Osteoporozu önlemek için 6 öneri

Koronavirüs salgını nedeniyle hareketlerimizin kısıtlanması ve kâfi D vitamini alımının zorlaşması kemik sıhhatini derinden etkiledi.

Jponya’da yapılan bir çalışmada; sokağa çıkma yasağının insanların hareketliliğinde yüzde 50 azalmalara neden olsa da kemik sıhhati üzerine minimal sorun yarattığı ve bu durumun sık sık tekrarlanması durumunda kemiklerimizi makus etkileyebileceği belirtildi. Koronavirüs önlemlerinden ötürü dışarıya daha az çıkmanın yarattığı bir başka sorun ise D vitamini seviyesinde düşmedir. D vitamininden yoksun kalmanın genel sıhhatimizin yanı sıra kemik sıhhatimizi berbat etkilediği bilinmektedir

20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü kapsamında açıklamalarad bulunan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Tolga Aydoğ, halk ortasında ‘kemik erimesi’ olarak isimlendirilen ve kırık riskinde artışa neden olan, günümüzde giderek yaygınlaşan bu meseleye karşı tesirli 6 tedbiri anlattı ve tekliflerde bulundu.

D vitamini kıymetinizi denetim ettirin

Herkesin doğduğu günden ölene kadar kâfi ölçüde D vitamini alması gerekmektedir. Güneş en kıymetli D vitamini kaynağımızdır, güneşten azamî faydalanmak için her gün 10-15 dakika direkt güneşe maruz kalmaya ihtimam gösterilmelidir. Balık ve balık yağı, süt ve süt eserleri, mantar öteki kıymetli D vitamini kaynaklarıdır. D vitamini kıymetinizi denetim ettirerek, doktorunuzun belirttiği biçimde D vitamini desteği kullanmaya itina gösterin. Ölçüsüz D vitamini kullanmak önemli sıhhat sıkıntılarına yol açabileceğinden kesinlikle tabibe danışın.

Kâfi seviyede kalsiyum alın

D vitamini için geçerli olan kural, her yaşta alınması gerekliliği, kalsiyum için de geçerlidir. Kalsiyum için en kıymetli kaynak D vitamini kaynaklarına benzeridir; balık ve balık yağı, süt ve süt eserleri. Bu besinleri tüketmede sorunu olan ya da gereğince tüketemeyen bireyler için D vitamini ve kalsiyum destek kullanımı yanlışsız seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Lakin kalsiyumun azlığı kadar, fazla alınması da önemli sıhhat meselelerine yol açabilir. Bu nedenle kesinlikle tabibe danışmak gerekir.

Kemik yoğunluk ölçümü yaptırın

Osteoporoz tanısı koymak için kullanılan kıymetlendirme usulü kemik yoğunluk ölçümüdür. Kemik yoğunluk ölçüm sonucunun düşük saptanması kesinlikle kırık olacağını göstermese de buna yatkınlık olduğunu ortaya koyar. Dolayısı ile bu değerlendirmenin yapılması, gereken durumlarda tedavinin başlanmasına imkan sağlar. Bu nedenle 3 aydan uzun mühlet kortizon kullananların, menopoza girenlerin; 65 yaş sonrası bayanların ve 70 yaş sonrası erkeklerin kemik yoğunluk ölçümünü yaptırması gerekiyor.

Antrenman yapın

Kemik üretimini geliştiren en değerli katkı kemiğin yük altında kalmasıdır. Yürüme, koşu ve sıçrama kemik metabolizmasının gelişmesine kıymetli katkı verirler. Yapılan çalışmalar 10 gün yatak istirahati yapmanın kemik metabolizmasını olumsuz etkilediğini ortaya koymaktadır. Dolayısı ile gençler antrenman yapmaya teşvik edilmeli, yaşlılar ise kesinlikle hareketli bir ömür sürmeye çabalamalıdır. Osteoporoza bağlı kırıkların çok kıymetli nedenini düşmeler oluşturur. Her ne kadar bilhassa omurga kırıkları düşme olmadan da oluşabilseler de bilhassa kalça kırıkları düşme sonucu oluştuğundan dolayısı ile bir yandan kalça, diz ve gövde etrafı kasların kuvvetini artırmaya çalışın, başka yandan da istikrar idmanları yapmayı ihmal etmeyin.

Erkeklerde libido azlığı, kemik sıhhatini etkiliyor

Erkeklerde libido azlığı olması durumunda kemik sıhhati dikkatli bir formda gözden geçirilmelidir. Zira erkeklerde libido azlığı testesteron hormon azlığı ile ilintili olabilir. Testesteron hormonu ise kemik gelişimini etkileyen kıymetli bir hormondur. Dolayısı ile bunun düşüklüğünden ötürü ortaya çıkabilecek kemik metabolizma sıkıntıları akılda tutulmalıdır ve erkeklerin bu mevzuda ayrıyeten dikkatli olması gerekir.

Sigara ve alkolden kaçının

Sigara, kafein ve alkolden oluşan tehlikeli üçlü, kemik metabolizmasını makus istikamette etkileyerek kemik erimesine taban hazırlar. Dolayısı ile sigaradan tam olarak uzak durmak, kafein ve alkolü de çok almamak gerekmektedir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.