Ülkemizde mamografi çektirme oranı düşük

Dünya çapında bayanlarda en sık görülen ve en sık vefata neden olan göğüs kanseri, Sıhhat Bakanlığı, Halk Sıhhati Genel Müdürlüğü (HSGM) bilgilerine nazaran ülkemizde her 4 bayan kanserinden birisi olmayı sürdürüyor.

Türkiye’de her yıl ortalam 18 bin bayana göğüs kanseri teşhisi konuluyor. Dünya Sıhhat Örgütü bilgilerine nazaran ise her yıl 2,1 milyon bayan göğüs kanserine yakalanıyor.

Mamografi çektirme oranı düşük

Göğüs kanserinin birinci belirtisi, çoklukla göğüsteki dokuda kalınlaşma yahut göğüste ya da koltukaltında fark edilen bezeler oluyor. Bununla birlikte koltukaltı ve göğüste ağrı, kızarıklık, göğüs ucundan gelen ekseriyetle kanlı akıntı, göğüs uçlarında içe yanlışsız çökme, deride döküntü üzere belirtiler de göğüs kanserinin yaygın görülen belirtileri. Fark edilen her beze, göğüs kanserinin bir işareti olmamakla birlikte tekrar de bu türlü bir durumda kesinlikle tabip denetimi gerekiyor. Rastgele bir şikayet olmasa da bayanların yılda bir kere mamografi çektirmesi gerekiyor. Fakat bu oran Türkiye’de düşük. Eurostat’ın bilgilerine bakıldığında Türkiye’de 2019 yılında bayanların yalnızca yüzde 36’sının mamografi çektirdiği görülüyor. Bu oran Finlandiya’da 2018 yılında yüzde 83 olarak kaydedilmiş.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.