Uzmanlardan prostat büyümesi uyarısı

Türk Üroloji Derneği Onursal Lideri Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu, prostat büyümesinin tedavi edilmemesi halinde idrar yolunun tıkanması, idrar yapamama ve ameliyat olunması ile sonuçlandığını, bu nedenle erkeklerin 50 yaşından itibaren kesinlikle sistemli olarak prostat denetimi için üroloji uzmanına başvurması gerektiğini belirtti.

Sanofi ve Türk Üroloji Derneği’nden yapılan açıklamaya nazaran, uygun huylu prostat büyümesi, erkek üreme sisteminin bir kesimi olan prostat bezinin çok büyüyerek idrar yolunu daraltması ve mesaneye baskı yapmasıyla ortaya çıkıyor. Toplumsal ve cinsel hayatı olumsuz etkileyen hastalık, akut üriner retansiyon, yani mesane dolu olmasına karşın idrar yapamama, idrar yolu enfeksiyonları, mesane taşı, mesane hasarı ve böbrek hasarı üzere komplikasyonlara da yol açabiliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Üroloji Derneği Onursal Lideri Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu, erkeklerde 50 yaşından sonra yüzde 50-75 oranında uygun huylu prostat büyümesine bağlı alt üriner sistem semptomları görüldüğünü belirterek, şunları kaydetti:

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bilgilerine nazaran, Türkiye’de yaklaşık 11 milyon alt idrar yolu sistem semptomları olan hasta var. Aile hikayesi, diyabet, kalp hastalıkları ve ömür stili prostat büyümesinin risk faktörleri ortasında yer alıyor ve 40 yaşından itibaren bu risk her sene daha da artıyor. Prostat büyümesi tedavi edilmezse idrar yolunun tıkanması, idrar yapamama ve ameliyat olunması ile sonuçlanıyor. Bu nedenle erkeklerin 50 yaşından itibaren kesinlikle nizamlı olarak prostat denetimi için üroloji uzmanına başvurması gerekir.

Türkiye’de güzel huylu prostat büyümesine bağlı alt idrar yolu semptomları yaşayan milyonlarca hasta, hayat kalitelerini düşüren rahatsızlıklarına karşın üroloji uzmanlarına çeşitli sebeplerden dolayı danışmaktan çekiniyor. Kimi hastalar bunu yaşlılığın olağan bir belirtisi olarak görürken, kimi hastalar muayene sisteminden kimileri ise ameliyat endişesinden muayene olmuyor. Meğer 40 yaşından itibaren prostat büyüme riski her sene artıyor.”

“Bazı hastalarda böbrek işlevlerini bozarak hayatı tehdit edebilir”

Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Bilim Kısmı Üyesi ve Türk Üroloji Derneği Lideri Prof. Dr. Abdurrahim İmamoğlu da prostatın, idrar yolunun etrafını sardığı için büyüdükçe onu sıkıştırdığını ve mesaneden idrarın atılmasını zorlaştırabildiğini aktararak, “İdrar boşaltılmasının güçleşmesi, artık idrar kalması ve tıkanıklık oluşması birtakım hastalarda böbrek işlevlerinin da bozulmasına yol açarak hayatı tehdit edebilecek önemli durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Olağandan daha sık idrar yapma, gece idrar yapmak için sık sık uyanma, ani idrar yapma gereksinimi ve bu gereksinimin ertelenememesi, zayıf akımlı idrar ya da idrar yapmaya başlamadan evvel bekleme ve mesanenin tam boşalmadığını hissetme üzere durumları gözlemleyen erkeklerin kesinlikle bir üroloji tabibine başvurması gerekiyor.” sözlerini kullandı.

Verilen bilgiye nazaran, Türk Üroloji Derneği’nin birebir vakitte “iyi huylu prostat büyümesi (BPH)” hastalığına dikkati çekmek için Sanofi Türkiye’nin şartsız katkılarıyla gerçekleştirdiği “Prostat Büyümesi Hayatınızı Daraltmasın” isimli bir farkındalık projesi bulunuyor.

Proje kapsamında, hastalıkla ilgili sıkça sorulan sorular, hastalığın belirtileri, tanısı ve tedavi usulleri üzere pek çok bahiste bilgilerin yer aldığı hayatinizidaraltmasin.com isimli bir web sitesi de yer alıyor.

Web sitesinde ayrıyeten, belirtilerden şüphelenen erkeklerin yapabilecekleri “Prostat Semptom Skoru Hesapla” isimli bir test de bulunuyor.

AA / Mehmet Kadir Kılınç – Sıhhat

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.