Yaz gebelerine sıhhat teklifleri

Op. Dr. Fatma Sezgin, “Gebelikte hafif nefes darlığı, yorgunluk, şiddetli olmayan ödem, kalp çarpıntısı, göz kararması, tansiyon düşüklüğü üzere kasvetler olabilmektedir. Yaz aylarında bu üzere şikâyetler biraz daha ağır yaşanabilir. Bu durumda baş etmenin yolu güneş ışınlarınınım dik geldiği saatlerde uzun müddet güneşte kalmamak ve gereğince su içmek gereklidir.
Bol sıvı tüketmek, günde ortalama 3 litre su içmek, idrar yolu enfeksiyonları, kabızlık, karın ağrıları, bebeğin suyunun azalması üzere durumları maniler. Gıdalar açısından yaz aylarında yağlı baharatlar tuzlu besinlerden kaçınılmalıdır’’ dedi.

Gebelikte enfeksiyon riski artış gösterdiğini belirten Sezgin, “Gebelik bağışıklığın düştüğü bir periyottur. Bilhassa vajinal enfeksiyonlar gebelikte yaz aylarında artar. Bu durumdan kaçınmak maksadıyla pamuklu kıyafetler tercih edilmeli. Polyester içerikli dar kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Islak mayo ile kalınmamalıdır. Gebelik cilt lekeleri gebelikte sık karşılaşılan cilt sorunudur. Güneş kollayıcı kremler kullanılmalı, şapka, gözlük üzere kollayıcı nesneler kullanılmalıdır. Anne adayları denize havuza girebilirler. Paklığına güvenen yerlerde deniz ve havuza girebilirler. Yüzme hamilelerin yapabileceği en sağlam spordur. Gebelikte hamam, sauna, kaplıca üzere yerlerin kullanılması önerilmez’’ diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.