Ruşeym nedir ve nasıl elde edilir? Ruşeymin yararları nelerdir?

Birçok kimsenin bilmediği ruşeym buğdayın adedinin içinde bulunur. E vitamini bakımından varlıklı olan bu bölgeden özel un elde edilerek hamur yapılır. Birtakım yörelerde ise ince buğday kıvamına getirilerek tüketilir. Bir ton buğdaydan yalnızca 1 kilo çıkartılabilen ruşeym B vitamini kompleksi kaynağıdır. Pekala Ruşeym nedir ve nasıl elde edilir? Ruşeymin yararları nelerdir?

İnsanlık tarihiyle çabucak hemen tıpkı olan buğday besininden elde edilen ruşeyme buğday ruşeymi de denir. Karbonhidrat bakımından güçlü olan buğday beden sıhhati için gereklidir. Fakat birtakım insanlara içerdiği gluten hususu alerjiye neden olur. Tıpkı buğdaydaki üzere ruşeymde de bulunana glutenden ötürü uzmanlar çölyak hastalığı olanların uzak durması gerektiği konusunda uyarıyor. Birçok insan ruşeymin ne olduğunu bilmiyor. Buğdayın en üst kısmında embiryo üzere görülen ruşeym eski çağlardan beri ayırtılarak tüketilir. Şimdilerde tekrar tanınan olan ruşeym, buğdayın yeşermesi ve çoğalmasını sağlar. Gerçek koşullarda toplanması gereken ruşeym yanlış bir toplamada süratle kaybolabilir. Çok küçük olan bu besinin içeriğinde protein ve magnezyum önemli ölçüde fazla bulunur. Doyurcu tesiri sayesinde kimi diyetisyenler tek öğün programlarda önerir. Buğdayda daha fazla lif içerdiğinden sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.  Ayrıyeten doymamış yağ asitleri içeren ruşeym kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıklarının oluşmasını pürüzler. 

RUŞEYMİN YARARLARI NELERDİR?

– E ve B vitaminleri bakımından varlıklı olan ruşeym cilt sıhhati için inanılmaz yararlar sağlar. Bilhassa hücrelerin süratle yenilenmesini destekleyen ruşeym yaşlanmayı geciktirir. Bunun yanı sıra B vitaminleriyle organlardaki hücreleri de yenileyerek işlevlerini artırır. Hücrelerin mutasyona uğramasını böylelikle tümör oluşumunu pürüzler.

– Kan basıncını ve şekerini dengeleyerek süratli acıkmaların önüne geçer. Folik asit bakımından güçlü olan tatlı üzere birdenbire gelen krizleri önleyerek kişinin çok yemek yemesini önler. 

– Güçlü bir karbonhidrat kaynağı olduğundan bedenin güç oranını yükseltir. Daima enerjik hissetmenizi sağlar. Uzmanlar bu yüzden spor öncesi tüketilmesi gereken besin olduğunu vurgular.

– İçerdiği varlıklı minareller sayesinde saç dökülmesinin önüne geçer. Saç köklerini güçlendirdiği üzere tırnakları da güçlendirir. Tırnak ve saç kaybını önler. 

RUŞEYM NASIL TÜKETİLİR?

Buğdaydan ayrıştırıldıktan sonra ekseriyetle ince bulgur üzere öğütülür. Bu yüzden kefir, mesken yoğurdu ya da taze sütün içine eklenerek tüketilir. Sabah kahvaltılarında pişirilerek lapa kıvamına getirilerek de tüketimi tercih edilebilir. Fakat en sık form de ekmeği yapılır. Birtakım diyetisyen uzmanları diyet yapanlar için hazırlanan ekmek yada kurabiyelerin içine eklenebileceğini öneriyor. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.