Prof. Dr. Kozacı: Motosiklet kazalarında öbür araçlara nazaran vefat riski yüzde 34 daha fazla

Alanya’da havaların ısınmasıyla birlikte artan motosiklet kazalarına değinen Prof. Dr. Nalan Kozacı kıymetli açıklamalarda bulundu. Kozacı, ”Tüm dünyada olduğu üzere ülkemizde de son periyotlarda bisiklet ve motosiklet kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu yaygınlaşmanın sebebini motosiklet ve bisikletlerin başka araçlara nazaran daha ucuz olması, trafik yoğunluğu ve beraberinde park kasveti olarak gösterebiliriz. Birebir vakitte internet alışverişinin artması ile birlikte kuryelik üzere mesleksel kümelerde da motosiklet kullanımının yaygınlaşmasını gösterebiliriz” dedi.

“Ölüm riski yüzde 34 daha fazla”

Turizm bölgesi olan Alanya’da yerli ve yabancı turistlerde de motosiklet kullanımının arttığına dikkati çeken Prof. Dr. Nalan Kozacı, ”Motosiklet kazaları ile ilgili yapılan çalışmalarda öbür araç kazalarına nazaran vefat riski 34 kat daha fazladır. Bu artışın sebebi ise kaza anında muhafaza kalkanlarının olmaması ve bedenin büsbütün dışarıda olmasıdır. Beden büsbütün dışarıda olduğu için baş, boyun, göğüs, karın yaralanmaları, önemli kemik kırıkları ve çıkıkları üzere kas iskelet sistemi yaralanmalarını çok sık görmekteyiz. Kazalarda en sık karşılaştığımız sorunlardan bir tanesi baş travması, baş içi travmaları, önemli manada önlediği bilinmesine karşın kaskın kullanılmamasıdır. Kask ile birlikte kıyafetlerin uygun bir halde kullanılması çok değerlidir. Yapılan çalışmalarda kazaların daha çok geceleri olduğunu bize göstermektedir. Bu yüzden gece seyahatlerinde reflektör özelliği olan kıyafetlerin kullanılması ehemmiyet arz etmektedir. Öbür bir neden de motosiklet üzerinde yapılan sollama, birden fazla kişinin motosiklete binmesi, akrobatik hareketler, araca tutunarak sürmek üzere uygunsuz davranışlardır“ tabirlerini kullandı.

“Ağır dramların yaşanmasını daima birlikte önleyebiliriz”

Trafik kazalarının önüne geçebilmek ismine uyulması gereken kurallara değinen Prof. Dr. Kozacı, ”Motosiklet kullanırken kask kullanımına dikkat edilmesi, trafikte uygunsuz davranışlardan kaçınmak, alkol ve gibisi unsur kullanımından uzak durulması gerekir. Bu çeşit unsurların kullanıma bağlı şuurda bozulmalar ve reflekste zayıflamalar yaşanmaktadır. Bizler Acil Servis doktorları olarak sizlerin sıhhati için elimizden geleni yapmaktayız ve yapmaya da devam edeceğiz. Lütfen siz de kendi can güvenliğinizi sağlayın. Acil serviste ağır olayların gelmesini ve ağır dramların yaşanmasını daima birlikte önleyebiliriz” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.