Sonbaharda sağlıklı bir cilt için 10 ipucu

Sonbaharda sağlıklı bir cilt için 10 ipucu Sıcaklıklar düşer düşmez, cilt esnekliği, kuruluk ve mevsimsel lekeler yaygın olarak görülebilir. Sıcak bir yaz, çok bronzlaşma, seyahat kaynaklı dehidrasyon ve iltihaplanma çeşitli lekelere neden olabilir. Sıcaklıktaki ani düşüş, cildimizin sıhhatini, görünümünü ve hissini etkileyebilir.

Sonbahar aylarında cilt bariyerinin bozulması ve kırılganlığı, kuruluk, hassasiyet ve parlaklık eksikliği belirtileri olarak kendini gösteren en yaygın şeydir. Sıcaklıklar ansızın değiştiğinde, rüzgarlı ve soğuk havada, cilt bariyerlerimiz hasar görür. Kirlilik ve öteki dış tetikleyiciler cildin derinliklerine nüfuz ederek iltihaplanma, hassasiyet ve kızarıklığa neden olabilir.

Sonbaharda sağlıklı bir cilt için 10 ipucu
Sonbaharda sağlıklı bir cilt için 10 ipucu

Sonbaharda sağlıklı bir cilt için izlenebilecek 10 ipucu

1. Sıcaklık düştükçe nem düzeyleri de düşer ve cildimiz nemini etrafımızdaki kuru havaya kaptırır. Bu nedenle sonbahar boyunca, kuru cildi nemlendirmeye yardımcı olabilecek ve soğuk havanın ziyanlı tesirlerinden sizi koruyacak olan cilt bariyerini destekleyebilecek daha nemlendirici bir temizleyiciye geçin.

2. Cildi pak tutmanın ve biriken kirlerden arındırmanın temel anahtarı, sabah ve akşam temizlemektir. Cildin doğal hücre yenilenme süreci, cilde nüfuz eden gelecekteki temel bileşenlerin aktifliğini etkileyebileceğinden, öbür rastgele bir eseri uygulamadan evvel çıkarılması gereken üst katmanlarda kalıntılar oluşturur. Paklık ayrıyeten kan akışını artırır ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

3. Sonbahar boyunca soğuğa ve sert rüzgarlara maruz kalmak cildinizin kurumasına neden olabilir. Bu nedenle cildinizi her vakit nemlendirin. Nemlendirme için bir hyaluronik asit kullanın.

4. Retinol, cildi dolgunlaştırmak ve yumuşatmak için şahanedir. Cildinizde retinol kullanın, retinol her vakit düzgün bir güneş esirgeyici ile takip edilmelidir. Hücre döngüsünü artırır, yağ akışını düzenler ve pigmentasyon görünümünü güzelleştirir.

5. Yapabileceğiniz en büyük kusur, sonbaharda güneş gözetici kullanmamaktır. Cildimiz yıl boyunca UV ışınlarından ziyan görebilir. Hafifliği, nefes alabilirliği, etraf dostu olması ve kullanım kolaylığı için mineral bazlı bir SPF kullanın.

6. Sonbaharda hava, nem düzeyleri ve sıcaklıktaki değişiklikler bazen birçok cilt meselesine neden olabilir. Bu yüzden her vakit doğal içerikli bir maske kullanın. Maskeler, kirlilikleri gidermeye, lekeleri yatıştırmaya ve cildinizi yenilemeye yardımcı olabilir.

7. Daha sağlıklı bir cilt için diyetinize C Vitamini ekleyin. C vitamini, soğuk aylarda tesirli bir biçimde çalışır ve güneş koruyucunuz tarafından büsbütün engellenmeyen UV ışınlarıyla gayrete yardımcı olur. Birebir vakitte kolajen üretimini artırmaya yardımcı olan cilt pigmentasyonu için de düzgündür ve daha parlak bir cilt elde edilmesini sağlar.

8. Dudak nemlendirici ve göz kremleri kullanın.

9. Sonbahar mevsiminde cildinizin esirgeyici bariyerini nemli tutmak için, karite ve kakao yağları üzere kış aylarında kesinlikle bulunması gereken cilt bileşenleri içeren kremsi bir beden yağının tadını çıkarın.

10. Sonbahar cilt rutinini, cilt bakımı diyeti ile besleyici ve mevsimsel besinlerle tamamlamak her vakit değerlidir. Bu mevsimde, hücre yenilenmesine, olağan cilt işlevine ve kollajen üretimine yardımcı olan beta-karoten açısından varlıklı balkabağı, havuç üzere besinleri bol ölçüde tüketin.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.