Viral hastalıklara karşı önlemleri artırın

Viral hastalıklara karşı önlemleri artırın

Viral hastalıklara karşı önlemleri artırın Havaların soğumasıyla birlikte üst teneffüs yolu enfeksiyonu sıklığı arttı, bunun sebebi sık bulaşan viral üst solum yolu hastalıkları kolay bulaşıyor ve yayılıyor. Kış mevsiminde daha fazla görülüyor. Zira ısı değişiklikleri bu mevsimde daha fazla, beşerler kapalı alanlarda daha fazla vakit geçiriyor ve böylelikle toplu alanlarda şahıslara çok çabuk bulaşıyor. Okullar, metrolar, alışveriş merkezleri, toplu taşıma araçları ve çalışma ortamlarında bireyden şahsa geçerek süratle yayılabiliyor.

Soğuk algınlığı; öksürük, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, hapşırık, halsizlik, yorgunluk, eklem ağrısı, terleme, ağız kuruluğu, geniz akıntısı, yutma zorluğu, göz yaşarması ve sulanması üzere birçok semptomla kendini gösterir.

Viral hastalıklara karşı önlemleri artırın
Viral hastalıklara karşı önlemleri artırın

Viral hastalıkların bulaşıcılığını azaltın

Hastalığı ekseriyetle çocuklar okuldan alarak konuta yani aileye getirir ve bulaştırır. Sonrasında anne yahut baba bu hastalığı iş yerine götürerek çalışma arkadaşlarına bulaştırır, kardeşler öbür okullara götürerek sınıf arkadaşlarına bulaştırır. Yahut toplu taşıma araçları, Avm üzere yerlerde kazanılan üst teneffüs yolu enfeksiyonları aile fertlerine bulaştırılarak süratle yayılır. Üst teneffüs yolu enfeksiyonlarından en fazla çocuklar etkilenir, sonrasında yaşlılar tesirler.

Üst teneffüs yolu enfeksiyonunda Birinci yapılması gereken müdahale burun tıkanıklığını açmaktır. Burun tıkanıklığı açılmadığı vakit ağızdan nefes almaya bağlı boğaz ağrısı, ağız kuruluğu ve boğaz enfeksiyonları sıklığı artar, tekrar burun tıkanıklığına bağlı kulaklarda dolgunluk basınç artışı ve tıkanma ortaya çıkarak kulak enfeksiyonları sıklığı bilhassa çocuklarda daha fazla ölçüde karşımıza çıkar.

Yeniden burun tıkanıklığı sonucu burundan geriye akan akıntılar, öksürük yaparak hastalığın yayılmasına neden olur. Burun tıkanıklığı boğaz ağrısı göz yaşarması, yüksek ateş yaygın kas eklem ağrısı yaparsa grip olarak isimlendirilirken, burun tıkanıklığı boğaz ağrısı geniz akıntısı hafif öksürük yaparsa soğuk algınlığı olarak isimlendirilir.

Erişkinlerde ve çocuklarda korunmak için genel hijyen kurallarına uyumak, hasta bireylerden uzak durmak, öksürük ve hapşırık esnasında ağız ve burnun kapatılması genel tedbirlerdir, herkes uymalıdır. Bol sıvı almak virüslerin atılımını kolaylaştıracağı için tavsiye edilir. Ada çayı, ıhlamur, bal üzere doğal hususlar güzelleşmeyi hızlandırır. Antioksidan içeren doğal besinler tüketmek paça çorbası, tavuk suyu ve vitamin deposu olan narenciye üzere besinler tüketerek beslenmek güzelleşmeyi hızlandırır.

Nasıl daha az hastalanırız

Bilhassa burun tıkanıklığı fazla olan çocuk ve erişkinler hafif bir enfeksiyon ile daha fazla hasta olur. Burun alerjisi, çocuklarda geniz eti, erişkinlerde de burun eti ve burun içerisindeki eğrilikler üst teneffüs yolu enfeksiyonlarının daha geç düzelmesine ve daha uzun sürmesine neden olur. Bu bireylerde üst teneffüs yolu enfeksiyonları çabucak ya akciğere iner yahut kulaklara vurur yahut sinüzite döner.

Kış mevsiminde hastalıklardan korunmanın yolları

– Hasta bireylerin hastalığını diğerine bulaştırmaması için uğraş göstermesi gerekiyor

– Kış mevsimine has vitamin deposu olarak bilinen Narenciye ve doğal bağışıklık güçlendiren besinlerin tüketilmesi gerekli

– Şayet hastalığı kapmış isek Birinci müdahale burnu açık tutmaya çalışmamız lazım

– Daima hasta oluyorsanız bir kulak burun boğaz uzmanına muayene olmanız gerekiyor

– Kış mevsimine uygun giyinmek beslenmek ve uyumak gerekli

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.