Varisi olanlar için uzmanından yaz periyodu teklifleri

Özellikle bacaklarda oluşan varisler, toplumda yüksek oranda görülebilen bir sıhhat sorunudur. Bu varisler evvel görsel sorunlara, daha sonra ise bacakta ağrıya yol açarlar. Nadiren de olsa önemli sıhhat sorunları yaratabilirler. Varis hastalarında şikayetlerin yaz aylarında arttığı bilinmektedir. Mevsimsel tesirlere karşı şikayetlerimizin artmasını kimi tedbirler alarak önleyebiliriz.   

YAZ AYLARINDA VARİS ŞİKAYETLERİ NEDEN ARTIYOR?

Güneş ve sıcağa maruz kalmak beden ısımızın yükselmesine neden olur. Bedenimizin bu duruma karşı kimi tedbir sistemleri vardır. Örneğin cilde yakın olan damarlar beden sıcaklığını azaltabilmek hedefiyle genişler. Varis hastalarında zati genişlemiş olan damarların daha da büyümesi ağrı ve bacakta gerginlik hissini artırır. Güneşe fazla maruz kalmak ise cilt altındaki örümcek ağına benzeri küçük toplardamarların oluşumunu artırabilir. Varis hastalarının alabileceği kolay tedbirlerle yaz aylarını daha konforlu geçirebilmeleri mümkündür. 

VARİS HASTALARI YAZIN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Bacaklarınızı günde birkaç defa soğuk suyla yıkayın: Soğuk su banyosu yüzeysel damarların daralmasını sağlar. Banyo sonrası damarlar her ne kadar eski halini alsa da bu sürecin gün içerisinde birkaç sefer yapılması şikayetlerinizi azaltabilir.  

Bacaklarınızı direkt güneş ışığından koruyun: Yaz aylarında şile bezi, keten, pamuklu kumaşlardan dokunmuş, bol ve bacakları kaplayan etek yahut pantolonların giyilmesi güneş altında rahat etmenizi sağlayacaktır. Geniş alanlı bir şapka giyilmesi de beden ısısının azaltılmasını sağlayabilir. 

Sabah yahut akşam saatlerinde idman yapın: Toplardamarların değerli çalışma düzeneklerinden birisi “kas pompası”dır. Baldır ve bacak kasları tarafından sıkıştırılan toplardamarlar kanı üste hakikat pompalar. Bu emel için en uygun sporlar koşu, yürüyüş ve bisiklettir. 

Yolculuklarda varis çorabı giyin: Birçok varis hastası uzun seyahatler sonrası bacaklarının şiştiğinden şikâyet eder. Uzun seyahatler sırasında varis çorabı ile rahat ve bol kıyafetlerin giyilmesi seyahat sonunda bacağınızın şişmesini engelleyecektir. 

Yara oluşumuna dikkat: Ciddi varis hastalarında diz altında oluşan yaralar ilerleyerek “venöz ülser” denilen inatçı ve can sıkıcı yaralara dönüşebilir. Yaz aylarında böcek/sinek ısırıklarını minimalize edilecek tedbirlerin alınması da bu açıdan kıymetlidir. 

Güneş kremi kullanın : Koruyucu güneş kremi yahut nemlendirici kremler güneş ışınlarını mahzurlar. Böylelikle toplardamarlarınızdaki kolajen yapısını koruyarak ince kılcal damar varislerinin artmasını engelleyici olacaktır.

Yeterli su içmeye itina gösterin: Sıcak havalarda gün içinde kâfi su içmeyi rutin haline getirin. Tüm beden kan sirkülasyonunuz için faydalı olacak su, hem  vücudunuzun susuz kalmasını önleyecek hem de bacak toplardamarlarınız ve varislerinizde pıhtı oluşma riskine karşı sizi koruyacaktır. Çokça su içmeniz cilt kuruluğunu ve ince kılcal damar varisleri gelişmesine de tedbir oluşturur.

Beslenmenize itina gösterin: Mevsim meyve ve sebzelerinde C vitamini ve potasyumda varlıklı olan çilek, kiraz, kavun, yaban mersinini bilhassa tercih edebilirsiniz. Böylelikle sirkülasyonunuz desteklenerek krampların önlenmesi, muhtemel tepkiler, ağrı ve sancı şikayetlerinizi azaltmaya takviye verecektir. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.