STELLA MCCARTNEY’DEN SÜRDÜREBİLİRLİK MANİFESTOSU

STELLA MCCARTNEY’DEN SÜRDÜREBİLİRLİK MANİFESTOSU

STELLA MCCARTNEY’DEN SÜRDÜREBİLİRLİK MANİFESTOSU Lüks modanın birinci etraf dostu markalarından biri olan Stella McCartney bir sürdürülebilirlik manifestosu başlatıyor. Jeff Koons, Ed Ruscha ve Cindy Sherman üzere sanatkarlar ile bir ortaya gelen Stella McCartney, yeni insiyatifi için tıpkı vakitte Peter Blake, Olafur Eliasson, Alex Israel, Sam Taylor-Johnson, Joana Vasconcelos, Chantal Joffe ve Rashid Johnson üzere isimler ile de çalıştı. A’dan Z’ye sürdürülebilirlik konseptini deşifre eden McCartney, moda bölümünde altı doldurulmayan etraf dostu etiketlerini eleştirdi. Modada ‘Greenwashing’ olarak isimlendirilen bu metot ile markaların özünde sürdürülebilir olmadığını belirten McCartney, bir markanın hakikaten nasıl etraf dostu olabileceğini birçok sanatçı ile birlikte A’dan Z’ye anlatma kararı aldı.

Karantina sürecinde başlayan sürdürülebilirlik manifestosunda McCartney, fotoğrafçı William Eggleston yardımı ile sokaklardaki farklı harfleri çekerek projeye yaratıcı bir öge kattı. McCartney’nin markasının işleyişini de gözler önüne seren bu proje, şirketin gelecekte alacağı kararları ve insiyatifleri de öne çıkarıyor.

Dijital olarak yayınlanan İlkbahar- Yaz 2021 defilesinin akabinde sanal bir basın toplantısına katılan McCartney, “Bu kriz bana birçok şahsî soru sordurdu. ‘Yaptığımı neden yapıyorum?’ ve ‘Neden bayanlar bize geliyor?’ üzere sorular. Kreatiflikten öte bir manaya sahip olduğumuzun her vakit farkında olduk, dalı güzele değiştirmek istiyoruz. Bu müddette kendimizi tekrar enerjik hissettik ve gayrete devam etmek için motivasyon bulduk,” dedi. Sürdürebilirliğin manasını artık bilmediğini vurgulayan McCartney, ‘greenwashing’ etiketlerinin tüketicilerin başını karıştırdığını ekledi. “Artık dürüst olunması gerekiyor zira bu türlü çalışmak hiç kolay değil. Tüketicilere dürüst bilgiler verilmesi ve büsbütün transparan olunması gerekiyor. Sürdürülebilirlik yalnızca pazarlama ve yeni nesilin ilgi alanları olması sebebiyle yapılmamalı,” diyen McCartney, sürdürebilirlik trendinin geldiği noktanın altını çizdi.

Karantina sürecinde yaratılan koleksiyonlar ve eksantrik defileler ortasında kendi tarzını yansıtan McCartney, Houghton House, Norfolk’ta gerçekleşen defilesinde kesimlerin tamamının %50 atıklardan geri dönüştürüldüğünü belirtti. Çiçekler ve rengarenk dizaynlar ile yürüyen modeller, tabiata dönüşü anımsattı. Yeni koleksiyonu için %99 geri dönüştürülen ‘stellawear’ teknolojisi kumaşlarını da sergilleyen McCartney, markaların ‘sürdürebilir’ pozisyonlarının altlarını doldurmaları gerektiğini savundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.