Uyku kaybı salgını nedir? Uykusuzluğun sebepleri neler? Uykusuzluğa düzgün gelen besinler…

Koronavirüs süreciyle birlikte sinsi sinsi ilerleyen hastalıklardan biri uyku kaybı salgını oldu. Fark edilmeden yaşanan bu sorun önemli sıhhat hastalıklarını beraberinde getirir. Her 3 birey’den en az 1’inde görülme mümkünlüğü artan uyku kaybı ve uykusuzluk hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala Uykusuzluğun sebeleri neler? Uykusuzluğa yeterli gelen besinler…

Kovid-19 virüsünün ortaya çıkmasından sonra başlayan pandemi sürecinde ortaya çıkan en büyük sorunlardan biri uyku kaybı salgını oldu. Yaklaşık 4 aya aşkın bir müddette tüm dünya ülkelerinde soka çıkma yasağı nedeniyle çabucak hemen herkes vakitlerini konutlarında geçirdi. Bu da uyku sıkıntısına neden oldu. Meskenden çalışma sistemi, konuttan eğitim ve neredeyse tüm aktivitelerin meskende yapılmaya başlaması istikrarsız bir beslenme ve uykunun yaşanmasına neden oldu. Virüs kaygısıyla ortaya çıkan gerilim ve depresyonunda buna büyük bir tesiri oldu. Uyku kaybı beraberinde kilo alımı ya da kaybı, bağışıklık düşüklüğü, zihinsel yorgunluk ve daha bir çok sorunun yaşanmasına ortam hazırlar. Uyku sorunu bu süreçte bilhassa geçleri etkiledi. Uyku salgını kaybı: yykuya geç dalma, uyku sırasında daima kalkma ve sabah uyanıldığında yorgunluk hissetme üzere belirtilerle kendini gösterir. Uyku müddeti azaldıkça hayat kalitesi de zayıflar. Daima olarak tekrarlandığında bağışıklık sistemini zayıflattığı için bedeni virüslere karşı dürençsiz hale getirir.

UYKUSUZLUĞUN SEBEPLERİ NELER?

– Zihnin gün içinde çok dolması ve bilinçaltının daima niyetlere dalmasına neden olur. Bu da uykuya süratle dalmayı azaltır. 

– Hayat savaşında korku bozukluğu, güvensizlik, telaş ve çok gerilimli bir ortamda olunması kişinin gece huzursuzlanmasına neden olur.

– Gün içerisinde nikotin ve kafein içeren besin ya da içecekleri fazla tüketmek. Hudut sistemindeki hücrelerin uyarıcılarını artırır. Bu yüzden beyindeki uyku hormonu azalır. 

– Gece rahat çekilmeyen bir uyku nedeniyle gün içerisinde sık sık aralıklarla uyumak gece yine rahat bir uyku çekilmesini mahzurlar.

– Bulunan ortamın havalandırılmaması ya da yatakların tertipli yıkanmamasından ötürü yaşanan rahatsızlık uykusuzluğa yol açabilir.

– Farklı hastalıklara ilişkin birtakım ilaçların yan tesirlerinden biri de uykusuzluk yapar.

– Gürültü ve etraf kirliliği de uyku sıkıntısına ortam hazırlar.

– Tıpkı vakitte huzursuz bacak sendromu, kramp, raflü, sinüzit, migren ve uyku apnesi üzere hastalıklarda uykusuzlupa neden olan baş etmenler ortasında yer alır. 

UYKUSUZLUĞA DÜZGÜN GELEN BESİNLER

– Laktik asit uykusuzluk meselesine yarar sağlayan en uygun doğal yoldur. Laktik asit bakımından en varlıklı besinler yoğurt ve süttür. Bu iki besini yatmadan 1 yahut 2 saat evvel tüketmek rahat bir uyku çekmenizi sağlar. 

– Yaşanacak mide rahatsızlıklarını önlemek için bal tüketilmesi tavsiye edilir. Böylelikle gece mide hastalıklarına bağlı uyanmaların oranı azaltılır.

– En tesirli bitkisel çaylar ise papatya ve melisa çayıdır. Bu iki çay çeşidi melatonin hormonun artmasına neden olur. Ayrıyeten hudut sisteminin yatışmasını sağlar. Böylelikle beyin düşünsel duruma geçmeden uykuya dalar. 

– Magnezyum ve potasyum bakımından varlıklı olan muz, uyku sornunu için yoğurttan sonra gelen ve en tesirli olan besinlerden biridir. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.