Paraben, meme kanseri riskini artırıyor

kanser hastalıklarının başında göğüs kanserinin geldiğini söyleyen Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Balevi, ilaç ve kozmetik dalında kullanılan kollayıcı bir kimyasal husus olan parabene ait değerli açıklamalarda bulundu. Doç. Dr. Balevi, günlük hayatta çokça kullanılan eserlerde paraben bulunduğuna dikkati çekerek “Paraben şampuan, saç kremi, nemlendirici krem, tonik, deodorant, parfüm, tıraş jeli, bronzlaşma kremi, makyaj materyalleri, güneş koruyucusu ve diş macununda bulunur. Kollayıcı husus olarak tesiri, düşük maliyeti ve doğal seçeneklerden greyfurt tohum özünün etkisizliği parabenin uzun bir müddettir yaygınca kullanılmasına neden oluyor. Göğüs kanserine yakalananların tümörlerinde doku başına 20 nanogram paraben tespit edilmiştir. Parabenler ayrıyeten östrojeni taklit eden husus olarak bilinir. Parabenlerle kanser ortasında nedensel bağlantı kurulmamıştır” tabirlerini kullandı.

“Bitkisel paraben yabanmersini”

Birtakım parabenlerin bitkisel kaynaklı olarak bulunabildiğine değinen Doç. Dr. Balevi, kelamlarına şöyle devam etti: “Örneğin, metilparaben, antimikrobiyal casus olarak yabanmersininde bulunur. Kimi tabiatta bulundukları bilinen çeşitlerin dışında tüm ticari kullanımlı parabenler sentetik olarak üretilir. Metanol, etanol, ya da n-propanol üzere uygun bir asitle para-hidroksibenzoik asitin esterleştirilmesiyle üretilir. Para-Hidroksibenzoik asit, endüstriyel olarak Kolbe-Schmitt tepkinin bir çeşit modifiyeli hali olarak, potasyum fenoksit ve karbon dioksit kullanılarak üretilmiş halidir. Raf ömrünü uzatmak için kullanılan hususları “zehir” olarak niteleyebiliriz. Kullanım mühleti uzatılan hususlar bu süreç içinde bakteri üretmiyor lakin parabenin zehri de onlar kadar ziyanlı. Birçok kozmetik ve şahsî bakım eserinin de raf ömrünü uzatmak için kullanılan kimyasal unsurların genel ismi parabendir. Eser içeriklerine baktığınızda methylparaben, ethylparaben, buthylparaben yahut benzylparaben isimlerini görüyorsanız o eserden uzak durmanız gerekir”

“Sadece cilde değil, içten de ziyan veriyor”

Doç. Dr. Balevi, zehirli hususların birçok deri hastalığına neden olduğunu söz ederek, “En öne çıkansa egzama. Kaşıntı ve kızarıklıkla başlayan sorunlar, paraben oranına ve kişinin hassasiyetine nazaran artabiliyor. İnsanların birçoklarında alerji olarak da tesir gösterebilen bu hususlar, kişinin öbür hususlara olan alerjisini de tetikleyebiliyor. Deri hastalıklarının yanı sıra kana karışan paraben, yapılan birtakım idrar testlerinde de ortaya çıkıyor. Yani parabenin tesiri yalnızca yüzeyde kalmıyor, insanı içten de etkiliyor. Yapılan araştırmalarda birçok tümör hücresinde paraben tespit edilmiş. Parabenin oluşturduğu zehrin birikmesiyle olan kanser hastalıklarının başında göğüs kanseri geliyor. Göğüs kanserine neden olan eserler ortasında deodorantlar var. Paraben içermeyen eserleri kullanmak alabileceğimiz önlemlerden bir tanesi” diye konuştu.

“Hormonları etkiliyor, erken yaşlandırıyor”

Parabenin birebir vakitte hormonları da etkilediğine değinen Doç. Dr. Balevi, kelamlarını şöyle tamamladı: “Parabenin içindeki metil, propil ve butil hususları ‘endokrin sistemini’ etkiliyor. Parabenin bedende depolanıp hormon üretimine müdahale ettiği gözlemlenmiş. Ayrıyeten yapılan araştırmalarda esirgeyici kimyasalların bilhassa bebek ve çocuklarda bağışıklık sistemi üzerinde çeşitli sorunlara yol açtığı gözlemlenmiş. Şayet eser yüzde 25’ten fazla paraben içeriyorsa bu tesirlerin görülmesi bir o kadar artıyor. Genelde hoşluk ve cilt sıhhati için kullanılan kozmetik unsurlar, paraben içerdiğinde şahısta erken yaşlanmaya neden olabiliyor. Bilhassa metilparabenin cilt hücrelerini öldürdüğü düşünülüyor. Neredeyse her alanda çok ağır kullanılır. Birçok firma ticari dertlerden ötürü, kullanım etiketlerinde paraben ve türevleri diye yazmamak ismine yalnızca E218,E214,E216,E209 üzere kısa isimlerini kullanır. Günümüzde birçok ülke eserlerden parabeni çıkarmak için çeşitli teşebbüslerde bulunmaya başladı. Bizde kendimizi korumak için kozmetik ve ferdî bakım eserlerinin içeriklerin kesinlikle incelemeliyiz. ‘Parabensiz, Paraben İçermiyor, Paraben Free, No Paraben’ üzere sözlerin bulunduğu eserler paraben bileşenleri içermiyor”.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.