Turşu yapmanın tarifi. Turşu yaparken nelere dikkat edilir.

Turşu yapmanın tarifi. Turşu yaparken nelere dikkat edilir.

Turşu yapmanın tarifi. Turşu yaparken nelere dikkat edilir.  Kış sofralarının vazgeçilmezi turşu üretiminin sırrı, oranına nazaran kaya tuzu ölçüsünü gerçek kullanmak ve fermantasyon müddetini tamamladıktan sonra açmakta batındır. Turşuyla ilgili yıllardır tartışılan ve bir türlü kesin karşılık alınamayan “turşu limonlu mu yoksa sirkeli mi” yapılır sorusunu muhabirimiz Müge Çakmak, Turşucu Hâkim Demir’e sordu.

Türk sofrasının klasik tatlarından biri ve kış hazırlığının değerli bir eseri olan turşu, çeşitli meyve ve sebzelerin sirke ve salamura (tuzlu su) içindeki laktik asit fermantasyonu ile yahut sulandırılmış sirke içinde hazırlanarak daha uzun müddet saklanabilecek hale getirilen ve daha çak garnitür olarak tüketilen zerzevat ve meyve eserleridir.  Genelde kırsal alanda kışa hazırlığının değerli bir kısmı olan turşular her yemeğin yanına çok yakışıyor.  Arkaik kültürde birinci defa topraktan yapılma büyük uzunluk küpler içerisinde konseyimi yapılmaktaydı. Ticari eser olarak kullanılmaya başlandığı antik çağlarda ahşaptan yapılan kaplarla taşındığı ve saklandığı da görülmekle birlikte ahşap ve asidin tepkileri nedeniyle kalıcı olarak daima toprak kaplar tercih edilmiştir. Günümüzde bu çeşit toprak kapların yerini plastik, cam kavanoz, paslanmaz teneke kaplar almıştır. Türklerde değerli bir yeri vardır ve birinci olarak Türkler tarafından üretilmiştir.

Turşu yapmanın tarifi. Turşu yaparken nelere dikkat edilir.
Turşu yapmanın tarifi. Turşu yaparken nelere dikkat edilir.

Lezzetli ve uzun ömürlü salatalık turşusu yapılışı için birkaç noktaya dikkat etmek gereklidir. Limon mu sirke mi münakaşası burada da gündeme gelecektir. Lezzetli yemeklerinize daha da lezzet katacak salatalık turşuları için aklınızda bulunması gereken birkaç püf noktasını yılların evvel gelen turşucular firmasının sorumlusu Hükümran Demir’e sorduk.

TURŞU YAPMANIN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

Turşusunu kuracağınız zerzevat ve meyvelerin canlı, zedelenmemiş, taze ve kaliteli olmasına dikkat edin. Ezilmiş, rastgele bir yerinden çürümeye başlamış meyve/sebzeler turşu imalinde kullanılmamalı.

– Turşu hazırlamak için kullanılacak kaplar; cam kavanoz yahut Besin, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan onaylı tek kullanımlık plastik kaplar olmalı.

– Tuzun turşu üretiminde kâfi ölçüde eklenmesi hem faydalı bakterilerin oluşup ziyanlı bakterilerin oluşmaması için hem de turşusu yapılan besinlerin sertliklerinin uygun olması için değerli.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.