Stres, sivilceyi tetikleyebilir mi

Gerilim, bugünlerde herkesin hayatının ortak bir kesimi haline geldi. Denetimsiz bırakıldığında gerilim, sıhhatinize çeşitli formlarda ziyan verebilir. Daha fazla yemenize ve kilo almanıza neden olabilir. Kronik gerilim sizi daha yüksek kalp hastalığı riski altına sokabilir. Zayıf sindirim, sık baş ağrısı, anksiyete, zayıf bağışıklık, düşük güç düzeyleri, uykusuzluk ve tedavi edilmediğinde gerilimin bir sonucu olabilecek daha pek çok sıhhat durumu vardır.

Gerilim, sivilcelerin ardındaki bir neden de olabilir. Çalışmalar, sivilceyi tetikleyebilecek çeşitli faktörlerle kontaklı olduğundan gerilimin sivilceyi daha da kötüleştirebileceğini gösteriyor.

Gerilim ve sivilce irtibatı

İnsanların yaklaşık yüzde 85’i akne sorunu yaşıyor. Çoklukla yüzde, sırtta, hatta boyun ve omuzlarda ortaya çıkıyor. En yaygın yanlış niyet, gerilimin direkt sivilceye neden olabileceğidir. Gerilim direkt etkilemiyor; hormonal değişiklikleri tetikliyor ve bu da sivilce meselelerinin kötüleşmesine neden oluyor.

Gerilimli olduğunuzda, cildinize yansıyan bozulmuş uyku nizamları ve sindirim problemleri ile karşılaşırsınız. Mevcut akne sıkıntıları olan şahıslar, kızarıklık ve iltihaplanma yaratan bakteri kolonizasyonunu daha da artırabilecek kaşıntı ve lekelere neden olan kırılmalarla daha sık karşılaşmaktadır. Makûs beslenme alışkanlıkları ve ömür usulü da sivilceye katkıda bulunabilir

Yağ bezlerinin davranışını etkileyen kollayıcı, yağlı bir unsur olan sebum üretimini artıran kortizol ve androjenler üzere gerilim salıcı hormonlar, sivilceyi şiddetlendirebilir. Ayrıyeten bu bakterilere çekilen beyaz kan hücreleri, yağ bezlerinin duvarına ziyan verebilecek ve iltihaplı bir tepkiye yol açabilecek sitokin ismi verilen kimyasallar salgılar. Tüm bu faktörler hafif akne eğilimli insanların orta yahut şiddetli akne sorunu yaşamalarına neden olabilir.

Tıpkı vakitte, gerilimin kompulsif kaşıntıya ve iltihaplı sivilceyi atmasına yol açtığı, iltihap sonrası hiperpigmentasyona ve çoklukla çözülmesi çok daha uzun süren yara izlerine yol açtığı akne ekskorisi olarak bilinen bir akne çeşidine yol açar.

Gerilim idaresi gayrete yardımcı olabilir

Gerilim idaresi, çeşitli sıhhat problemleriyle başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Tek başına gerilim sivilcenin nedeni değildir, hormonal dengesizlik, çok yağ üretimi ve meyyit deri hücreleri üzere çeşitli faktörler buna katkıda bulunur. Bununla birlikte, gerilim mevcut sivilcenin artmasında etkin bir rol oynar. Bu nedenle gerilimsiz kalmanız yahut nedenlerini ortadan kaldırmaya çalışmanız önerilir. Farkındalık meditasyonu, idman ve başka cümbüş aktiviteleri uygulamak sakin kalmanıza ve gerilim düzeylerini yönetmenize yardımcı olabilir. Ayrıyeten sağlıklı beslenme alışkanlıklarını sürdürmek de kıymetlidir. Durum hala düzelmiyorsa, bir dermatoloğa danışmanız ve gerekli tedaviyi almanız önerilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.