Potasyum bakımından en güçlü besin Muzun yararları nelerdir? Tropikal meyveler ortasında en fazla tüketilen muzun insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır

Potasyum bakımından en güçlü besin Muzun yararları nelerdir?

Potasyum bakımından en güçlü besin Muzun yararları nelerdir? Tropikal meyveler ortasında en fazla tüketilen muzun insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Bilhassa kemik ve kalp hastalıklarını önleyen muz hakkında merak edilen her şeyi sizler için derledik. Birden fazla çeşide sahip olan muz tabiatta bulunan en güçlü liftir. Ayrıyeten potasyum bakımından da güçlü olan muz, kıymetli besinler listesinde birinci beşte yer alır. Pekala Muzun yararları nelerdir?

Güneydoğu Asya’da yetişen yeşil, kırmızı ve sarı olmak üzer üç çeşidi bulunan muzun içeriğinde bol ölçüde vitamin ve mineral bulunur. Tabiatta bulunun en besleyici besin olan muz protein, mineral ve aminoasiti bakımından epey zengindir. Sindirimi yavaş olan şahısların muz tüketilmesi tavsiye edilmez. Zira muz içerdiği bazı unsurlar nedeniyle kabızlığa sebep olabilir. Birebir vakitte muz B1, B2, C, A ve E vitaminlerini içeren muz, potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum ve iyot üzere minerallerde bol ölçüde bulunduruyor. Potasyum bakımından en güçlü besin olan muz, terlemeyi artırarak kas ve kemiklerin daha süratli çalışmasını sağlar. Hudutları yatıştırmada tesirli olan muzu gece yatmadan bir saat evvel tüketildiğinde daha rahat bir uykuya neden olur. Tropikal olmasına karşın, botanik olarak çabucak her yerde yetiştirilebilir. Kimi ülkelerde yemek olarak tüketilen muz, birinci kere Papua Yeni Gine’de evcilleştirildi. Kolundan koparıldıktan sonra daha süratli olgunlaşan muz, olgunlaşmamış halde tüketildiğinde ishale, çok olgunlaşmışı ise kabızlığa yol açar. Türkiye’ye birinci defa 1750 yılında getirildiği biliniyor. Süs bitkisi olarak yetiştirilen muz, ileri ki yıllarda tüketim maksatlı üretilmeye başlandı.

MUZ ÇAYI NE İŞE FAYDA? 
MUZ ÇAYI NE İŞE FAYDA? 

MUZ ÇAYI NE İŞE FAYDA? 

Koronavirüs ile bir arada artan uykusuzluk tahlili için uzmanların birçok muzu öneriyor. İçerdiği güçlü potasyum sayesinde hudut hücrelerini yatıştırığ melatonin hormonunu artıran muzlu çayı yatmandan bir saat evvel tüketmekte yarar var. Muz çayı nasıl yapılır? Her iki ucu kesilen muzu kabuklarıyla bir arada bir tencerede kaynatın.İyice kaynadıktan sonra 10 dakika demlenmeye bırakın. Daha sonra süzüp içine tarçın ekleyerek ya da bal tüketebilirsiniz.

KAÇ ÇEŞİT MUZ VARDIR?
KAÇ ÇEŞİT MUZ VARDIR?

KAÇ ÇEŞİT MUZ VARDIR?

Çoğunlukla sarı renklisi bilinen muzun aslında çeşitleri vardır. Kısa, orta ve uzun üzere çeşitlere sahiptir. Kısa uzunluklu cinsine dwarf cavendish denir. Orta uzunluklu çeşitlerine ise granf nain olarak isimlendirilir. Şimşek de denilen bu cinsin tüketimi fazladır. Williams ve azman ise uzun uzunluğu olan muz tipidir. Muz çeşitliliği kokusuna, renklerine ve formunda nazaran değişir. Tohumlu, tüylü, bulanık ve pembe muz çeşitleridir.

MUZUN YARARLARI NELEDİR?
MUZUN YARARLARI NELEDİR?

MUZUN YARARLARI NELEDİR?

Muzun içeriğinde hem çözünür hem de çözünmez lif bulunur. Bu lif çeşitleri sindirimi yavaşlatarak uzun periyodik tok kalmaya neden olur. Kilo vermek isteyenler için gün içerisinde tüketilmesi tavsiye edilen meyvelerin başında gelir. Fakat muzu diyet listenize eklemeden bir uzmana müracaatınız.

Lif yalnızca sindirim için değil tıpkı vakitte bedendeki berbat kolesterolü düşürmede de tesirlidir. Kolesterolün düşmesi kalp ve damar sıhhatine hayli yeterlidir. Bilhassa damar tıkanıklığını önler.

Tatlı ve ekşi tada sahip olan muz, yemek borusundan itibaren mide ve bağırsak sıhhati içinde yarar sağlar. Bedendeki sıvı oranını artırarak böbrek üstü bezlerin daha rahat çalışmasına yer hazırlar.

Yüksek potasyum içeren muz kan basıncını dengeliyor. Bu sayede beynin sıhhatini koruyarak, yüksek tansiyon üzere rahatsızlıklar önler.

Kan basıncının birebir sıra kan hücrelerini istikrarlar. Kırmızı kan hücrelerini artırarak demir emilimini artırır. Böylelikle kansızlığın yaşanma riski azalır.

MUZ KABUĞUNU SAKIN ÇÖPE ATMAYIN!
MUZ KABUĞUNU SAKIN ÇÖPE ATMAYIN!

MUZ KABUĞUNU SAKIN ÇÖPE ATMAYIN!

Muz güçlü bir antiseptik özelliğe sahip olduğundan makyaj temizlemede kabuğunu kullanılabilir.

Kabuğundaki sıvıyı tuvalet kağıdına damlatarak tuvaletinizin hoş kokmasını sağlayabilirsiniz.

Muz kabuğunu tüm bedeninize sürerek hem ter kokusunu önlemiş olursunuz hem de bedendeki yağ oranını dengelersiniz.

Şiddetli baş ağrısı üzere durumlarda bir muz kabuğunu bir saate yakın alnınıza koyarak kısa müddette ağrının şiddetini azaltabilirsiniz.

Cilt yanıkları esnasında muz kabuğunu bedeninize sürdüğünüzde bu durumun şiddetini azaltmada yardımcı olur.

– Antibakteriyel tesiri sayesinde diş fırçası niyetine dişlerinize sürebilir. Buradaki enfeksiyonlu hücreleri azaltmanın yanı sıra dişlerin beyazlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.