Tırnaklardaki renk ve şekil değişikliği hastalıkların habercisi olabilir

Tırnaklardaki renk ve şekil değişikliği hastalıkların habercisi olabilir. Türk Dermatoloji Derneği İdare Şurası Üyesi Dr. Sema Karaoğlu, tırnaktan kaynaklı hastalıklar olabileceği üzere bedendeki rastgele bir hastalığın da tırnak yapısında değişikliğe neden olabildiğini belirtti. Tırnak hastalıklarına toplumda yaygın rastlandığını vurgulayan Karaoğlu, en çok mantar ve tırnak batması sorunuyla karşılaşıldığını kaydetti.

Yaz mevsiminin sona ermesinin akabinde tırnak mantarlarında da artış yaşandığına dikkati çeken Karaoğlu, şöyle konuştu: “Tırnak mantarı ellerde de olabilir lakin daha çok ayaklarda rastlıyoruz. Tırnaklarda kabalaşma, kalınlaşma, keserken ufalanma biçiminde karşımıza çıkıyor. Bazen sedef hastaları da çok misal tırnak özelliği gösterir. Klinik muayenede sedef lezyonlarının varlığı sedef tırnağını, mikroskobik bulgularda mantarı görmek ise mantar teşhisini koydurur. O denli tırnaklar görürüz ki beyaz oje sürmüş üzere. Bembeyaz tırnaklar karaciğer hastalıklarına işaret edebilir. Bazen çomaklaşmış, morarmış tırnaklar görürüz.

Ameliyata girerken bizler hastalara oje sürdürmeyiz, tırnağın rengini görmek isteriz. Tırnaklardaki çukurlaşmalar kansızlık belirtisidir, biz buna kaşık tırnak deriz. Tırnakta öbür organlarla ilintili oluşan renk ve hal değişiklikleri bize sağlığımızla ilgili imgeler verir. Sık manikür, protez tırnak kullanımı, tırnak yeme alışkanlığı, ağızın tırnakla çok temas etmesiyle de çok kolay kırılan tırnaklar ortaya çıkar. Yanlışsız tespit ve tedaviyle bunları tedavi etmek mümkün.”

Tırnaklardaki renk ve şekil değişikliği hastalıkların habercisi olabilir
Tırnaklardaki renk ve şekil değişikliği hastalıkların habercisi olabilir

Yanlış kesim tırnak batmasına neden oluyor 

Karaoğlu, tırnak batması şikayetiyle de sık sık karşılaşıldığını, tırnağın düz kesilip ucunun yavaşça törpülenerek sivriliğinin alınması gerektiğini aktardı.

“İyice keserek tırnağı terbiye ediyoruz.” diyen Karaoğlu, şöyle devam etti: “Yanlış kesim tırnak batmasını tetikliyor. Düz kesilmesi gerekirken ovalleştirilmesiyle tırnak tabana gerçek terbiye ediliyor. Dar ayakkabı giyilmesi, gebelikte ayağın şişmesi de tırnak batmasına neden olur. Tırnak yuvarlanarak etin içine hakikat büyüyor, ya cerrahi müdahaleyle ya da tırnak teliyle çekmemiz gerekiyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.