Salgın döneminde ağız sağlığınızı ihmal etmeyin

Diş doktoru Prof. Dr. Akkocaoğlu, Kovid-19 ‘un bedene girdiği birinci yer ağız ve burun olduğundan, bilhassa salgın sürecinde ağız hijyeni ve sıhhatine dikkat edilmediğinde virüsün çok daha süratli yayılma ve hasar verme ortamı bulabileceğini bildirdi. Bu süreçte her türlü diş tedavisinin yaptırılıp yaptırılamayacağının en çok merak edilen bahislerden biri olduğunu belirten Akkocaoğlu, “Tercih edilen merkez gerekli tüm hijyen kurallarına uyuyorsa bu mevzuda huzursuz olunmasına gerek yok.” dedi.

Yer ve teknik imkansızlıkları bulunan yerlerin risk taşıyabileceğini tabir eden Akkocaoğlu, bunun salgın dışındaki süreçler için de geçerli olduğunu söyledi. Akkocaoğlu, diş tedavisinde uzmanlık alanlarına nazaran özelleşmiş ve en değerlisi kurumsal kimliği olan yerlerin tercih edilmesinin değerini vurguladı.

Salgın sürecine uygun bir ortam oluşturulmalı

Hijyenin bilhassa salgın periyotlarında daha da artırılması gerektiğini vurgulayan Akkocaoğlu, kelamlarına şöyle devam etti: “Kullanılan alanlar memleketler arası standartlarda olup her kullanım sonrası dezenfekte edilmeli. Tedavi yapılacak yer, genel kurallar gereği tek kullanımlık olması gereken gereçlerin ve gerekebilecek teknik aygıtların basitçe temin edilebileceği ve öbür tüm müdahalelerin yapılabileceği kapasitede bir donanıma sahip olmalı. Bilhassa salgın sürecinde enfeksiyon denetimi açısından farklı yerlere hastaların bölünebildiği geniş alanlara ve katlara yayılan merkezler daha uygun. Merkezin hizmet alanınının büyük olması, ünite sayısının çok olması, yerin havalandırılarak dönüşümlü kullanılabilmesini sağlayacaktır. Her kısmın kendine ilişkin bir katının olması, özel hasta kümelerinin birbirleriyle karıştırılmaması ehemmiyet taşımaktadır. Tüm hastaların küçük yerlerde birebir yerden hizmet aldığı yaklaşım uygun değil.”

Prof. Dr. Akkocaoğlu, merkezlerin bilhassa bireye özel randevu sistemine sahip olması gerektiğini, böylelikle tedavi öncesi asgarî temasla tabibe ulaşılabileceğini söz etti. Akkocaoğlu, “Pandemi sürecinde de enfeksiyon oluşturmuş, ağrı yapan ya da yapmayan lakin ağız içinde sağlıklı dokuların direncini azaltan diş rahatsızlıkları kesinlikle tedavi edilmeli.” dedi.

“Ağız sıhhati ne kadar düzgün korunursa beden direnci de o kadar güzel olur”

Ağız ve diş sıhhatinin her türlü enfeksiyon gelişimi için büyük ehemmiyet taşıdığına dikkati çeken Akkocaoğlu, şunları kaydetti: “Vücudun giriş kapısıdır ağız. Bu nedenle ağız ne kadar düzgün korunursa beden sıhhati ve direnç de o kadar güzel olur. Hasebiyle pandemi devrinde ağız, diş sıhhatine ve hijyenine çok daha fazla ehemmiyet verilmesi gerekiyor. Kovid-19’un insan bedenine girdiği birinci yer ağız ve burun. Ağız hijyenine ve sıhhatine dikkat edilmediğinde virüs çok daha süratli yayılma ve hasar verme ortamını bulur. Özetle enfeksiyonların giriş kapısının âlâ korunması, bu süreçte bilhassa çok kritik değere sahip.”

Ağız ve diş sağlığınının korunmasına ait hakikat bilinen yanlışlar bulunduğunu anlatan Akkocaoğlu, sirke ve alkol üzere kimyasallar gereğinden fazla kullanıldığında sağlıklı doku bariyerlerine ziyan vereceği için nizamlı diş fırçalanması dışındaki uygulamaları hakikat bulmadığını belirtti. Akkocaoğlu, öncelikle diş ağrısı yaşayan herkesin kesinlikle ve hiç beklemeden tedavi için belirtilen kaidelere sahip merkezlere başvurması gerektiğini lisana getirdi.

Prof. Dr. Akkocaoğlu, ortodontik tedavileri süren şahısların denetimlerini yaptırmalarının, protez kullananların proteziyle ilgili rahatsızlık durumunda tabibe başvurmalarının ya da protez süreci devam edenlerin tedavilerini aksatmamalarının ehemmiyetine işaret etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.