Tempura nedir ve nasıl yapılır? Tempura yapmanın püf noktaları

Tempura Japonlara ilişkin mükemmel ve çok hafif bir kızartma tekniğidir. Birinci defa Matserchef sayesinde duyanlar şaşırıyor. Hamur içinde deniz mahsulleri ve sebzelerin kızartılması tekniği olan tempura inanılmaz lezzetli ve çok hoş manzaraya sahip sonuçlara imkan tanıyor. Pekala meskende tempura nasıl yapılır? İşte tanımı:

Tempura, hırpalanmış ve derin yağda kızartılmış deniz eserleri ya da sebzelerden yapılan Japon yemeğidir. Modüller halinde kesilmiş hammaddeler, kızartma hamuruna batırılır ve çoklukla susam yağında kızartılır. Tempura kesimleri sosa batırılarak ve sıcak halde yenilir. Tempura yaparken dikkat edilmesi gereken değerli adım hamuru yaparken kullanacağınız suyun buz üzere soğuk olmasıdır. Birebir vakitte yumurtanın ve unun da buz üzere soğuk olmaları gerekiyor. Bunun için evvel unu bir kâse içinde buzlukta (derin dondurucuda) bir müddet bekletip soğutuyorsunuz, birebir halde suyu da buzlukta soğutuyorsunuz ve buzdolabından çıkan yumurtayı kullanıyorsunuz. Hepsi soğuyunca, soğuk kase içinde karıştırıp tempura hamurunu yapıyorsunuz. Hamurun daima soğuk kalması lazım. Buz üzere soğuk olma özelliği kaybolursa tempura yeterli olmuyor. Gelin birlikte hazırlayalım:

TEMPURA TANIMI:

GEREÇLER

1 yumurta
1 su bardağı un
1 su bardağı buzlu su
3 temizlenmiş karides
1 uzun dilim havuç
2-3 dilim mantar
2-3 dilim kabak
1 temizlenmiş taze soğan
Soya sosu

Kızartma için;

Sıvı yağ

YAPILIŞI

Yumurta, un ve buzlu suyu bir kapta yeterlice çırpın. Karides, havuç, mantar, kabak ve taze soğanı unlu karışıma bulayın.

Sıvıyağı derin bir tavada kızdırın. Evvel havuç, mantar, kabak ve taze soğanı akabinde karidesleri kızgın yağda kızartın.

Kâğıt havlu üzerine alıp yağını süzdürün. Yanında soya sosuyla birlikte servis yapın.

Afiyet olsun…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.