“Yaz aylarında kırmızı meyve tüketimine tartı verilmeli”

“Yaz aylarında kırmızı meyve tüketimine yük verilmeli”

Diyetisyen Betül Merd: “Kırmızı meyvelerdeki vitamin ve antioksidan düzeyinden ötürü tüketimi çok önemli”

“Meyveleri tek başına tüketmekten kaçınmalıyız”

KAYSERİ – Yaz aylarında meyve tüketimi ile ilgili bilgiler veren Memorial Kayseri Hastanesi Diyetisyeni Betül Merd, antioksidan açısından güçlü meyvelerin yararlı olacağını belirterek, “Yaz aylarında kırmızı meyve tüketimine tartı verilmeli” dedi.

Kirazın baş ağrısına tesiri olduğunu ve idrar söktürücü olduğunu söyleyen Memorial Kayseri Hastanesi Diyetisyeni Betül Merd, “Yaz mevsiminde mevsimine uygun besinleri tüketmemiz bizim için daha sağlıklı olur. Erik mevsiminde olan bir şeydir tüketilebilir, karpuz, kiraz ve çilek birebir biçimde mevsiminde olan meyvelerimizdir. Mevsiminde olan şeylerin tüketilmesi de daha sağlıklıdır. Bunların içeriklerine gelecek olursak da çilek D vitamini, A vitamini bakımından zengindir. Kırmızı meyve olduğu için antioksidandır. Birebir biçimde kiraz da o denli, kırmızı meyveler bizim için antioksidan meyvelerdir. O da C vitamini bakımından zengindir ve A vitamini barındırır. Tıpkı vakitte kiraz idrar söktürücüdür. Baş ağrısına da tesiri vardır. Tabi ölçülerine da dikkat etmemiz gerekiyor. Bir porsiyon ölçüsü kiraz için 10-12 adettir” dedi.

Merd, Meyvelerin porsiyonlarına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek, “Çilek de tıpkı formda 10-12 adet çilek tüketildiğinde tekrar 1 porsiyon meyveye denk geliyor. Erik de C vitamini istikametinden zengindir yeşil meyve olduğu için. Erikte de 5 adet erik 1 porsiyon meyveye denk gelmekte. Karpuz da yüzde 90.2 su oranına sahiptir ve su muhtaçlığımızı da karşılamış olur ancak büsbütün oradan karşılamayıp içinde şeker olduğu için meyve olarak düşünüp porsiyonuna dikkat edilmesi lazım. Hilal formunda dilimlenmiş bir karpuzun 2 ya da 3 üçgen halinde dilimlenmiş hali bir porsiyon meyveye denk geliyor. Buna da dikkat etmeye çalışmalıyız. Kavun da idrar sökücü özelliğe sahiptir. Hudut sistemi üzerinde tesiri vardır. Yatıştırıcıdır. Yeniden birebir formda karpuzla tıpkı porsiyona sahiptir” tabirlerini kullandı.

“Meyveler tek başına tüketilmemeli”

Meyvelerin tek tüketilmesinin kan şekerine tesiri olacağı için kuruyemiş ya da süt eserleri işle tüketilmesi gerektiğini söyleyen Betül Merd, kelamlarına şu biçimde devam etti:

“Meyveleri tüketirken öncelikle tek başına tüketmememiz lazım. Meyveyi tek başına yediğimiz vakit kan şekerimizi süratle yükseltiyor ve süratle düşürüyor. Yanında ya çiğ kuruyemiş tercih edelim ya da süt kümesiyle birlikte tükettiğimiz vakit kan şekerinin süratli yükselmesini ve düşmesini engelleyecektir. Geç saatlerde meyve tüketimi de sindirim açısından güç olduğu için ve şekerimizi yükselttiği için geç saatlere meyve tüketimini bırakmamamız gerekiyor. Mümkünse saat 20.00’den sonra bir şeyler yiyip içmeyi kesmeye çalışmalıyız. Yazın meyvelerde de kırmızı meyve tüketilmesini öneriyoruz. Yaz meyvelerinde kırmızı meyve sayısı daha fazla karpuz üzere. Karpuzun da hem sululuk oranı daha fazla hem de içerisinde antioksidan var. Kırmızı meyveler. Likopenden zengindir karpuz da tıpkı biçimde. C vitamini tarafından de güçlü bir meyvedir. Kirazın da antioksidan düzeyi yüksektir ve tüketimine çok ehemmiyet verilebilir. C vitamini ve antioksidan düzeyi yüksek olduğu için kırmızı meyvelere yaz periyodunda tartı verilebilir. Meyve tüketimimizi günlük 2-3 porsiyon olarak sonlandırabiliriz ancak meyve tüketimine de kesinlikle yer vermeliyiz. Lif açısından varlıklı olduğu için günlük 2-3 porsiyon meyve tüketimi bizim için değerlidir.”

İhlas Haber Ajansı / Eren Kan – Sıhhat

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.