Saç dökülmesi, D vitamini eksikliğinin habercisi olabilir

Kâfi ölçüde vitamin ve besin almak, yaşlandıkça kendimizi hastalıklardan müdafaanın ana yollarından biridir. Lakin tam olarak ne kadar gereksiniminiz olduğunu bilmek kelam konusu olduğunda, işler biraz zorlaşabilir. Neyse ki, muhakkak bir besine daha fazla gereksiniminiz olabileceğine işaret edebilecek, dikkat etmeniz gereken birtakım belirtiler var. D vitamini eksikliği kelam konusu olduğunda, saç dökülmesi değerli bir belirti olabilir.

Birçok sıhhat sıkıntısını önlüyor

D vitamini, bedeniniz için en kıymetli besinlerden biridir. Birden fazla insan D vitamini eksikliği yaşar. D vitamini, sağlam kemikler, parlak cilt ve güçlü bağışıklık sistemi için gereklidir ve hatta bedenin insülin düzenlemesinde de rol oynar. Yalnızca bu da değil, optimal D vitamini düzeyleri kalp hastalığı, osteoporoz ve hatta depresyon üzere durumları da önleyebiliyor.

D vitamini ve saç dökülmesi kontağı

Bu değerli besin hususunun düşük düzeyleri, düşük kemik yoğunluğu , yumuşayan kemikler, osteoartrit ve kanser üzere bir dizi durumla ilişkilendirilmiştir. Bilmeyebileceğiniz şey ise D vitamini eksikliğinin saç dökülmesine de neden olabileceğidir.

D vitamini saç köklerinizi uyarmada kıymetli bir rol oynar. Bu, aslında var olan saç köklerini ve yenilerinin büyümesini teşvik etmeyi içerir. Araştırmalar, düşük D vitamini düzeylerinin saç dökülmesine neden olabileceğini gösteriyor. Ayrıyeten, D vitamini eksikliği, hem erkeklerde hem de bayanlarda baş derisinde ve öbür alanlarda lekelere neden olan bir durum olan alopesi ile ilişkilendirilmiştir .

D vitamini eksikliğinin başka semptomları ortasında yorgunluk, ağrı ve sızılar, düşük bağışıklık (örneğin, sık sık hastalanma), kaslarınızda ve eklemlerinizde yönelim bozukluğuna ve istikrar eksikliğine neden olan ağrı, gerilim kırılmaları ve sık sık moral bozukluğu sayılabilir. D vitamini eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, sıhhat profesyonelinden yardım alın.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.