Zeynep Koçak’ın ailesinden Barış Akarsu’nun sinemasına itiraz!

Milliyet gazetesinden Ali Eyüboğlu’nun ‘Barış Akarsu’nun Sinemasına İtiraz Var’ başlıklı yazısı şöyle:
“Trafik kazasında öldüğünde şimdi 28 yaşındaydı. Ortadan onca yıl geçti, lakin genç müzikçi unutulmadı. Barış Akarsu, vefatından 15 yıl sonra hayatı sinema yapılan ünlüler ortasına bile girdi. Barış Akarsu’yu İsmail Ege Şaşmaz’ın canlandırdığı sinemanın çekimleri başladı. Yapımcılığını Fikri Şahane Productions’un, direktörlüğünü Mert Dikmen’in üstlendiği sinemanın oyuncu takımında Hüseyin Avni Danyal, Metin Coşkun, Aslıhan Kapanşahin, Burak Satıbol ve Aytaç Uşun üzere isimler var.

Filmin kıymetli karakterlerinden biri müzikçiyle tıpkı kazada ölen sevgilisi Zeynep Koçak. Hala sanal alemdeki görüntüde ‘Filmde Barış Akarsu’nun sevgilisi Zeynep’i oynayacağım’ diyen Aslı Bekiroğlu sete çıkamadan gitti, yerine Almila Ada geldi. Amma ve lakin, Bodrum’daki trafik kazasında Barış Akarsu’yla birlikte ölen sevgilisi Zeynep Koçak’ın ailesi, kızlarının sinemaya husus edilmesine karşı.

“AİLESİNDEN MÜSAADE İSTEYEN OLMAMIŞ”

Kızının acısını unutmaya çalışan annenin sıkıntısını ortak tanıdığımız Abdurrahman Cihan, şöyle anlattı:

Barış Akarsu’nun sineması çekiliyormuş. Başroldeki bayan, Barış Akarsu’nun sevgilisi Zeynep’i oynayacakmış, lakin ailesinden müsaade isteyen olmamış. Acılarını unutmaya çalışan, kendi halinde mütedeyyin aile kızlarının sinemada olmasını istemiyor, ne yapabilirler?

“İZİN ŞART”

Yapımcı, ‘Ben Barış Akarsu’nun sinemasını çekiyorum’ deyip, Zeynep Koçak’ın ailesinden müsaade isteme gereği duymamış olabilir. Pekala Telif Yasası ne diyor bu türlü durumlarda? Telif Yasası’nı çok yeterli bilen üç hukukçuya sordum, üçü de ‘İzin şart’ dedi, yalnızca biri ‘Ama burası Türkiye, o yüzden muhakkak olmaz’ diye ekledi.

Türk yargısının birbiriyle çelişen o kadar çok kararı var ki, Bergen’in katiliyle genç yaşta kızlarını kaybeden aileyi birebir kefeye koyan yargıçlar de olabilir, ‘Varislerinden müsaadesiz gerekir’ diyen de.

Hukukçuların söylediğini Cihan’a ilettim, o da Koçak Ailesi’ne. Zeynep’in ailesi türel yollara mı başvurur, üretimci sinemada Almila Ada’nın oynayacağı sevgilinin ismini mı değiştirir, bilemem, lakin şimdilik durum budur.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.