Yaz tatilinde işitme aygıtı kullananlar için tavsiyeler

Özellikle yaz tatiline çıkmadan evvel işitme aygıtı kullanan pek çok insan, aygıtlarının ziyan göreceği kaygısını taşıyor. Kolay fakat tesirli kimi tedbirlerle işitme aygıtlarının yaz tatillerinde de rahatlıkla kullanılabileceğinin altını çizen Odyolog Mehmet Tarık Kaya, bu hususta merak edilen sorulara cevap verdi.

İşitme aygıtlarının hayli hassas aygıtlar olduğunu söyleyen Tarık Kaya, “Yaz ayları işitme aygıtlarının ağır neme maruz kaldığı en değerli aylardandır. Bu durum işitme aygıtında oksitlenmelere sebep olabilir. Bu nedenle yaz aylarında aygıt kullanırken başka vakitlere oranla bir nebze daha dikkatli ve ihtimamlı olmalıyız. Şayet çok fazla terliyorsanız aygıtınızı aralıklı olarak çıkarmanızı tavsiye ederiz. Aygıtınız için ‘nem alıcı tablet’ kullanmanızı da ayrıyeten öneririz. Nem alıcı tabletlerin kullanım mühletleri ortamdaki neme nazaran değişkenlik gösterir. Bilhassa nemin ağır olduğu vilayetlerde yaşayan kullanıcıların yaz kış nem alıcı tabletler kullanması gerekiyor. İşitme aygıtları için nem alıcı tabletleri işitme aygıtı merkezlerinden temin edilebilirsiniz” dedi.

‘SUYLA TEMASTAN KAÇININ’

Nemli havaların işitme aygıtlarında bakteri üremesi için ülkü bir ortam sağladığını aktaran Kaya, antibakteriyel temizleme mendilleri yahut spreyleriyle aygıtların nizamlı olarak dezenfekte edilmesi gerektiğini söyledi. Havuza yahut denize girmeden evvel işitme aygıtlarının kullanımına ait kimi bilgiler veren Kaya, “Suya temas öncesi aygıt kesinlikle çıkartılıp kutusuna konulmalı. Aygıtlar tekrar takılmak istendiğinde kulağın ve kulak etrafının düzgünce kurulanması gerekiyor. Plajda kum, güneş ve tuzlu suya maruz kalıyoruz. Kum, işitme aygıtındaki mikrofonu tıkayabilir, deniz suyu işitme aygıtına küçük tuz kristalleri sokabilir. Elinizde kum varken işitme aygıtına dokunmaktan kaçının, işitme aygıtını tuzlu sudan uzak tutun ve güneş hami yahut güneş kremi kullanmadan evvel işitme aygıtınızı mümkünse çıkarın. Zira İşitme aygıtları, krem, makyaj, parfüm, saç spreyi ve çeşitli yağlarda bulunan kimyasallardan ziyan görebilir” diye konuştu.

‘YAZ SONUNDA DAYANAK ALIN’

İşitme aygıtlarının ıslanma durumunda pilin çabucak çıkarılması gerektiğini aktaran Kaya, bu durumda aygıtın birkaç saat için kurumaya bırakılması gerektiğini söyledi. Islanan aygıtın muhakkak saç kurutma makinesi yahut rastgele bir ısıtıcı makinayla kurutulmaması gerektiğini aktaran Mehmet Tarık Kaya, bu durumun işitme aygıtlarının bozulma riskini artıracağı ikazında bulundu. İşitme aygıtlarının uzun vadeli kapalı sıcak ortamlarda bozulabileceğini söyleyen Kaya, şunları da ekledi:

“Tatil bitiminde aygıtları servise gönderip işitme aygıtı bakımı yapılması gerektiğini de unutmamalıyız. İşitme aygıtlarına yapılan bakımlar aygıtlarınızın ömrünü uzatır.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.