Sabah uyanmakta güçlük çekiyorsanız dikkat

Sabah uyanmakta güçlük çekiyorsanız dikkat

Sabah uyanmakta güçlük çekiyorsanız dikkat Güne zinde başlayabilmek, sağlam konsantrasyona sahip olabilmek ve çeşitli hastalıklara yakalanmamak için yeterli bir uyku büyük değer taşır. Lakin uyku apnesi hayatı kabusa çevirebiliyor.

Uykuda horlamak büyük bir sorun, horlayan kişi farkında olmadığı için onunla tıpkı odada uyuyan şahıslar rahatsız olur. Hatta birebir odayla kalmaz birebir konut ve hatta komşular dahi horlamadan rahatsız olabilir.

Sabah uyanmakta güçlük çekiyorsanız dikkat
Sabah uyanmakta güçlük çekiyorsanız dikkat

Horlama deyip geçmeyin

Horlama, ses çıkararak toplumsal ortamları ve aile ömrünü olumsuz tesirler. Fakat bir de bunun görünmeyen tarafı var. Horlamaya eşlik eden nefes kesilmesi kişinin sıhhatini önemli halde tesirler. Biz buna uyku apnesi diyoruz yani uykuda nefesin durması, kesilmesi hali.

Uykuda nefes kesildiğinde bedenin oksijen muhtaçlığı karşılanmaz ve bilhassa kalp – beyin üzere değerli organlar birinci olarak etkilenir. Bu organların dışında hormon yapısı bozulur kan damarları etkilenir kan basıncı artar.

Uyku apnesi olan bireylerin gün içindeki belirtileri şunlardır;

– Sabah kalkmakta zorlanır

– Unutkanlık olur

– Çabuk sonlanır

– Gün içerisinde daima uykuya meyil olur

– Oturduğu yerde, koltukta, direksiyon başında, işyerinde uyuya kalır

– Çok terler

– Kilo alır

Gerçek teşhis değerli

Uyku apnesi bilhassa; burun tıkanıklığı, burun etleri, geniz eti, yumuşak damakta sarkma, bademcikler de büyüme, lisan kökünde büyüme, çenenin geride olması, kısa boyunlu olma ve kilolu olma risklerini artırır.

Uyu apnesinin tedavisinde öncelikle; kilolu olanlar zayıflamalı, burun tıkanıklığı olanlar burun operasyonu olmalı, yumuşak damakta-küçük lisanda sarkma olanlar bunlar kısaltılmalı ve düzeltilmeli, lisan kökünde büyüme, çenede kayma düzeltilmelidir.

Uyku apnesinin multidisipliner olarak bir takım içerisinde kıymetlendirilmesi gerekir. Hakikat teşhis ve tedavi konabilmesi için öncelikle uyku testi yapılmalıdır. Ayrıntılı bir Kulak Burun Boğaz muayenesi olunmalıdır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.