Yeni beğenilen vitamin deposu: Arı ekmeği (Perga) nedir? Arı ekmeğinin yararları nelerdir?

Arıların polenlerden aldıkları ve ortaya çıkardıkları yalnızca bal değil birebir vakitte bir kaç çeşit daha besin kaynağı üretirler. Bunlardan biri de arı ekmeğidir. Arı ekmeği arıların bal yaptıkları peteklerde bal ve balmumu karşımı ile oluşur. Sizler için bedeni nerdeyse yenileyecek kadar güçlü olan bu besin kaynağı hakkında merak edilenleri araştırdık. Pekala Arı ekmeğinin yararları nelerdir?

Tabiatta insanoğluna en fazla besin kaynağı sağlayan arılar, depoladıkları polenleri yalnızca bal dönüştürmezler. Tıpkı vakitte bal imali için kurdukları pedeklerde kendilerininde beslenmeleri için besin kaynağı salgılar. Buraya salgıladıkları unsur bal ve balmumu ile karıştığında karabiber taneleri büyüklüğünde yeni bir besin ortaya çıkar. Vakitle ortaya çıkan bu besin kaynağına ise arı ekmeği denir. Karışımı fermente olduktan sonra tüketilebilir hale gelir. Arı çiftçileri tarafından fark edilen bu yeni kayunak son yıllarda tanınan olmaya başladı. Lakin aslında yüzyıllardır tabiat ile iç içe olan birçok insan tarafından bu besin kaynağı bilinmekteydi. Hatta kimi alternatif tıp uzmanları bilhassa hücreleri yenileyen arı ekmeğini kanser hastalıkları tedavilerinde doğal besin oalrak önermektedir. Bilim literatüsünde arı ekmeğine perga denir. Petek yuvalarında karışım fermente olduktan sonra kullanıma hazır hale gelir. Polenlerden elde edilmesine karşın arı tarafından ezimlenerek tekrar salgılandığı için arı ekmeği yüksek ölçüde vitamin ve minerallere sahiptir. Portein, lipid, karbonhidrat, laktik asit, pantotenik asit, sakkaroz, amilaz, fosfataz üzere mineralleri barındırı. Bunun yanı sıra C, B1, B2, E, H ve  K vitaminleri içerir.

ARI EKMEĞİNİN YARARLARI NELERDİR?

– Arılar peteklerin etrafına yaptıkları bu ekmeği aslında kendi kışlık güç muhtaçlıkları için depolar. Kışı nektar ya da polen bulamayan arılar bu besinle beslenerek yine bal üretir. Bu güçlü besin kaynağı insanoğlu tarafından ise sütle karıştırılarak tüketilebilir. Ya da su ile kaynatılarak içilir. Bilhassa kışın tüketilen bu besin kaynağı mikropları ve virüsleri öldürür. Bağışıklığı güçlendirerek kış uzunluğu tıpkı arılardaki üzere insan da güç sağlar.

– Yapılan birtakım araştırmalarda arı ekmeğinin bilhassa karaciğerin yenilenmesinde yarar sağladığı ortaya çıkarılmıştır. Karaciğerin süratle yenilenemsini sağlayan bu besin kaynağı tıpkı vakitte cilt sıhhatine ve öteki organların daha sağlıklı fonksiyon görmesine de takviye olur.

– Güçlü bir K vitamin kaynağı olan arı ekmeği zihinsel aktiviteye dayanak olur. Beyinsel işlevleri artıran arı ekmeği hudut sistemindeki deforme olan hücreleri de kısa müddette düzgünleştirir. Böylelikle yalnızca hafızaya değil birebir vakitte depresyon ve gerilim üzere ruhsal hastalıklarında yaşanmasını önler.

– Laktik asit barındıran arı ekmeği kas ve kemiklere de yarar sağlar. çocukluktan itibaren tüketildiğinde rastgele bir komplikasyon esnasında süratli güzelleşmeye takviye olur. Ayrıyeten ileri yaşlarda görülen kas ve kemik sıkıntılarını da azaltır. 

– İçerdiği lif sayesinde meilimi koaly olan arı ekemği sindirim sistemine de olumlu katkılarda bulunur. Metabozlimayı güçlendirir. Sindirim sisteminin kişinin yaş ortalamasında daha süratli çalışmasını sağlar. 

ARI EKEMĞİ NASIL TÜKETİLMELİDİR?

Çoklukla su, süt, yoğurt üzere besinlerle birlikte tüketilir. Bunun yanı sıra bitki ya da siyah çayla beraberde tüketilebilir. Sabah kahvaltılarda tüketilmesi önerilir. Yetişkinler ortalama 8 -10 tane tüketebilirken 2 yaş ve üzeri çocukların 3-4 tane tüketmesi tavsiye edilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.