Yaz sonrası güneş lekelerinden kurtulmanın yolları

Yaz devrinden sonra ciltte oluşan lekeler moral bozucu olabiliyor. Bilhassa yüzde güneşi dik olarak gören bölgelerde alın, burun, yanaklar, dudak üzeri üzere bölgelerin yanı sıra bazen de tüm yüzde yaygın açık kahve-koyu kahve ortası lekeler meydana gelebiliyor.

Yaz sonrası birden fark edilen ve can sıkan güneş lekeleri için ne yapılmalı? Lekeler bir deri hastalığına yol açabilir mi, yüz ya da ciltten büsbütün giderilebilir mi? Melazma ismi verilen bu lekelerin en kıymetli nedeninin güneş kollayıcı kullanmama ya da yanlış kullanım sonucu güneş ışınlarının deride pigment üretimini artırması olduğunu söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Seher Küçükoğlu Yiğit, bayanlarda doğum denetim ilacı kullanmak, gebelik ve doğum yapmış olmak üzere faktörlerin de kıymetli olduğunu belirterek, güneş lekelerinin tedavisi ve cilt bakımına yönelik bilgiler paylaştı.

Tedavisi mümkün

Leke tedavisinde dikkat edilecek noktaların başında yanlışsız güneş kollayıcı kullanımı geliyor. Bununla bir arada tedavi gayeli olarak kullanılan kremlerin içeriği değişmekle berber hidrokinon, retinoik asit, azeleik asit, kojik asit, glikolik asit ve c vitamini içeren eserler kullanılabilir. Bilhassa gece kullanılması tavsiye edilen bu eserler tabip denetiminde belirlenen müddet boyunca kullanılır. Krem tedavilerine ek olarak karbon peeling uygulamaları, mezoterapi, kimyasal peeling, prp ve birtakım maskeler de tedavi emelli kullanılabilir. Leke tedavilerinin kış aylarında yapılması önerilir.

Nemlendirici kullanın

Güneş lekesi tedavisi ve cildin kışa hazırlığı için yaşadığımız sonbahar günleri uygun vakit. Cilt tedavisi ve bakımıyla, kış aylarında görülen deri kuruluğu ve kaşıntılı kızarıkla seyreden egzamaların da önüne geçilebilir. Sağlıklı cilt için alınması gereken tedbirlerin başında tertipli aralıklarla nemlendirici kullanımı geliyor. Cilt sıhhati için banyo yaparken deriyi kurutmayacak eserler tercih edilmeli. Sabun ve duş jeli banyoda kullanıldığında deride kuruma yapabilir bunların yerine duş kremi, duş yağı ya da beden şampuanları tercih edilmelidir. Banyodan sonra tüm bedene nemlendirici uygulanmalıdır.

Egzamaların en sık görüldüğü yer olan ellerin de kış aylarında soğuktan korunarak kışın eldiven giyilmesi ve ellerin ılık suyla yıkanmasını öneren Dermatolog Dr. Seher Küçükoğlu Gözü pek, kışın deri bakımında en kıymetli faktörün nizamlı aralıklarla nemlendirici kullanmak olduğunu vurguladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.