Şırdan nedir? Şırdan hayvanın neresidir? Şırdan dolması nasıl yapılır?

Adanalıların yemek için kuyruğa girdiği şırdan, son vakitlerin en tanınan mahallî lezzetlerinden biridir. Hem manzarası hem de tadıyla dikkat çeken şırdan nasıl yapılır, hayvanın neresinden yapılır diye herkes merak ediyor. Bu haberimizden şırdanla ilgili tüm ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz.

Şırdan, hayvanın midesinin bir kısmıdır. Birebir vakitte sakatat yemeklerinden mumbar ve kokoreç üzere, Adana’da sıkça tüketilen ve Adana’nın yöresel nitelikteki yiyeceğidir. Şırdan olarak anılsa da asıl ismi “şırdan dolmasıdır”. Geviş getiren hayvanların 4 etaplı yemek yeme ritüelleri işkembe, börkenek, kırkbayır ve şırdandan oluşuyor. Şırdan pişirilirken dikkat edilmesi gereken en kıymetli nokta ise başka sakatatlarda olduğu üzere âlâ temizlenmesidir. Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Adana’da birinci sefer düzenlenen Sıhhat Şenliğine katıldı. Karatay, kentin yöresel lezzetlerinden ‘şırdan dolması’nın çok kıymetli olduğunu lakin içerdiği pirinç nedeniyle az tüketilmesi gerektiğini söyledi. Vatandaşlar, “Şırdan nedir, neyden yapılır?” sorularını araştırmaya başladılar.

  

ŞIRDAN HAYVANIN NERESİNDEN YAPILIR?

Şırdan, koyunun 4 midesinden biridir. Temizlenip içine baharatlı pirinç doldurulup dikilip pişirilmesiyle hazırlanır. Tıpkı vakitte sakatat yemeklerinden mumbar ve kokoreç üzere, Adana’da sıkça tüketilen ve Adana’nın yöresel nitelikteki yiyeceğidir. Şırdan olarak anılsa da asıl ismi “şırdan dolmasıdır”. Bu dolma hazırlanırken genelikle kuzunun şırdanı tercih edilir. Biçim olarak biraz sıra dışıdır. Yenirken üzerine tuzlu kimyon ve pul biber serpilir. Adana’nın yöresel nitelikteki yiyeceğidir. Şırdan olarak anılsa da asıl ismi “şırdan dolması”dır.

 

ŞIRDAN TANIMI:

GEREÇLER

4 adet şırdan
250 g kıyma
Yarım kilo pirinç
Yarım kilo soğan
1 yemek kaşığı biber salçası
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı karabiber

YAPILIŞI

İçi temizlenmiş şırdanların evvel her iki yüzü de soğuk suyla, sonra sıcak suyla tekraren yıkanır.

Düzgünce temizlendikten sonra bir kaç saat tuzlu ve limonlu suda bekletilir ve yine yıkanır. Paklığı epey uzun ve zahmetlidir.

Soğanlar küçük küçük doğranır. Pirinç, kıyma ve öbür materyaller eklenerek karıştırılır. Gereçler, şırdanlara el yordamıyla doldurulur.

Bütün şırdanlar doldurulduktan sonra tencereye yerleştirilir.

3 su bardağı su ve tuz ek edilip, 60 dakika pişirilir, üzerine çokça kimyon dökülerek yenir.

Afiyet olsun…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.