Sabahları neden şiş yüzle uyanırız?

Sabahları neden şiş yüzle uyanırız?

Sabahları neden şiş yüzle uyanırız?
Sabahları neden şiş yüzle uyanırız?

Sabahları neden şiş yüzle uyanırız? Sabahları yüz şişmesi çoğunlukla beslenme ve ömür usulündeki ufak değişikliklerle önlenebiliyor. Fakat uyandığınızda aynada gördüğünüz yüzdeki şişlikler uzun vakittir geçmiyor, rahatsız edici bir boyuta ulaşıyorsa ya da bir anda ortaya çıkan yüzün belirli bir kısmında toplanmış şişlik varsa elbette doktora başvurmalısınız.  Şayet altta yatan bir sıhhat sorunu yoksa sabahları yüzünüz çok şişmiş bir biçimde uyanmanızın nedenlerini neler olabilir, Dr. Sinan Akkurt’tan bilgi aldık…

Uyku: Şişmiş bir yüzle uyanmanın nedeni pek çok insan için gece boyunca olağan sıvı tutulmasından kaynaklanır. Lakin bir kişi çok az yahut çok fazla uyursa şişlik daha da bariz bir hal alabilir. Yatmak, sıvının yüz toplanmasına neden olur ve kişinin uyku konumu da bunu şiddetlendirebilir. Örneğin yüzüstü yatmak yüzün daha fazla şişmesini tetikleyebilir. Bu durumda uyandıktan itibaren başınızı dik tutmak işe yarayacaktır.

Makyaj: Makyajı temizlemeden uyumak kontakt dermatit ismi verilen bir cilt tepkisine neden olabilir. Bu da yüz ve gözlerde kızarıklık, tahriş yahut şişkinliğe yol açabilir. Hadiselerin birden fazla için telaş edilecek bir durum yoktur, lakin şişmiş gözler yahut gözlerini açmada zahmet üzere önemli semptomları olanların tıbbi müdahaleye muhtaçlığı vardır. Makyajınızı temizlemeden uyumamaya itina gösterin.

Besinler: Kimi yiyecekleri akşam ya da gece saatlerinde yemek sabahları ekstra şişkinliğe neden olur. Genel itibariyle sodyum içeriği yüksek yiyecekler bedenin daha fazla su tutmasına neden olabilir. Ana sodyum kaynağı tuz olmakla birlikte, maden suları, başta hamsi olmak üzere deniz eserleri, peynir, kırmızı ve yeşil biber, fındık, fıstık, ceviz, kereviz ve havuç sodyum içerir. Sodyumdan varlıklı bir beslenme insanları susatır, bu yüzden daha fazla su içerler, lakin beden bu fazla suyu idrarla bırakmayın yüz dahil farklı alanlarda toplayabilir. Bilhassa akşam beslenmesinde kaçınılması gereken kimi yaygın yüksek sodyumlu yiyecekleri şöyle sıralayabiliriz: hamburger, patates kızartması, pizza üzere fast food yiyecekler, pastırma ve sucuk üzere işlenmiş etler, suşi, soya soslu yemekler, cips, tuzlu kraker…Alkol: Alkol, bir kişinin daha fazla idrara çıkmasına neden olur ve bu da hafif dehidrasyona yol açabilir. Beden, buna cevap olarak su tutabilir.

Adet: Menstruasyon çoklukla sıvı tutulmasına neden olur ve yaklaşan bir adet devrinden evvel kişi uyandığında yüzünde şişlik fark edebilir.

Alerjiler: Bazen sabahları yüzdeki şişkinlik, geceleri solunan toza, tüylere yahut polene bağlı alerjiden kaynaklanabilir. Kişi uyanana kadar rastgele bir belirti fark etmeyebilir. Alerjik tepkinin tıkanıklık, burun akıntısı, hapşırma ve kaşıntılı yahut sulu gözler üzere öbür semptomları, alerjilerin şişkinliğe neden olduğunu gösterebilir.

Sinüs enfeksiyonu: Sabahları şişmiş bir yüzle uyanmanızın sebebi sinüs enfeksiyonu olabilir. Bu durumda yüzde ağrı ve hassasiyet, geniz akıntısı, frontal baş ağrısı, diş ağrısı, ateş ve burun tıkanıklığı üzere semptomlar da görülecektir.

Hipotiroidizm: Tiroid yetmezliği de yüz şişkinliğinin nedenleri ortasındadır. Hipotiroidizm ayrıyeten kilo almaya, yorgunluğa, saç dökülmesine, soğuğa karşı dayanıksızlığa ve cilt kuruluğuna da yol açabilir.

Dr. Sinan Akkurt, “Sabah uyandığınızda yüzünüzdeki şişlikten rahatsızsanız konutta uygulayabileceğiniz usullerin başında yüzünüze soğuk su uygulamak ya da bir havlu ile soğuk kompres yapmak gelir.  Ayrıyeten şişlik olan bölgelere kahve telvesi yahut soğutulmuş bir çay poşeti uygulamak, cildi uyarmaya ve kan damarlarını daraltarak şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilir. Öte yandan güne antrenmanla başlamak da uygun bir fikirdir.” diyor… Ve ekliyor: “Sabahları şişmiş bir yüzle uyanmak istemiyorsanız, sodyum içeriği yüksek besinlerden kaçının. Bilhassa akşam geç saatlerde yahut gecenin ilerleyen saatlerinde rafine karbonhidratlardan kaçının. Yatmadan evvel yemek yemeyin. Az ya da fazla uyumaktan kaçının. Sırt üstü uyumaya çalışın.  Gün boyunca gereğince su tüketin. Alkol tüketiminden de kaçının.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.