Sinüzit baş ağrısı nasıl geçer? İşte 5 metot…

Buhar solumak

Evde yapabileceğiniz en kolay şeylerden biri buhar solumaktır. Bu, mukoza zarını yatıştırır ve burun tıkanıklığına güzel gelir. Ayrıyeten sinülerde oluşan baskıyı azaltır ve baş ağrınızı hafifletir. Nasıl yapılır? – Tencerede su kaynatın. – İsterseniz içerisine birkaç damla esansiyel yağ damlatabilirsiniz. – Başınızı bir havluyla sarın ve tencerenin ağzına hakikat eğilin. – Buharı soluyabildiğiniz kadar soluyun. – Muhtaçlık hissedilirse 2 saatte 1 uygulanabilir. – Buna ek olarak buhar banyosu da birebir etkiyi gösterir.

Baş ağrısına ne düzgün gelir?

Bol bol su için

İster baş ağrısı olsun ister öbür bir ağrı, bedenin olmazsa olmazı sudur.  Eğer ki sinüzit baş ağrısı çekiyorsanız kâfi ölçüde su içtiğinizden emin olun. Su, sinüslerinizdeki mukozanın incelmesini sağlar ve akışını hızlandırır. Bedeniniz mukozadan kurtulduğunda ağrıdan da kurtulursunuz. Vücudunuzun gereksinimi olan su ölçüsünü alıp almadığınızı denetim etmek için idrarınızın rengine bakın. Renksiz idrar (veya açık renkli) hakikat yolda olduğunuzun göstergesidir. Suya ek olarak bitki çayı üzere sıcak içecekler de hayli yararlıdır.

Sinüzit bölgesine masaj yapın

Sinüzit bölgesine masaj yapmak tıkanmış sinüzitleri uyarır ve mukoza akışını harekete geçirir. Böylelikle baş ağrısı hafifler. Masaj yağı nasıl hazırlanır?- Birkaç damla nane esansı yağını 2 yemek kaşığı ılık zeyinyağına damlatın.- Alnınıza ve burnunuza sürün.- İşaret parmağınızı ve baş parmağınızı kullanarak yavaş yavaş sinüzit bölgelerine (alın, burun köprüsü, elmacık kemiği) 10 dakika boyunca masaj yapın.- Günde 2-3 sefer tekrar edin.

Burun için tuzlu su

Burun açmak için tuzlu su kullanmak genize yapılan baskıyı azaltmanın yani baş ağrısını hafifletmenin bir başka yoludur.Tuzlu su mukozayı incelterek akışını hızlandırır. Ayrıyeten burun yolunun da nemli olmasını sağlar.Evde tuzlu su nasıl hazırlanır?- 2 bardak ılık suda 1 çay kaşığı kadar deniz tuzunu çözün. Damıtılmış yahut evvelden kaynatılmış su kullanın.- 1 bardak solüsyonu burnunuza akıtacağınız kaba alın. – Kabı alarak lavaboya gidin ve bir burun deliğinize akıtın.- Başınızı öteki yana yanlışsız eğerek öbür burun deliğinizden solüsyonun çıkmasını sağlayın.- Birebir süreci iki burun deliğine de uygulayın.- Sinüzit baş ağrılarını azaltmak için bu süreci haftada 2-3 defa tekrarlayın.

Elma sirkesi kullanın

Elma sirkesinin iltihabı önleyici tesirleri mukozanın iltihaba neden olan tesirlerini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca mukozayı imceltir ve akışını hızlandırır. İçerdiği besin pahaları açısından da bağışıklık sistemine yararlıdır. Nasıl yapılır?- 2 çay kaşığı filtresiz elma sirkesini 1 bardak ılık suya ekleyin.- 1 çay kaşığı balla karıştırın.- Günde 3 kere olmak üzere birkaç gün bu karışımı için.

Bunlara ek olarak

– Uyurken ikinci bir yastık kullanarak başınızın pozisyonunu yükseltin.- Uyku sisteminizi oturtun ve yemeklerinizi nizamlı yiyin. – Hayatınızdaki gerilimi azaltın.- Nizamlı aerobik antrenman yapın. Antrenman, tansiyonu azaltacak ve baş ağrılarının önüne geçecektir.- Kendinize vakit ayırın, dinlenin.- Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek besinler tüketin. Limon, portakal, kivi, ananas, brokoli, çilek, bektaşiüzümü, nar üzere besinler C vitamini açısından zengindir ve bağışıklık sistemini güçlendirirler.- Konutunuzu toz ve öteki alerjen unsurlardan arındırın.PembeNar Özel

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.