Üst teneffüs yolu hastalıklarına iyi gelen Öksürük otunun yararları nelerdir? Nasıl tüketilir?

Üst teneffüs yolu hastalıklarına iyi gelen Öksürük otunun yararları nelerdir? Nasıl tüketilir?

Üst teneffüs yolu hastalıklarına iyi gelen Öksürük otunun yararları nelerdir? Nasıl tüketilir? Üst teneffüs yolu hastalıklarında yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılan öksürük otu hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Deve tabanı ve sulandık otu olarak da geçen öksürük otunun ismi aslında yarar sağladığı hastalıktan gelmektedir. Öksürüğü anında kesen at, güçlü enfeksiyon öldürücüdür. Pekala Öksürük otunun yararları nelerdir? Nasıl tüketilir?

Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde sıklıkla rastlanan öksürük otu en güçlü otsu bitkilerden biridir. Doğu Anadolu da bulunmayan öksürük otunun bilim literatüründeki ismi Tussilago Farfara’dır. Sarı renkte olan bu ot ekseriyetle 30 cm kadar uzar. Öksürüğe birebir yarar sağladığı için öksürük otu denilmiştir. Lakin birebir vakit da kabalık, deve şaplağı, sulandık ve şabla üzere isimlerle de bilinir. İlkbaharda çiçek açan öksürük otu, büsbütün açtıktan sonra toplanıp kurutulur. Kış uzunluğu kaynatılıp tüketilir. Antik çağlarda alternatif tıpta sıklıkla doğal ilaç olarak kullanılan öksürük otu güçlü bir mikrop öldürücüdür. Kimi yörelerde yemeklere de eklenir. Bal arılarının en sevdiği çiçeklerden biri olan öksürük otu, gerçek kurallarda saklandığında bir yıl boyunca kullanılabilir.

Üst teneffüs yolu hastalıklarına iyi gelen Öksürük otunun yararları nelerdir? Nasıl tüketilir?
Üst teneffüs yolu hastalıklarına iyi gelen Öksürük otunun yararları nelerdir? Nasıl tüketilir?

ÖKSÜRÜK OTUNUN YARARLARI NELERDİR?

– Sıklıkla üst teneffüs yolları hastalıkları olan nezle, bronşit, astım ve zatürre üzere hastalıklarda kullanılır. Kısa müddette virüsü bedende etkisizleştirerek, bağışıklığın yüksek orandaki, virüsle savaşmasına yardımcı olur. Organların hasar almadan sağlıklı bir formda süreci atlatmasını sağlar.

– Gribe ve nezleye uygun geldiği üzere kulak enfeksiyonlarına da yarar sağlar. Enfeksiyon nedeniyle kapatılan kulak için kaynatılan öksürük otunun suyuna bir pamuk batırılır ve kulağa yalnızca bir damla damlatılır.

– C vitamini bakımından güçlü olan bu bitki kış boyunca çorbaya eklenip tüketilebilir. Böylelikle bağışıklık sistemi güçlenmiş olur. Hastalıklara yakalanma riski azalır.

– Uzmanlar çoklukla güçlü bir balgam söktürücü özelliği olması için kaynatılıp suyu süzüldüğünde içine bir kaçık bal eklenerek tüketilebildiğini söylüyor.

– Birebir artırımdan bitki güzelce kaynatılıp süzüldükten sonra lapa olmuş bitkiler sıcak kompres olarak kullanılabilir. Bilhassa akciğerler hastalıklardan ya da çok sigaradan ötürü hasar aldığından uygulanan bu kompres daha süratli güzelleşmesini sağlar.

– Eklem ağrılarına ve şişkinliklere de yarar sağlayan öksürük otu, banyo esnasında kaynatılıp suyu bir kovaya eklenebilir. Ayak ağrısına ya da beden ağrılarına yeterli gelir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.