Turşu suyunun yararları nelerdir? Turşu suyuna bal ekleyip...

Turşu suyunun yararları nelerdir? Turşu suyuna bal ekleyip…

Turşu suyunun yararları nelerdir? Turşu suyuna bal ekleyip… En güçlü probiyotiklerden biri olan turşu bilhassa virüslerin baş düşmanıdır. Enfeksiyonlu hastalıklar için doğal ilaç olan turşu suyuna bal ekleyip tüketildiğinde güçlü bir balgam söktürür ve sindirim sisteminin nizamlı çalışmasını sağlar. İçeriğinde birden fazla besinin minarel ve vitaminini içerdiğinden yararı oldukaç çok olan turşu suyu hakkında merak edilenleri araştırdık. Turşu suyunun yararları nelerdir?

Turşu çeşitli zerzevat yahut meyvelerin karıştırılıp yapılır. Tuzlu ve sirkeli suda bekletilen bu besinlerin bir müddet sonra asidik özellikleri suya karışır. Uzun mühlet havasız ve güneş görmeyen bir ortamda bekletilerek yapılan turşuların insan sıhhatine birçok yararı vardır. Arkaik kültüründen kalan bu karışım birebir vakitte tıbbı tedavilerde de kullanılmıştır. Usulün gayesi yazları bulunan besinleri kışları da tüketilmesi amaçlanmıştır. Türk mutfağında etli yemeklerle tüketilen turşu adeta vazgeçilmez bir garnitür olmuştur. Mesken üretimi olan turşular hakkında uzmanlar bağışıklığı güçlendiren doğal ilaç olarak bahseder. Güçlü bir antioksidan özelliği olan turşuya mide ekşimesi sırasında bal ekleyerek tüketildiğinde yarar sağlar. Yüzyıllar evvel Arkaik kültüründe yapılmaya başlayan turşu büyük topraktan yapılma küplerde yapılırdı. O yıllarda ticarette önemli bir yeri olan turşu, genellikle salatalık, lahana, biber, yeşil domates, yaban eriği, acur, pancar, ayva ve elma zerzevat ya da meyvelerden yapılır. Kurulumunda ise damak zevkine bağlı defne yaprağı, çekilmemiş karabiber, limon, sarımsak, dere otu, maydanoz üzere gereçlerde eklenebilir. Bu süreçten sonra laktik fermantasyon sürecine giren besinler bekledikçe tıp denilen hali alır.

Turşu suyunun yararları nelerdir? Turşu suyuna bal ekleyip...
Turşu suyunun yararları nelerdir? Turşu suyuna bal ekleyip…

TURŞU SUYUNUN YARARLARI NELERDİR?

Gün içerindeki hareketsizlikten kaynaklanan kasılmalara güzel gelir. Kas ortasında biriken toksinleri bedenden atar.

Hava değişimleri beden ısısını epey değiştirir bu da sıvı kaybına neden olur. Turşu suyu böbrek üstü bezlerini çalıştırarak bedendeki sıvı oranını istikrarlar.

Güçlü bir antioksidan olduğundan bağışıklık sistemini hastalıklara karşı güçlendirir.

Metabolizmayı çalıştırarak kilo vermek isteyenlere yardımcı olur. Bedende yağ birikimine müsaade vermez. Bilhassa bölgesel zayıflamalar da tesirlidir.

Yemeklerden sonra yaşanan mide rahatsızlıkların riskini azaltır.

Kanda bulunan şeker oranını istikrarlar.

Hudut sistemini güçlendirerek unutkanlık ve alzheimer üzere hastalıkların yaşanma ihtimalini sıfırlar.

TURŞU SUYUNA BAL EKLEYİP TÜKETİRSENİZ…

İleri yaşlarda daha sık rastlanan kas ve kemik tutulmalarını engellemek için kan düzeyinin ve kalsiyum oranının istikrarda olması gerekir. Turşu suyunda bol ölçüde bulunan kalsiyum bunun durumu engelleyen en doğal besindir. İçerisine bal eklenip tüketildiğinde bu yararını ikiye katlar.

Yağlı yemeklerden sonra bilhassa yaşanan mide ekşimesi üzere rahatsızlıkları önlemek için de bu karışımı tüketebilirsiniz.

Turşu suyunun yararları nelerdir? Turşu suyuna bal ekleyip...
Turşu suyunun yararları nelerdir? Turşu suyuna bal ekleyip…

Soğuk havalarla bir arada artan faranjite de antibiyotik tesiri yapan bu karışım tertipli tüketildiğinde kuru ve daima öksürüğü önler.

İçerdiği yüksek ölçüde antibakteriyel sayesinde de bağırsak ve midede fazla bulunan toksinleri idrar yolu ile atar.

Yemek borusunda oluşma ihtimali olan kanserli hücrelerin azalmasına yardımcı olur. Birebir vakitte bağışıklığı güçlendirerek kış hastalıklarını önler.

KONUT İMALİ TURŞU NE İŞE FAYDA?

Birdenbire gelişen mide bulantısı üzere sıhhat meseleleri karşısında konut imali turşunun inanılmaz tesiri vardır. Mide asidiğini dengeleyerek kramplar yaşamasını ve içindeki besinleri geri yemek borusuna geçmesini maniler. Ayrıyeten güçlü bir antioksidan olduğundan beden hücrelerini yeniler. Bağışıklık sistemindeki hücreleri güçlendirerek virüslere karşı güçlü bir kalkan oluşturur. Bilhassa uzmanlar son vakitlerde artan corona virüslerine karşı mesken imali yoğurt ve turşunun tesirli olacağını vurguluyor. Sindirim sisteminde de sıklıkla karşılaşılan kabızlık sıkıntısına yarar sağlar. Yemek sonrası yaşanan şişkinliği önler.

turşu suyu besin değeri

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.