Salmonella bakterisi: Belçika’da Kinder çikolatalarını üreten Ferrero fabrikasına kurallı müsaade

Kinder çikolata eserlerinde ortaya çıkan salmonella bakterisi nedeniyle 13 farklı ülkede yüzlerce kişinin hastalanması üzerine mühürlenen Belçika Arlon’daki Ferrero fabrikası, şartlı müsaadeyle tekrar açılacak.

Belçika Federal Besin Güvenliği Ajansı (FASFC), Ferrero fabrikasının tekrar açılması için üç aylık koşullu ruhsat verildiğini açıkladı.

Ajansa nazaran, bu müddet boyunca fabrikadaki tüm ham unsur ve üretilen eserler piyasaya sürülmeden evvel besin güvenliği kurumu uzmanları tarafından incelenecek. Yapılan tahliller sonunda, gerekli şartlara uygun sonuçlar gösteren eserlerin piyasaya sürülmesine müsaade verilecek.

Ajans bu kararın, Ferrero’nun dahili işleyişi ve tesisin altyapısı üzerinde birkaç hafta süren kapsamlı incelemeden sonra alındığını bildiridi.

FASFC’ye nazaran, İtalya merkezli şirket, şu anda besin güvenliği düzenlemeleri ve yönetmeliklerine uygun bir formda çalışmak için gerekli garantileri sundu.

Bunun üzerine, tüm dahili işleyişin üç ay boyunca denetim edilmesi şartıyla, fabrikaya süreksiz ruhsat verildi.

Kinder çikolata eserlerinden yiyen, çoğunluğu çocuk birçok şahsa salmonella bakterisinin bulaşması üzerine, Ferrero’nun Arlon’daki fabrikası 8 Nisan’da FASFC tarafından mühürlenmişti.

FASFC, ruhsatını iptal ettiği Ferrero’nun Belçika’daki fabrikasında üretilen tüm çikolata eserlerinin toplatılmasına karar vermişti.

Yapılan incelemeler sonucu, salmonella bakterisinin birinci kere 15 Aralık 2021’de, fabrikada çikolata eserleri içeren bir tank filtresinde saptandığı ortaya çıktı.

Ferrero yetkililerinin, bu bilgiyi Belçika makamlarından sakladığı belirlendi.

Belçika Savcılığı da, salmonella bakterisi olayları nedeniyle, Ferrero hakkında isimli soruşturma başlattı.

İlk olarak Şubat ayında İngiltere’de ortaya çıkan Salmonella bakterisi şikayetleri, kısa müddette, değişik ülkelerde de görülmeye başladı.

Avrupa, Kanada ve ABD’de Kinder çikolata eserleri aracılığıyla çoğunluğu çocuk en az 423 bireye salmonella bakterisi bulaştı.

Salmonella bakterisi bulaşan bireylerin yüzde 40’ı hastanede tedavi görmek zorunda kaldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.