Sonbaharda cilt bakımı nasıl yapılır. Nelere dikkat edilmelidir

Sonbaharda cilt bakımı nasıl yapılır. Nelere dikkat edilmelidir

Sonbaharda cilt bakımı nasıl yapılır. Nelere dikkat edilmelidir Yazdan kışa geçerken; cildinizi dönem değişimine hazırlamamız epey kıymetlidir. Yazın güneşin kavurucuğu sıcağı cildimizde lekeler bırakabilir. Bu lekelere en yakın vakitte müdahalede bulunmazsak kalıcı izlerle karşı karşıya kalabiliriz. Bu periyotta cildin nem muhtaçlığını karşılamak da son derece mühim! Yazın cildimiz daha nemli olabilir. Fakat sonbaharın kuru, serin havasıyla cildimiz bu nemini kaybedebilir ve kuruyup çatlamaya başlayabilir. Pekala, durum bu türlü olduğunda ne yapmalıyız? İşte bu sorunuzun yanıtına şifa olacak üç farklı eserle tanıştırıyoruz sizi. Haydi, artık bu doğal eserleri yakından tanıyalım!

Sonbaharda cilt bakımı nasıl yapılır. Nelere dikkat edilmelidir
Sonbaharda cilt bakımı nasıl yapılır. Nelere dikkat edilmelidir

Gül uçucu yağı

İsmine müzikler, kokusuna şiirler yazılmış bir çiçektir gül! Şık kokusu, estetik duruşuyla aşkın simgesi haline gelen gül; kullanım alanları ile de kendini kanıtlamış bir bitkidir. Gülün yapraklarından elde edilen Gül Uçucu Yağı, cilt bakımlarının en sevilen eserlerinden biridir. Güç elde edilen ve çok pahalı bir yağ olan gül uçucu yağı , sonbaharda cilt bakımı rutinlerinde kesinlikle tercih edilmesi gereken eserlerden biri olmalıdır. Neden mi?

Gül Uçucu Yağı’nın Yararları

Gül esansiyel yağı, cildi canlandıran; canlandırırken bakım yapan mucizevi yağlardan biridir. Sonbaharda kuruyan ciltler için onarmaya yardımcıdır. Nemini kaybeden ya da kaybetmiş cildinizin tekrar nemlenmesi için kıymetlidir. Cildinizi temizlemeye; canlı ve genç bir görünüm sunmaya yardımcıdır. Yaz güneşinin, cildinizde bıraktığı güneş lekelerinin görünümünü hafifletir.

Gül yağı kullananların, tekrar kullanmalara doyamadığı bu uçucu yağ ile siz de cildinizdeki değişimi görebilirsiniz.

Sonbaharda cilt bakımı nasıl yapılır. Nelere dikkat edilmelidir
Sonbaharda cilt bakımı nasıl yapılır. Nelere dikkat edilmelidir

Paçuli/Tefarik uçucu yağı

“Mısır firavunlarının mezarından çıkan bitki nedir sizce?” diye sorsak, yanıtınız ne olurdu? Şayet, ”paçuli değildir” diyorsanız, evet yanılıyorsunuz. Paçuli bitkisi yüzyıllardır o kadar değer görmüş bir bitki ki; firavunların bile mezarlarından çıkan; vefattan sonraki inançlarında bile yanlarında bulundurmak istedikleri tek şey! Paçuli, nam-ı öteki tefarik yağı, tropikal iklimlerde çokça yetişen; paçuli bitkisinden damıtılma ile elde edilen bir yağdır.

Paçuli/Tefarik Uçucu Yağı’nın Yararları

Paçuli yağı, deodorant ve parfümlerde çokça tercih edilen; büyük parfüm markalarının sıkça kullandığı bir esansiyel yağdır. Tatlı, odunsu kokusu ile aromaterapide tercih edilebilir. Lakin uçucu yağların aromaterapide kullanılması başlığına birazdan bakacağız. Biz, artık paçuli tefarik yağının başka sayısız yararını incelemeye devam edelim!

Paçuli yağı, cildi nemlendirmeye ve yenilemeye fayda. Cilt kırışıklıklarına karşı, yaşlanma zıddı bakım yapar. Leke oluşumlarını önler. Saç dökülmesine de düzgün geldiği bilinen paçuli uçucu yağı ile siz de kendinizi kış soğuklarına hazırlayabilirsiniz.

Uçucu yağlar nasıl kullanılır

Uçucu yağlar, güçlü bileşenlere sahip; tesirli doğal yağlardır. Bu nedenle paçuli üzere, gül yağı üzere uçucu yağların cilde direkt temas etmemesi gerekir. Bir diğer sabit yağ ile karıştırıldığında cilde uygulanabilir. Aromaterapide kullanılan uçucu yağlar içinde olan bu iki esansiyel yağı, buhurdanlıklar ile yakarak kullanabilirsiniz. Kokuları ile sizi mest edecek gül ve paçuliyi, sabit bir yağ ile karıştırarak (ayrıştırılmış hindistan cevizi yağı gibi) bedene, bileklere, şakaklara, ayak tabanlarına, boynun art kısmına uygulayabilirsiniz. Banyo suyuna bir kaç damla ekleyip içerisinde 20 dakika kadar dinlenebilirsiniz.

Kuşburnu çekirdeği yağı

Kuşburnunu bilmeyenimiz yoktur herhalde? Suyundan meyve suları elde edip, çayıyla şifa bulduğumuz kuşburnu meyvesinin yağından ne yararlar görebiliriz, gelin bir arada inceleyelim! Linoleik asit bakımından epeyce varlıklı bir yağ olan kuşburnu çekirdeği yağı , doğal özden elde edilen; soğuk sıkım bir yağdır. Yağlı, karma, kuru; kısaca bütün cilt tipleri için uygundur. Sonbahar kuruluğunda cildiniz için olumlu sonuçlar yaratacaktır. Gözenekleri tıkamadan cildin üzerinde hami bir bariyer oluşturur ve doğal C vitamini deposu organik kuşburnu çekirdeği yağı güneşin cilt üzerindeki hasarını onarmaya yardımcı olur.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı’nın Yararları

Antioksidan tesirli kuşburnu çekirdeği yağı, cildimiz için varlıklı bir besin kaynağıdır. Cilt tonunu ve dokusunu eşitlemeye; leke oluşumlarını gidermeye yardımcıdır. Yaşlanma tesirleri ve kırışıklık belirtileri ile de savaşan kuşburnu çekirdeği yağı, cildiniz için bir şifa kaynağıdır.

Siz de cildiniz mevsim geçişlerine hazırlanırken; %100 doğal olan bu eserlerle tanışsın istiyorsanız; Misbahçe’yi keşfetmelisiniz! https://www.misbahce.com.tr ‘yi ziyaret ederek bu eserlere ve çok daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.