Tedavi edilmeyen kasık fıtığı organlara ziyan verebiliyor

Kasık fıtığının tanısı ve tedavisi hakkında bilgi veren Op. Dr. Umut Yararcı, hastalığın daha çok kasık bölgesinde ağrı ve şişlik yaptığını söz etti. Kasık fıtığının bayanlara oranla erkeklerde daha çok görüldüğü, hastalığın doğuştan ve doğumdan sonra da kazanılmış ortaya çıkabildiğini belirten Dr. Yararcı, “Kasık fıtığı, her iki kasıkta, zayıf noktalardan çıkmaktadır. Karın içi fıtıklarını daha sık erkeklerde görüyoruz. Kasık bölgesinde şişlik ve ağrı olması fıtığın belirtisidir. Fıtık başlangıçta daha çok ağrı yapıyor ilerleyen devirlerde kasıktaki defektin büyümesine bağlı olarak şişlik gelişmektedir. Karın içi basıncını arttıran her türlü durum kasık fıtığına neden olabilir. Vakitle kazanılmış fıtıklar ağır yük kaldırmakla da meydana gelmektedir. Tabi bunun yanında kronik kabızlıkla, kronik prostat hastalığı ile yani ıkınarak yapılan her işte fıtık oluşabilmektedir. Kronik akciğer hastalığında, öksürüğe bağlı sık kusanlarda ve gebelerde karın içi basıncın artmasına bağlı olarak karşımıza çıkabilir. Kasık fıtığı ileri evrede bulunan kanser hastalarında karın bölgesinde şişliğe bağlı olarak görülebilmektedir.” dedi.

Kasık fıtığının yeni doğan bebeklerde görülse dahi çabucak ameliyat edilmesi gerektiğine dikkat çeken Dr. Yararcı, “Hasta polikliniğe geldiğinde, kasıkta şişlik ve ağrı şikayeti ile bize başvuruyor. Bizim için bu çeşit şikayetlerde öncelikle muayene değerlidir. Çoklukla muayenede biz bunun teşhisini koyuyoruz. Küçük fıtıklarda yahut kararsız kaldığımız durumlarda ultrason ve tomografi üzere görüntüleme formüllerine başvuruyoruz. Biz muayenede kasık fıtığını gördüğümüz vakit tedavi öneriyoruz. Kasık fıtığını yeni doğan bebeklerde bile teşhis koyduğumuz vakit, çabucak cerrahi tedavi öneriyoruz. Bağırsakların dışarı çıkıp kangren olmasını engellemek ve bağırsakların dolanımının bozulmasını önlemek için cerrahi planlıyoruz. Hastayı ameliyata hazırlıyoruz. Bu ameliyat açık yahut kapalı olarak laparoskopik usullerle yapılabilmektedir” diye konuştu.

“Kasık fıtığından ötürü bağırsaklar kangren olup, organların çürümesine sebep oluyor”

Erken cerrahinin hayati kıymete sahip olduğunu ve güzelleşme sürecinde katkı sağladığını söz eden Dr. Yararcı, “Açık ve kapalı (Laparoskopik) metotlarda yama kullanıldığında bu tekrarlama ihtimali binde 5’lere kadar düşüyor ancak biz yama yapışana kadar 6 aylık bir müddet zarfında hastada fıtığın tekrarlama riskini yükselten ve karın içi basıncını arttıran durumlardan kaçınmasını öneriyoruz. Hastanın ağır işe girmemesini, şayet kabızsa çabucak tedavi olmasını, prostatı ve öksürüğü varsa tedavi olmasını öneriyoruz. Bu biçimde yama vakit içinde yapışarak ve o bölgeyi sertleştirerek tekrarlama ihtimali binde 5’e kadar düşüyor. Fıtığın en korkulan komplikasyonu bağırsakta kangren gelişmesidir. Kangren gelişince, bağırsak delindiği vakit karın içerisine bağırsağın içerisine bulaşarak hastayı zehirleyebiliyor. Fıtık görüldüğü yerde cerrahi olarak tedavi edilmelidir. Ameliyatın bekletilmesinin bir manası yok. Zira fıtık küçükken onarıldığında ameliyat sonrası ağrı riski daha az oluyor. Tekrarlama ihtimali daha düşüktür. Fıtık ne kadar büyük olursa ameliyat sonrası ağrı ve kanama daha çok gözükmektedir. Onun için kasık fıtığının, erken vakitte tedavi etmemiz hastaların konforu açısından kıymet taşıyor” formunda konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.