Virüse karşı mucize çay: Zeytin yaprağı çayının yararları nedir? Zeytin yaprağı çayının imali

Yüzyıllardır zeytin hem verdiği meyve hem yağı hem de yaprakları bakımından alternatif tıpta kullanılan doğal ilaçlar ortasında yer alır. Yapraklarında yüksek ölçüde antibakteriyel taşıyan zeytin bu bakımdan bağışıklık sistemi için epey yarar sağlar. Nadir Saraç’tan virüslere karşı tesirli çay tanımını sizler için derledik. Pekala Zeytin yaprağı çayının yararları nedir? Zeytin yaprağı çayı yapma

Giritliler tarafından keşfedilen zeytin; yağından yaprağına kadar her şeyinde yüksek oranda yarar var. Akdeniz ikliminde yetişen zeytin ağaçlarında bulunan  zeytin yaprağı kurutulup ekseriyetle bitkisel çay elde edilir. Binlerce yıl doğal sıhhat ilacı olarak kullanılır. Antik Yunan vaktinden beridir. Zeytin yaprağı barışı temsil eder. Çoklukla zeytin yaprağı cilt meseleleri için kullanılır. Ezilip krem haline getirilen yapraklara zeytin yağı da eklenip yaralara sürülerek yaranın mikrop kapması önlenir. Birçok hastalığa şifa sağladığından çok sık kullanılan besinler ortasında yer alır. Saray sultanlarının hoşluk sırlarından biri de zeytin yaprağıdır. Sultanların birden fazla zeytin yapraklarını yıkandıkları suya eklerlermiş. Ayrıyeten yaprakları ezip maske gibisi uygulamalarla ciltlerinin daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlarmış. Günümüzde ise zeytin yaprağının zayıflatmaya yardımcı olmasından ötürü sıklıkla tüketilir. 

SEÇKİN SARAÇ’TAN VİRÜS AKSİSİ ÇAY!

Kilis’te düzenlenen Zeytin ve Zeytinyağı tanıtımı günlerine katılan Tabip Seçkin Saraç, koronavirüs ve öteki gribal virüslere güzel gelebileceğini tez ettiği çay tanımı verdi. Limon, zahter, sarımsak ve zeytin yaprağı üzere besinlerin içeriğine eklendiği çayın tam bir antibakteriyel ve antioksidan tesiri olduğunu vurguladı. Tansiyonu düşürerek virüslerle daha kolay savaşıldığını belirten Saraç, “Bu çay hem kan şekerini düşürecek, damarları açacak fevkalade bir çay, insülin direncine birebirdir. Aromatik bitkileri demlediğimiz vakit kesinlikle üzerini kapatıyoruz. Aromatik yağlar içerisinde kalsın diye, bu çay tansiyonu düşürür, kolesterol düşürür, damar açar, koronavirüse, hatta mantar ve başka mikroorganizmaların üremisini yavaşlatır. İnsülin direncine âlâ gelen, pandemi mühletince aldığımız kiloları geri vermeye yardımcı olacak olan harikulade bir çay formülüdür. İçerisine direnci atırmak için bir kesim limon koyuyoruz. Herkes meskeninde yapabilir” biçiminde konuştu. 

ZEYTİN YAĞRAĞI ÇAYININ ÜRETİMİ

Kurutulmuş zeytin yaprağı da öteki bitki çayları üzere imali epeyce kolaydır. Kaynamış bir su bardağının içine 5 yaprak kurutulmuş zeytin yaprağı ekleyin. 10 dakika demlenmesini bekleyin. On dakika sonrasında süzerek tüketebilirsiniz. Uzmanların birden fazla günde bir su bardağı tüketilmesinin daha yararlı olacağını vurguluyor. 

ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYININ YARARLARI NEDİR?

– Bedenin kısa müddette toksinlerden ve virüslerden arınmasını sağlar. Kandaki iltihabı temizler. 

– Kortizol hormonunu azaltır. Böylelikle depresyon ve gerilim üzere sıhhat meselelerinin yaşanmasını önler. 

– Cilt hücrelerini süratle yeniler. Daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Tıpkı vakitte saç köklerini besler. Bilhassa dökülmesini önleyen tesirli doğal yollardan biridir. 

– Eski yıllarda sıtma hastalığının tedavisinde kullanılmıştır. 

– Tansiyonu düşürür. Kandaki şeker ölçüsünü istikrarlar. 

– Makus kolesterolü düşürdüğünden kalp ve damar hastalıklarının oluşma mümkünlüğünü düşürür.

– Hem bedenin içinde bulunan hem de cilt yüzeyinde oluşan mantarlara yarar sağlar. Zeytin yaprağı çayı soğuduktan sonra mantar ya da egzama üzere yerlere dökülebilir. 

– Çok güçlü bir antioksidan olduğundan kanser hastalıklarını önler. Oluşmuş olan hücrelerin sayısını azaltır. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.