Osmanlı'da en çok tüketilen çay Kivinin yararları nelerdir? Kivi çayı nasıl yapılır?

Osmanlı’da en çok tüketilen çay Kivinin yararları nelerdir? Kivi çayı nasıl yapılır?

Osmanlı’da en çok tüketilen çay Kivinin yararları nelerdir? Kivi çayı nasıl yapılır? E ve C vitaminleri bakımından güçlü olan kivi, bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler ortasında yer alır. Varlıklı içeriği ile bedenin birçok ek desteğini karşılar. Tropikal bir meyve olmasına karşın iklim şartlarına uygun Kuzey ve Orta enlem ülkelerinde kolaylıkla yetiştirilebilir. Osmanlı’da kahvelerde en çok tüketimi tercih edilen kivi çayı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık.

Melez bir yapısı olan kivi, asıl olarak Çin’in güneyindeki Yangste Vadisine mahsus bir meyvedir. Dış kabuğu soyularak tüketilir. 1850 yıllarında Avrupa’da yayılmasına karşın 1900 yıllarında tüketimi artmıştır. İpek yolu ticareti sayesinde Anadolu topraklarında yüzyıllardır bilinen kivi, Osmanlı kültüründe çayı yapılırdı. Hala bu gelenek kahvehanelerde sürdürülür. Çay, kurutularak toz haline getirilip yapılır. Kivinin ağacı asma çeşitleri ortasında yer alır. Çok büyük ve güçlü asmalar epeyce fazla su ister. Asmalar Mayıs ayında çiçek açarlar fakat meyve ekim ve kasım aylarında hasat kıvamına gelir. Ülkemizde Karadeniz toprakları ve iklimine uygun olduğundan orada kolaylıkla yetiştirilir. Lakin sıcaklık burada geç olduğundan olgunlaşma Aralık ayını bulur. Yapılan araştırmalarda kivinin insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bilinen dışı kahve içi yeşil ve siyah çekirdekleri var. Lakin birçok çeşide sahiptir. Monty, Matua, Allison ve Tomourı üzere tipleri bulunmaktadır.

Osmanlı'da en çok tüketilen çay Kivinin yararları nelerdir? Kivi çayı nasıl yapılır?
Osmanlı’da en çok tüketilen çay Kivinin yararları nelerdir? Kivi çayı nasıl yapılır?
KİVİNİN YARARLARI NELERDİR?

İki tane  kivi bedenin muhtaçlığı olan C vitaminini ziyadesiyle karşılar. Bu sayede bedenin direncini artırır. Bilhassa kış aylarında artan grip ve nezle üzere soğuk algınlığı hastalıklarının yaşanma riskini azaltır.

Nizamlı tüketildiğinden içerdiği pektin unsuru sayesinde bedenin toksinlerinden kurtulmasını sağlar.

Bedenin sıvı oranını karşılar. Bu özelliği sayesinde kanın akış suratını istikrarlar. Böbreklerin işlevini artırır. Kan basıncının artmasını ve böbreklerin iltihaplanmasını maniler.

İçerdiği lif sayesinde sindirim sorunlarını pürüzler. Metabolizmanın sağlıklı çalışmasını takviyeler. Diyet yapmak isteyenler için ülkü bir besindir. Birebir vakitte bedenin gücünü de artırır. Hem kilo verdirir hem de kronik yorgunluk üzere sıhhat sıkıntılarının yaşanmasını önler.

Yapılan araştırmalarda diyabet hastalarının da rahatlıkla kivi tüketilebileceği söyleniyor. Kandaki şeker oranını düzenler. İnsülin direncini kırar.

A vitamini de içerdiğinden göz sıhhatine da yarar sağlar. Bilhassa katarak hastalığının yaşanmasını önler. Göz içindeki sıvı oranını istikrarlar. Yaşlılıkla birlikte oluşma ihtimali olan göz hastalıklarını mahzurlar.

İltihap kurutucu özelliği sayesinde sinüs ve hava yollarını temizler. Astım ve bronşit üzere rahatsızlıklara doğal ilaçtır.

Rastgele bir alerjik tesiri olmadığı üzere alerjik tesirleri de azaltır.

Cildin elastik yapısını korur. Kollejen unsurunun artmasında yardımcı olur. Yaşlanma ve kırışıklığı önler.

KİVİ ÇAYI NASIL YAPILIR & KİVİ ÇAYI İÇERSENİZ...
KİVİ ÇAYI NASIL YAPILIR & KİVİ ÇAYI İÇERSENİZ…
KİVİ ÇAYI NASIL YAPILIR & KİVİ ÇAYI İÇERSENİZ…

Kronik yorgunluk ve uykusuzluk çekenler için ülkü bir çaydır. Sonları yatıştırarak rahat bir uyku çekilmesini sağlar. Ayrıyeten gece bedenin dinlenme kademesinde daha sağlıklı yenilenmesini takviyeler.

Kivi çayı için aktarcılardan hazırlanmış kivi tozu alınarak yapılabilir. Tıpkı vakitte mesken de de soyulmuş orta uzunluk bir kivi bir ince dilim limon ve bir çay kaşığı pudra şekerini, bir bucuk su bardağı ile bir arada kaynatın. 10 dakika kaynadıktan sonra süzüp tüketebilirsiniz.

Kivi besin değeri nedir
Kivi besin değeri nedir

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.