Nohut mayası nedir ve nasıl yapılır? Nohut mayası ne işe fayda?

Trakya mutfağında yaygın olan nohut mayası son vakitlerde en çok merak edilenler ortasındadır. Az sağlam bir maya tipi olan ve gerçek sıcaklıkta saklanması gereken nohut mayasını sizler de meskende deneyebilirsiniz. Nasıl mı? Nohut mayasının en kolay üretimi bugünkü yazımızda bulabilirsiniz.

Hazır mayaların mutfaklara girmesi ile neredeyse ismini bile duymadığımız nohut mayası, yararları ve doğallığı ile yine mutfakların gözdesi olmaya aday haline geldi.  Ekmeklerin ve yoğurdun klasik materyali olarak tanınan nohut mayası, temelde nohutun üzerine su, un ve tuz eklenerek fermantasyon sürecine tabi tutulması ile hazırlanan bir mayadır. Ekşi mayaya göre daha az güçlü olsa da ondan farklı bir kokuya ve tada sahip olduğu için ”tatlı maya” olarak da bilinir. Hazır mayalardan farklı olarak nohut mayası ekmeğin daha uzun mühlet taze kalmasını sağlar, gereğinden fazla kabarmasını da mahzurlar. Birebir biçimde yoğurdun da daha süratli mayalanmasını sağlar. Anadolu mutfağının mihenk taşlarından biri olan nohut mayasının tanımını sizlerle paylaşıyoruz.

Nohuttan aldığı hafif tatlımsı tadı ile halk ortasında tatlı maya olarak da anılan nohut mayası tanımı herkes tarafından bilinmeyebilir. 

NOHUT MAYASI NASIL YAPILIR?

En az bir gece evvelden nohutların üç ya da dört modül olacak biçimde kalın taneler halinde ezilmesi ile maya üretimine başlanır.

Büyük kesimler halinde ezilen nohutlar, cam kavanoza alınır ve üzerine unla birlikte tuz eklenir.

Gereçlerin üzerine 2 bardak su eklenir.

Tüm materyaller dikkatlice karıştırılır.

Sonrasında ise maya, 40 ila 50 derece ortasında beklemeye bırakılır. Mayanın tutması için sıcaklığın çok fazla düşüp çıkmamasına dikkat etmek gerekir.

Sonraki gün ise köpüren ve kabaran mayanın nohutları süzülerek köpüklü kısmı kullanılabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.