Yüksek oranda toksin atan mucize çay zahter çayı nasıl yapılır?

Yüksek oranda toksin atan mucize çay zahter çayı nasıl yapılır?

Yüksek oranda toksin atan mucize çay zahter çayı nasıl yapılır ? Kara kekik olarak bilinen ve ülkemizde en fazla Gaziantep’te tüketilen zahter, özellikle üst teneffüs yolları hastalıkları için inanılmaz yarar sağlayan bitkidir. Çoklukla kurutulup çay olarak tüketilir. İçeriğinden yüksek miktarda toksin atıcı unsur vardır. Ekseriyetle sabahları aç karınla tüketilmesi tavsiye edilir. Pekala Zahterin yararları nelerdir? Zahter çayı nasıl yapılır?

Arapça da Za’atar olarak bilinen zahter, kekik ailesine bağlı bir bitkidir. Orta Doğu’da yemeklerde tüketilen zahterin yüzyıllardır insan sağlına yararları da olduğu biliniyor. Lübnan, Filistin ve Ürdün yemeklerine eşsiz lezzet sağlayan zahter, aramotik bir koku ve tada sahiptir. Öğütülerek baharat hale getirilen zahter bitkisi, kekik, mercanköşk ve tuz ile harmanlanır. Tüketimi Endülüslere kadar uzanan zahteri ekseriyetle bayanlar kendi imkanları ile konutta hazırlar. Batılılar tarafından keşfedildikten sonra içeriğine ayrıyeten kimyon, kişniş ve rezene de ekleniyor. Bu karışım birebir vakitte mevsim geçişlerinde bağışıklığı güçlendirdiğinden çay olarak tüketilir. Ülkemize Osmanlı vaktinde giren bu karışım bilhassa sulu ve et yemeklerine eklenir. Özel olarak da çayı yapılır. Klasik olarak hazırlanan zahter de ise yalnızca tuz ve sumak vardı. Bu karışım ekmeklerin üzerine ya da içerisine zeytin yağı ile eklenir. Eski çağlardan beri yapılan zahter çayı bedendeki paraziti azaltmada doğal ilaç olarak tüketilirdi. Bunun dışında bilhassa sonları güçlendirerek beyin hastalıklarının önüne geçtiği bilinir.

Yüksek oranda toksin atan mucize çay zahter çayı nasıl yapılır?
Yüksek oranda toksin atan mucize çay zahter çayı nasıl yapılır?

ZAHTERİN YARARLARI NELERDİR?

Mevsim geçişlerinde çoklukla virüsler kuluçka devirlerinden harekete geçer. Bu da gribal enfeksiyonlara neden olur. Bağışıklığın düşmesiyle de artan hastalıkların önüne geçmek için uzmanlar doğal ilaçlar önerir. Zahter bu bakımdan epeyce tesirli bir otur. Bilhassa baharat olarak yapılan zahter de içeriğindeki öteki yararlı bitkilerle birlikte bedenin direncini artırarak hastalıklara karşı korur.

Bağışıklığı temizlemede tesirli olduğu kadar ağız içi sıhhatinde da hayli yararı olan zahter, suyuyla ağızda yapılan gargarayla enfeksiyonlu hücrelerin sayısı azaltılır. Kekik üzere güçlü bir antioksidan olan zahter, diş ortalarında biriken hücreleri tükürükte biriktirerek ağızdan atılmasını sağlar.

Mikroplara karşı güçlü bir silah olan zahter, öksürüğe karşıda hayli tesirli bir bitkidir. Kuru öksürüğü anında keserek boğazın tahribatını azaltır.  Boğazları rahatlatarak rahat bir nefes almada yardımcı olur.

Göz sıhhatinde temel vitamin olan A vitamini bakımından varlıklı olan zahter, birebir vakitte sinüs yollarını da temizler. Göz kanallarının bakterilerle tıkanmasının önüne geçerek içeriğindeki sıvı oranını artırır. Görme kaybı yaşanmasını önler. İleri yaşlardaki göz meselelerinin da önüne geçer.

Güçlü bir antioksidan olan zahter, ayrıyeten kanserli hücrelerin oluşumunu da pürüzler. Bilhassa hücrelerin mutasyona uğramasının önüne geçer. Eski çağlardan beri tertipli olarak çayı tüketilerek kanser hastalıklarına yakalanma oranını azaltmasını takviyeler.

Bedende sıhhatsiz beslenme ve çevresel tesirlerden kaynaklı artan parazitler önemli hastalıkların meydana gelmesine neden olur. Parazitler bilhassa bağırsaklara yerleşerek sindirim ve metabolizmayı alt üst eder. Lakin zahter bedendeki parazitleri idrar yoluyla atmada tesirli bir bitkidir. Zahter parazitleri idrar ile atarken rahat bir idrarın yaşanmasına ortam hazırlar.

Beğenilen kokusu sayesinde kozmetiklerde de kullanılan zahter cilt paklığı için bilhassa sabun üzere eserlerin ham unsurudur.

ZAHTER ÇAYI NASIL YAPILIR VE NE İŞE FAYDA?

Zahter bitkisi kurutularak içerisine eklenen kekik, sumak ve tuz üzere bitkilerle bir arada karıştırılır. Bir tatlı kaşığı kaynamış suya ekleyip 5 dakika bekletin. Daha sonra süzerek bir bardağa boşaltın. İsteğe bağlı içerisine bal ya da limon ekleyin. Günde bir bardak tüketebilirsiniz.

NOT: Çok güçlü bir antioksidan tesiri olduğundan kronik hastaların ve gebelerin tüketmeden evvel bir uzmana başvurmasında yarar var. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.