Romatizma her yaşta sizi bulabilir belirtileri nelerdir

Romatizma her yaşta sizi bulabilir belirtileri nelerdir

Romatizma her yaşta sizi bulabilir belirtileri nelerdir Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Mahmut Memnun, artritin ‘romatizma’ ileri yaşlarda görüldüğü algısının yanlış olduğunu belirterek, her beş hastadan üçünün 65 yaş altında olduğunu söyledi. 12 Ekim Dünya Artrit Günü nedeniyle yaptığı açıklamasına, artrit durumunun tarifi ile başlayan Prof. Dr. Memnun, “Genel manası ile eklemlerde meydana gelen enflamasyonlu (yangılı) yahut dejeneratif (kireçlenme) şikayetlerle birlikte ağrılı, vakit zaman hafif, orta, ileri derecede hareket kısıtlılığına sebep olan klinik bir tablodur” dedi.

Artritin her yaşta görülebilen bir durum olduğunu belirten Keyifli, “Toplum içinde yaygın olarak romatizma ismi ile bilinmektedir. İskelet sistemimizin hareket etmesini sağlayan eklemler, eklemleri meydana getiren karşılıklı kıkırdak ve kemik yapılar, kaslar ve bu yapıları bir ortada tutan bağlarda ağrı, bazen şişlik, form bozukluğu ve hareket kısıtlılığına sebep olan bu klinik tabloya romatizma yani tıbbi genel ismi ile artrit denilmektedir. Eklem romatizmaları (romatoid artrit, osteoartrit), yumuşak doku romatizmaları (boyun, bel ağrıları, fibromiyalji) ve kemik erimesi(osteoporoz) bunlar ortasında en sık görünenleridir. Bilhassa; son vakitlerde dünya yaş ortalamasının artması ile ileri yaşlarda osteoartrit (eklem kireçlenmesi) daha sık görülmektedir diyebiliriz” tabirlerini kullandı.

Romatizma her yaşta sizi bulabilir belirtileri nelerdir
Romatizma her yaşta sizi bulabilir belirtileri nelerdir

Bayanlarda daha sık görülüyor

Prof. Dr. Mahmut Memnun, artritin tek bir hastalık olmadığının altını çizerek, “Yüzlü sayılarla tabir edilen hastalık sayıları bu sınıfta isimlendirilebilir. Artritler, cinsiyet göz önüne alındığında bayanlarda daha sık görülmekle birlikte, yaş ortalaması arttıkça görülme sıklığı artmaktadır. Fakat; gut, ankilozan spondilit, genç erkeklerde görülen sistemik lupus, çocuklarda görülen akut romatizmal ateş de artrit terminolojisi altında bilinen hastalıklardandır. Hatta; 2020 başından beri dünyada pandemi ile seyreden COVID-19’un meydana getirdiği eklem ve kas ağrılarını da herhalde bundan sonra atrit başlığı altına inceleyeceğiz diye düşünebiliriz” açıklamasında bulundu.

Sebebi hala bilinmiyor

“Artrit görülen hastalıkların (romatizmal hastalıkların) değerli bir kısmında kesin neden bilinmemektedir” diyen Keyifli, ortopedistleri yakından ilgilendiren primer osteoartritin sebebinin hala bilinmediğinin altını çizerek, “Bazılarında ise genetik yatkınlık değer taşıyabilir. Damarları etkileyen tütün eserleri, eklemlerde çok gerilime sebep olan obezite üzere faktörler artritin oluşmasında değerli etkenler ortasında sayılır” biçiminde konuştu.

Asıl tedavi: Hami hekimlik

Artritlerin, yani romatizmal hastalıkların tedavisinde en uygun yolun seçilebilmesi için birinci etapta hakikat teşhis konulması gerektiğini ekleyen Prof. Dr. Keyifli, “Erken periyotta bu hastalığın tanınması güç olabilir. Birtakım izlem ve tetkikleri gerektirebilir. Her hasta için şahsî bir tedavi algoritması tanımlanmalıdır. Zira, hastalık yoktur, hasta vardır. Sonuç olarak; en akıllı yolun önlenebilir artritlerde, yani sebebi tanımlanmış artritlerde asıl tedavinin hami hekimlik olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.