Obezite ve uyku apnesi birbirini tetikliyor

Obezite ve uyku apnesi birbirini tetikliyor Nöroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hakan Şilek, 50 yaş altındaki obez olmayan şahıslarda uyku apnesi görülme sıklığının yüzde 1 ila 4 ortasında olduğunu lakin obez olan şahıslarda bu oran yüzde 30’ların üstüne çıktığını söyledi. Şilek, ayrıyeten bedende her 10 kiloluk artışın da uyku apnesi riskini 2 kat artırabileceğine dikkat çekerek ihtarlarda bulundu.

Obezite ve uyku apnesi birbirini tetikliyor
Obezite ve uyku apnesi birbirini tetikliyor

Birbirini tetikliyor

Son kırk yılda bütün dünyada obezite görülme sıklığında dramatik bir artış gözleniyor. Yıllardır bu artışın en değerli nedenlerini yüksek kalorili sıhhatsiz beslenme ve hareketsiz ömür üslubu olduğunu biliyorduk. Lakin yapılan farklı bilimsel çalışmalar gösteriyor ki obezite görülme sıklığı 50 yaş altı obez olmayan bireylerde yüzde 1-4 ortasındadır. Obezite ile bu oran yüzde 30-40’a çıkmaktadır. Morbid obez hastalarda ise bu oran yüzde 50 ila 98 üzere epey yüksek düzeylere kadar çıkabilir. Uyku apnesi görülen bireylerde de karbonhidrat yüklü beslenme eğilimi daha yüksek olduğu için obezite riski daha çok artıyor. Bu da bize obezitenin uyku apnesi için kıymetli bir risk faktörü olduğunu öte yandan uyku apnesi görülen bireylerin de obezite riskiyle karşı karşıya kalacağını gösteriyor. Yani obezite ve uyku apnesi ortasında birbirini tetikleyici kısır bir döngü bulunuyor.

Kalitesiz uyku obeziteye yol açabiliyor

Uyku mühletinin kısa sürmesi yahut uyku kalitesinin düşük olması da obeziteye neden olabiliyor. Son 20 yılda uyku müddetlerini bedellendirilen bilimsel çalışmalarda çağdaş endüstrileşmiş popülasyonların uyku müddetlerinin muazzam ölçüde düştüğü gözlemleniyor. Bu çalışmaya katılan denekler, bilhassa karbonhidratlı yiyeceklere daha fazla açlık göstermiştir ve karbonhidrat tüketimini çok ölçüde artmıştır. Burada, uyku yoksunluğunun, tıpkı güç ölçülerinin uykuda kısıtlanmamış kümede harcanması bekleneceği üzere muazzam bir güç maliyetini tetiklemediğini ve bunun bir kalorimetre ile onaylandığını belirtmek değerlidir.

Obezite ve uyku apnesi riskine karşı hayat biçimindeki kolay değişikliklerle tedbirler alınabilir.

– Bireye özel beslenme programı için diyetisyeninizden takviye alın.

– Kafein tüketimini sonlandırın.

– Nizamlı uyku saatleri için erken yatın, erken kalkın.

– Sağlıklı beslenmenin yanında sporu hayat usulüne dönüştürün. Ağır spor yapamıyorum diyenler için nizamlı tabiat yürüyüşleri de mutlaka yararlı olacaktır.

– Böylelikle bedeninizin ülkü yağ ve kas oranına ulaşmasını sağlayın.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.