Pırasa mucizesi! Pırasanın cilde ve saça yararı var mı? Pırasa yüze sürülür mü?

Pırasa mucizesi! Pırasanın cilde ve saça yararı var mı? Pırasa yüze sürülür mü? Pırasanın faydaları

Pırasa mucizesi! Pırasanın cilde ve saça yararı var mı? Pırasa yüze sürülür mü? Pırasanın faydaları  Mutfakta herkesin sevmediği sebzeler ortasında yer alsa da aslında uzmanların kesinlikle yenilmesini önerdiği pırasa tam bir antioksidan misyonu görüyor. Kanserden kemik sıhhatine kadar bin sıkıntıya şifalı olan pırasanın cilde ve saça yararları ortaya çıktı. Pekala pırasa saça ve cilde nasıl uygulanır? İşte sorunun cevabı…

Pırasa, Zambakgiller ailesinden olan kök ve gövdesi toprağın altında olan bir kış sebzesidir. Ekildiği birinci yılda soğanını veren bu bitki ikinci yılının sonunda ise uzunluğu neredeyse 1 metreye ulaşan sapı ile dikkat çeken pırasa, ülkemizde yaygın olarak yetiştiriliyor. Birtakım ülkelerde çiğ tüketilirken birtakım ülkelerde pişmiş tercih edilen pırasa C vitamini açısından en varlıklı sebzedir. Türkiye’de bilhassa Ege mutfağında zeytinyağlı yani pişmiş bir formda servis edilen pırasa, kan şekerini düzenliyor. Uzmanların araştırmalarına göre vücudu iltihap ve virüsten temizler, sağlıklı halde zayıflamaya yardımcı olur, kalp ve damar sıhhati için yararlıdır. Özellikle bağışıklığı güçlendiren yeşil sebzelere muhtaçlık duyulan şu günlerde kesinlikle herkesin tüketmesi gerekiyor.

Pırasa mucizesi! Pırasanın cilde ve saça yararı var mı? Pırasa yüze sürülür mü? Pırasanın faydaları
Pırasa mucizesi! Pırasanın cilde ve saça yararı var mı? Pırasa yüze sürülür mü? Pırasanın faydaları

İçerdiği mineral ve vitamin kıymetleri ile sıhhat açısından epey yararlı olan pırasa cilde parlaklık vererek canlanmasını sağlamaktadır.

Pırasa maskesi ile cildinizin nem muhtaçlığını karşılar ve dış etkenlere karşı korur. Sistemli olarak pırasa maskesi yapmanız halinde cildinizin daha rahat nefes almasını ve doğal canlılığını kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Cilt üzerindeki tesiri ise akne sorununun azalmasını sağlamasıdır. Pırasanın suyu ile temizlenen cilt, sivilceleri azaltır ve cildi canlandırır.

Pırasa mucizesi! Pırasanın cilde ve saça yararı var mı? Pırasa yüze sürülür mü? Pırasanın faydaları
Pırasa mucizesi! Pırasanın cilde ve saça yararı var mı? Pırasa yüze sürülür mü? Pırasanın faydaları

Pırasa içerdiği A, K, E vitaminlerinin yanı sıra öbür mineral ve bileşenlerin de yardımı ile cildi güneş ışınlarından korur.

C vitamini ve demir açısından çok güçlü olan pırasa saçların dökülmesini engelleyebilir. Bunun yanında saç köklerini güçlendirir, hatta dökülen saçların tekrar çıkmasına yardımcı olabilir. Saç dökülmesine neden olan anemi meselesini ortadan kaldırabilir.

CİLDE PARLAKLIK VEREN PIRASA MASKESİ

1 adet pırasanın beyaz kısımları
yarım çay bardağı süt
yarım şişe maden suyu
1 yemek kaşığı zeytinyağı

YAPILIŞI

Pırasayı blendır ile yeterlice inceltin ve içine zeytinyağını ek edin. Daha sonra sütü de ekleyerek 10 dakika bu karışımı bekletin. 10 dakika sonra karışımı süzün.

Posasını parmaklarınızla cildinize uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayın. Yarım şişe maden suyu ile yüzünüze soğuk kompres uygulayın. Süzdüğünüz pırasanın suyunu bir şişeye koyup; akşamları tonik yerine kullanabilirsiniz. Bu hazırladığınız toniği 4 gün sonra yenilemeniz gerekir.

Pırasa cilt sıhhati için kozmetik bölümünde bitkisel bir eser olarak kullanıldığı üzere değişik metodlarla da faydalanılabilir. Bunlar;

Sivilceler için: Bir ölçü pırasanın yeşil kısımları kesilir ve kaynatılır. Soğuyan pırasa suyu, cilde pamuk yardımı ile sürülür ve ciltte 5 dakikaya yakın bekletilir. Daha sonra yüz yıkanır yahut gül suyu ile silinir. Bu formda sabah ve akşam uygulanır. Sivilcelerin ve öteki istenmeyen lekelerin giderilmesine yardımcı olur.

Cilt sıhhati için uygulanan bir başka formül de bir tane pırasanın beyaz kısımlarının doğrandıktan sonra bir bardak sütle kaynatılması ile elde edilen pırasa suyunun kullanılmasıdır. Kaynatılan pırasa suyu, pak bir tülbentle süzülür ve ufak şişeye konur. Gece yatmadan evvel yüze sürülür. Sabahları yıkanarak temizlenir. Böylelikle cilt gün geçtikçe daha sağlıklı bir görünüme kavuşur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.