Ülkemizde yılda yaklaşık 18 bin kadına meme kanseri tanısı konuluyor

Göğüs kanseri, Türkiye’de ve dünyada bayanlarda en sık görülen ve birebir vakitte en sık vefata neden olan göğüs kanseri olarak öne çıkıyor. Erkeklerde, bayanlara oranla çok daha az sıklıkla görülen göğüs kanseri, dünyada ve Türkiye’de en sık izlenen birinci 10 kanser ortasında bulunuyor. Göğüs kanseri görülme sıklığı dünya geneli için 100 binde 46,3 iken Kuzey Avrupa ülkeleri için 92,6, Doğu Asya için 39,2, Amerika Birleşik Devletleri için 38,3 ve Türkiye için 45,6 olarak tabir ediliyor.

Bir yıl içinde Türkiye’de yaklaşık 18 bin bayana göğüs kanseri teşhisi konuluyor. Geçmişte ileri evrede teşhis edilen göğüs kanserinin tedavi başarısı, Sıhhat Bakanlığınca yürütülen tarama programlarıyla erken teşhis sayesinde artıyor. Türkiye’de toplum tabanlı kanser taramaları, tüm vilayetlerde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Aile Sıhhati Merkezleri (ASM) ve Sağlıklı Hayat Merkezlerinde (SHM) yapılıyor.

Bayanlarda erkeklerden 100 kat daha fazla göğüs kanseri görülüyor

Tüm kanserlerde olduğu üzere zerzevat ve meyveden varlıklı, uygun şartlarda hazırlanmış besinlerin tüketimi ile sağlıklı beslenme alışkanlıklarının yerleştirilmesi, fizikî aktivitenin artırılması, sağlıklı kiloda olma, sigara ve alkol kullanımından uzak durma ile göğüs kanseri riski azaltılabiliyor.

Emzirmenin göğüs kanserinden koruduğuna dair çok sayıda çalışma bulunduğu için tüm annelerin bebeklerini en az 2 yıl mühletle emzirmeleri öneriliyor.

Göğüs kanserinde ömür formuyla bağlantılı, değiştirilebilir risk faktörleri, fazla kilolu ya da şişman (obez) olmak, kâfi fizikî aktivite yapmamak, hiç doğum yapmamış ya da birinci doğumunu 30 yaşından sonra yapmış olmak, doğum denetim hapı ve iğnesi kullanmak, menopoz sonrası hormon tedavisi almak, alkol kullanmak olarak sıralanıyor.

Göğüs kanserinde değiştirilemeyecek risk faktörlerinde ise bayan olmak birinci sırada yer alıyor. Zira, bayanlarda erkeklerden 100 kat daha fazla göğüs kanseri görülüyor. Yaş almak, muhakkak kalıtsal genlere, ağır göğüs dokusuna ve ailede göğüs kanseri hikayesinin bulunması, kişinin bir göğsünde kanser olması, göğüste güzel huylu oluşumların tespit edilmesi, erken adet (mens) görmeye başlanılması, menapoza 55 yaşından sonra girilmesi, göğüse radyoterapi alınması da öbür değiştirilemeyecek faktörler ortasında gösteriliyor.

Göğüs kanserinde teşhis ve tedavi

İlgili merkezlerde bilhassa erken teşhis için kendi kendine göğüs muayenesi (KKMM) anlatılıyor. 40-69 yaş ortası bayanların ayda bir kendi kendine göğüs muayenesi yapması ve yılda bir sefer de doktora göğüs muayenesi için gitmeleri öneriliyor. 40-69 yaş aralığında yakınması olmayan bayanlarda göğüs kanserinin erken tanısı için yapılan mamografi ise 2 yılda bir çekiliyor.

Her hastanın tedavisi farklılık gösteriyor ve tedavi kararında hastalığın yeri, evresi, hastanın yaşı ve başka sıhhat sıkıntılarının var olup olmaması üzere birden fazla faktör rol oynuyor.

Göğüs kanserinde cerrahi, ışın tedavisi (radyoterapi) ve ilaç tedavisi (kemoterapi) üzere farklı tedavi seçenekleri uygulanıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.