 300’lü yıllarda keşfetmiştir.Yağın bilhassa kalp ve damar hastalıklarına yarar sağladığı görülmüştür. Bunun yanı sıra hudut hücrelerini güçlendiren ceviz yağı konsantre gücünü artırarak beynin bellek yapısını takviyeler. Yapılan kimi araştırmalarda kanserli hücrelerin sayısını düşürdüğü tespit edilmiştir. Cilt yüzeyine uygulandığında kuru bölgeyi nemlendirir ve egzama üzere hastalıklara doğal yarar sağlar. Mevsimsel saç sökülmesini engelleyen ceviz yağı, ayrıyeten saçların daha gür ve sağlıklı çıkmasını dayanaklar.

CEVİZİN YARARLARI NELERDİR?

İçerdiği omega-3 yağ asidi bakımından güçlü olan ceviz, beyin sıhhati için birebir yarar sağlar. Yağ asitleri sayesinde beynin bilgi toplama kısmı güçlenerek konsantrasyon artar. Uzmanlar cevizin bütün yararlarından yararlanmak için sabah aç karna tüketilmesi gerektiğini vurgularlar. Böylelikle ceviz hudut hücrelerinde daha fazla ve süratli emilim sağlar.

Yüksek lif sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Mide asidini denetim eder. Reflü ve ülser hastalıklarının şiddetini azaltır. Ayrıyeten bağırsak florasını düzenleyerek yemeklerin sindirilmesini sağlar. Kabızlık problemini giderir.

CEVİZİN YARARLARI NELERDİR?
CEVİZİN YARARLARI NELERDİR?

Omega-3 yağ asitleri tıpkı vakitte güçlü antioksidanlar barındırır bu sayede bedeni temizlemede tesirlidir. Hücreler böylelikle yenilenerek mutasyona uğramayarak kanser hastalıklarını önler.

Lif yalnızca sindirime yarar sağlamaz tıpkı vakitte uzun müddetli tokluk hissi verdiğinden kilo vermede tesirli bir besindir. Lakin kavrulmuş ceviz bedende yağ oranını artırır.

Melatonin unsuru içeren ceviz uyku sorunlarına de uygun gelir. Akşam yatmadan bir saat evvel bir avuç ceviz yiyerek uykusuzluk giderilmiş olur.

Vitamin bakımından varlıklı olan ceviz kemik ve dişleri güçlendirir. Bunun yanı sıra cilt ve saç sıhhati içinde hayli tesirlidir. Saç köklerini güçlendiren ceviz dökülme ve yıpranmayı önler. Cilt dermis katmanını yenileyerek sivilce ve akne oluşumunu mahzurlar. Yaşlanmayı geciktirir.

CEVİZ SUYU FAYDALARI ?

Besin atıklarının neden olduğu sindirim sorunlarına yakalanma riskini düşürür. İçerdiği yüksek lif sayesinde gaz sorunları ve şişkinliğe uygun gelir.

Adet devrinde şiddetli sancılar yaşayan bayanların, bu devirlerini rahat geçirmesi için iki günde bir ceviz suyu içmelerinde yarar var.

CEVİZ SUYU FAYDALARI ?
CEVİZ SUYU FAYDALARI ?

Hamilelik periyodunda fazla kilo alınmaması için de yarar sağlayan ceviz suyu tıpkı vakitte içerdiği potasyum sayesinde annelik devrindeki bayanların süt oranını artırır.

Demir ve protein hususları beyin işlevlerini güçlendirerek Alzehimere yakalanma riskini düşürür. Birebir vakitte öbür beyin hastalıklarını da önler.

Beyne olduğu kadar hudut sistemine de âlâ gelen ceviz, burada deforme olmuş hücreleri onararak gerilim ve depresyon üzere ruhsal rahatsızlıkların yaşanmasını önler. Gece yatmadan bir saat evvel bir bardak ceviz suyu içmek daha rahat bir uyku geçirmenize takviye olur.

Cildin alt katmanında bulunan dermis katmanının onararak yaşlanmayı önler.

Omega-3 yağ asidi damarları temizler böylelikle kalp krizi geçirme mümkünlüğünü azaltır.

CEVİZİN ZIYANI VAR MIDIR?

Yapılan araştırmalar ve tetkiklere nazaran cevizin rastgele önemli bir ziyanı tespit edilmemiştir. Lakin birtakım bireylerin bağışıklık sisteminin yapısına bağlı alerjik durumlara neden olabilir. Kaşınma ve isiliklerin yanı sıra lisanda de şişmeye sebebiyet verir. Bunun yanı sıra çok tüketildiğinde sindirim sistemine de hasar verir. Kabızlık ya da tam aykırısı ishal üzere sıhhat meselelerine yol açar.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.