Sperm kalitesini artıran 8 besin

Sperm kalitesini artıran 8 besin

Sperm kalitesini artıran 8 besin Yapılan araştırmalar, beslenme halinin ve tüketilen besinlerin sperm kalitesi üzerinde büyük bir rol oynadığını gösteriyor. Sağlıklı bir ömür biçiminin yanında sprem kalitesi için en büyük faktörlerden biri de kâfi ve istikrarlı beslenmek. Birtakım besin öğeleri sprem kalitesini artırmada kıymetli rol oynayabiliyor. Lakin bu besinlerin işe yaraması için daima olarak değil, kâfi ve istikrarlı olaraka lınması gerekiyor.

Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç Dr. Emre Pabuçcu, spermler üzerine direkt olarak sayı artırıcı yahut hal düzeltici tesirleri olmasa da, hareket manasında olumlu tesirleri olabilecek 8 besini yorumladı.

Balık

Omega 3 yağ asitlerinden güçlü olan bir öbür besin ise balıktır. Bilhassa somon, uskumru ve hamsi üzere balıklar bol ölçüde omega 3 barındırır. Haftada 2-3 sefer balık tüketmek kan lipidlerinin istikrarının korunmasını sağlar, kalp ve damar hastalıklarına ve kansere karşı korur. Hem omega 3 içeriğinin yüksek olması, hem de bol ölçüde çinko minerali içermesi nedeniyle balık birebir vakitte sperm artırıcı özellik de sağlar. C, D ve B12 vitaminleri ile demir, bakır, selenyum üzere minerallerden güçlü olan balık ve öteki deniz mahsulleri meni hacmini artırırken sperm sıhhati ve kalitesini de olumlu istikamette tesirler.

Muz

Muz, içeriğinde bulunan bromelain enzimi sayesinde sperm kalitesini olumlu istikamette etkileyen meyvelerin başında gelmektedir. Doğal bir antienflamatuar olan Bromelin, bu özelliğinin yanı sıra sperm hareketliliğine de katkıda bulunur. Ayrıyeten bedenin sperm üretme kabiliyetini artıracak C, A ve B1 vitamini içerir.

Sarımsak

Sarımsak, içeriğinde bol ölçüde selenyum ve B6 vitamini barındırır. Bu bileşenler bedende sağlıklı ve kâfi biçimde sperm üretilebilmesi için elzemdir. Bunların yanı sıra sarımsakta bulunan kanı temizleyici ögeler arterlerde kan birikimini önler, testislere giden kan ölçüsünü arttırarak sperm üretiminin en sağlıklı biçimde devam ettirilmesi için gerekli olan ortamı hazırlar.

Bitter çikolata

Bitter çikolata, sperm üzerine olumlu tesiri olan besinlerden bir adedidir. İçerdiği antioksidan unsurlar sayesinde sıhhat açısından birçok yarar barındıran bitter çikolata, içerisinde L-Arginin HCL isimli bir aminoasit bulundurur. Bu aminoasit meni hacmini artırabilir.

Keçiboynuzu

Erkek üreme sıhhati için gereken en değerli minerallerden bir tanesi ise çinkodur. Bol ölçüde çinko içeren keçiboynuzu, antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı hami tesir sağlarken tıpkı vakitte sperm üretiminin sağlıklı bir formda devam etmesini ve sperm sayısının yeteri ölçüde olmasını sağlar. Ayrıyeten keçiboynuzu içerisinde bulunan enzimler sperm ile yumurtanın etkileşimini de kolaylaştırır.

Avokado ve kuşkonmaz

Güç kaynağı olarak kullanılan ve birebir vakitte anti-oksidan tesirli l’karnitin açısından son derece zengindirler. L karnitin ayrıyeten balıkta da bol ölçüde vardır. Yeniden güç kaynağı olarak kıymet taşıyan L arginin ise yulaf, yer fıstığı, badem, soya fasulyesi, ceviz, süt eserleri ve kırmızı ette vardır.

Ispanak

Spermlerin sağlıklı bir halde gelişebilmesi için bedene kâfi ölçüde folik asit alınması gerekir. Folik asit yeşil yapraklı sebzelerde bol bulunur ve en değerli kaynaklarından biri de ıspanaktır. Erkeklerde folik asit seviyesinin düşük olması sperm sıhhatini bozarak spermlerin yumurtaya ulaşma ve yumurta ile etkileşime girme bahtını kıymetli ölçüde düşürür. Birebir vakitte sıhhatsiz spermlerin genetik manada da bozukluklar içeriyor olması nedeniyle folik asit seviyesi düşük olan erkeklerde kromozomsal anomalileri bulunan çocuk sahibi olma ihtimali artacaktır. Bu nedenle nizamlı ıspanak tüketimi bu vitaminin bedene kâfi ölçüde alınmasını sağlayarak sperm sıhhati, kalitesi ve ölçüsünü olumlu istikamette tesirler.

Ceviz

Ceviz, omega 3 yağ asitlerinden en varlıklı olan bitkisel besinler ortasında yer alır. Omega 3 yağ asitleri erkek bireylerde testislere kan akışını hızlandırır. Bu sayede sperm üretimini takviyeler.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.