Paleo Diyeti Hakkında Herşey! Paleo Diyeti Rehberi

Taş dönemi diyeti, mağara diyeti, avcı toplayıcı diyeti diye bugünlerde çok tanınan olan bu diyet ne manaya gelir? Yanıtı kolay; bir mağara adamı ne yerse bu diyette o var!

Sizlerle paleo diyeti nedir, artıları, eksileri nelerdir, diyet listesinde neler vardır, paleo diyeti hakkında herşeyi paylaşacağız.

Yazı İçeriği

  • Paleo Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?
  • Paleo diyet menüsü nelerden oluşur?
  • Paleo diyeti demek, yapay besinlerden uzak durmak demektir!
  • Büsbütün atalarımızı taklit etmemiz imkansız!
  • Paleo diyetine itirazlar var!
  • Paleo diyeti zordur!
  • Paleo diyetinde ne var ne yok!
  • Bu besinleri yiyin!
 • Paleo Diyetine Uygun Tahılsız Balkabağı Muffin Tanımı
  • Tahılsız Paleo Kabaklı Muffin Tanımı

Paleo Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Paleo diyeti, taş zamanındaki, avcılık toplayıcılık hayat üslubunda yaşayan beşerler yediklerine inanılan besinleri yemeyi içerir. Pekala, bu besinler nelerdir; meyveler, sebzeler, etler, kuruyemişler yani tabiata ilişkin işlenmemiş olan besinler.

Colorado Üniversitesi sıhhat ve antrenman bilim kısmı Prof. Loren Cordain ; “bu beslenme üslubunu benimseyerek, sağlığımız düzelecek ve genetiğimiz sağlıklı bir biçimde şekillenmeye başlayacak”.
Loren, bu diyetin bedenin glisemik yükünü azalttığını, doymuş doymamış yağ alım istikrarını koruduğunu, ve günlük alınması gereken protein,
yağ ve karbonhidrat ve vitamin alınımını sağladığını bildiriyor.

New York Şişmanlık Beslenme Araştırma Merkezi ve Roosevelt Hastanesinde araştırma vazifelisi olan Christopher Ochner; “Atalarımız taş bölümü diyet biçimini benimsediklerinden kronik hastalıklara pek yakalanmazlardı, sağlıklı yaşarlardı.” diye bildiriyor.

paleo diyeti

Paleo diyet menüsü nelerden oluşur?

Taze meyveler, taze sebzeler, sağlıklı ve taze etler, yani paleo diyeti dünya kurulduğunda birinci cetlerimiz ne yiyorsa onları yiyin demektir. Bu cetlerimiz zirai ilaçlara, antibiyotiklere ve öbür kimyasallar maruz değillerdi ve sağlıklı yaşarlardı, maksat bu sağlıklı yaşama onların yemek konusundaki ömür biçimini benimseyerek, bu yemek biçimini , beslenme biçimi haline getirmek.

Emory Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar sonucu; Paleolitik beşerler günlük kalorilerinin %35’ini yağlardan,
%35’ini karbonhidratlardan ve %30’unu proteinden karşılıyorlardı.

Paleo diyetinin en artısı, bedeni doyurmak için ne bulursan ye olmayıp,yalnızca paleotik insanların beslenmesi üzerine bir yeme ideolojisi oluşturmasıdır. Yani sadece sağlıklı, doğal ve besleyici yemek tarzını seçmektir.

Paleo diyeti demek, yapay besinlerden uzak durmak demektir!

Paleo diyeti kavanozlanmış, dondurulmuş, katkı hususu eklenmiş besinleri tüketmeyin demektir!

Ünlü beslenme uzmanı Robb Wolf paleo diyetinde yasaklı olan besinleri şöyle tanımlıyor; şekerli besinler ve içecekler, hububatlar (buğday, mısır, pirinç, bulgur, makarna, ekmek, kahvaltılık eserler, vs), bakliyatlar (başta soya olmak üzere), trans yağlar ve hidrojenize yağlar, çoklu doymuş yağlar (mısırözü yağı, ayçiçek yağı, kanola yağı üzere ve tabiki alkol ve margarinler.

Paleo diyeti bir hayat tarzıdır!

Beslenme uzmanı prof. Loren Cordain, paleo süreksiz bir diyet değil, ömür biçimidir. Bu, binlerce yıl evvel yaşamış insanların hayat biçiminde yemek kültürünü benimsemek manasına geliyor. Şayet istikrarla bu diyete devam edersek, hedeflenen kiloya ulaşırız.

Paleo yalnızca yemekle ilgili değildir!

Antrenman yapmak, insanların genetik kodlarının, hareket etmek antrenman yapmak üzere kodlandığını belirten Yale Üniversitesi Prof. David L. Katz, taş devranı insanlarının günde 4000 kalori

İşlenmiş besinlerden uzak durmak, sizi sağlıklı kılar!

Harvard Üni. Halk Sıhhati Araştırma kısmının yaptığı çalışmalar, gösteriyor ki haftada en az beş kere mesken yemeği diye tabir edilen yemekleri yiyenlerin, işlenmiş besin ve fast foodla beslenenlere nazaran, %47 oranda, 10 yıl daha fazla yaşıyorlar.

Büsbütün atalarımızı taklit etmemiz imkansız!

Cetlerimiz ceylan avladı, bufalo yedi, hatta ismini bile bilmediğimiz soyu tükenmiş, hayvanlarla beslendi. Bu etler günümüz etlerine nazaran daha sağlıklı ve daha yağsızdı.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, Dr. Katz. Many birebir onların yemek stiliyle beslenmemizin mümkün olmadığını ancak mümkün mertebe onlar üzere beslenmeyi tavsiye ediyor.

Paleo diyetine itirazlar var!

Her moda diyetin hastalıkların anası olduğu savunan Dr. Ochner, paleo diyetinin yasak listesinde bulunan baklagiller, tahıllar, ve süt eserlerinin bedenin gereksinimi olan yiyecekler olduğunu, bunları almazsak, kemik erimesi, kardiyovasküler hastalıkların, ve kan basıncının düşmesi üzere rahatsızlıkların kapıyı çalacağını bildiriyor.

Bilhassa bu diyetin yasakladığı süt eserlerini almayan bayanların ilerde kemik erimesiyle yüz yüze geleceği bildiriliyor.

Paleo diyeti zordur!

Paleo diyeti çok planlı, hazırlıklı ve zihinsel olarak karar gerektirir. Mesela bu diyette yağlar ve işlenmemiş besinlerden uzak durmak temeli olduğu için, tavuk ve salata sipariş verdiniz. Lakin tavuk hangi yağla yapıldı, bu salata konservemi, işlenmiş besinler var mı, kısacası kelam paleo diyetine riayet etmek zordur.

Dr. Ochner bu durumu her moda diyet üzere beşerler evvel heves ediyor, sonra vazgeçiyor diye tanımlıyor bu durumu.

Paleo diyetinde ne var ne yok!

Yiyin: Et, balık, yumurta, zerzevat, meyve, fındık, tohumlar, otlar, baharatlar, sağlıklı yağlar ve yağlar.

Kaçının: İşlenmiş besinler, şeker, meşrubat, tahıl, birçok süt eserleri, baklagiller, yapay tatlandırıcılar, bitkisel yağlar, margarin ve trans yağ.
Bu Besinlerden Uzak Durun!

Bu besinlerden ve unsurlardan kaçının

İçecekler: Alkollü içecekler, meyve suları, şeker, hamur işleri, dondurma
Tahıllar: Ekmek, makarna, buğday, çavdar, arpa.
Baklagiller: Fasulye , mercimek ve öteki baklagiller.
Süt: Süt eserleri, tereyağı.
Bitkisel Yağlar: Soya fasulyesi yağı, ayçiçeği yağı, pamuk tohumu yağı, mısır yağı, üzüm çekirdeği yağı, yalancı safran yağı ve başkaları.
Trans Yağlar: Margarin ve içinde margarin bulunan çeşitli işlenmiş besinler.

Yapay Tatlandırıcılar

Yüksek İşlenmiş Besinler: yani içindekiler kısmında bir sürü husus yazıp içeriğini tam bilmediğimiz market eserleri. Dilerseniz göz atabilirsiniz.

Bu besinleri yiyin!

Paleo diyeti genelde işlenmiş besinlerden uzak durmak üzerine heyetidir.

Etler: Sığır eti, kuzu, tavuk, hindi, ve başkaları.
Balık ve Deniz Eserleri: Somon, alabalık
Sebzeler: Brokoli, lahana, biber, soğan, havuç, domates vb.
Meyveler: Elma, portakal, armut, avokado, çilek, yaban mersini vb.
Yumrular: Patates, tatlı patates, tatlı patates, şalgam, vb.
Kuruyemiş ve Tohumlar: Badem, fındık, ceviz, fındık, ayçiçeği çekirdeği, kabak çekirdeği vb..
Sağlıklı Katı ve Sıvı Yağlar: Zeytinyağı, avokado yağı ve başkaları.
Tuz ve Baharatlar: Deniz tuzu, himalaya tuzu, sarımsak, zerdeçal, biberiye vb.

paleo diyet listesi

Bu mevzu ilginizi çekebilir:

Paleo Diyetine Uygun Tahılsız Balkabağı Muffin Tanımı

İşte olağanüstü bir paleo balkabağı muffin tanımı. Bu tanım tahıl içermez ve klâsik unun bilakis hindistan cevizi unu kullanır. Bunları muffin kaplarında hazırlayabilirsiniz ya da bir somun tavaya atarsanız hoş bir paleo balkabağı ekmeğine sahip olursunuz. Bu tanımı 6-8 sefer yaptım ve çabucak hemen her seferinde birebir çıkıyor. Karıştırmaya yardımcı olduğu için bir yahut iki defa bitter çikolata kesimleri da ekledim.

Bir not, cömert ölçüde balkabağı baharatını eklediğinizden emin olun – birinci iki sefer yaptığım kekler, tadı için biraz yumuşaktı.

Tahılsız Paleo Kabaklı Muffin Tanımı

Materyaller

 • 5 Bütün Yumurta
 • 1 su bardağı kabak püresi
 • ¼ fincan hindistancevizi yağı – eritilmiş
 • ½ fincan hindistan cevizi unu
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 çay kaşığı vanilya
 • 1-2 yemek kaşığı balkabağı turtası baharatı yahut tarçın (cömert olun ve balkabağı turtası baharatı düz tarçından daha düzgün sonuç verir)
 • ¼ fincan bal

Talimatlar

 • Fırını 400 dereceye kadar evvelden ısıtın
 • Tüm materyalleri bir kaseye koyun
 • Karıştırın – meyilli kalın olmalı
 • Bir çörek tavasındaki çörek astarlarına yaklaşık 1/4 c hamur koyun.
 • Hafif kahverengiye kadar 13-18 dakika pişirin ve ortaya koyun
 • İsteğe bağlı – biraz bitter çikolata kesimleri ekleyin.

Afiyet olsun.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.