Nezaketin sağlığa faydalı olduğu kanıtlandı

Sonuçları hakemli “Psychological Bulletin” mecmuasında yayımlanan araştırmada, olumlu toplumsal davranış ile refah ortasındaki alaka, 198 bin 213 kişiyi kapsayan 201 bağımsız çalışmanın değerlendirildiği bir meta-analiz metoduyla incelendi.

Araştırmanın sonuçları, bilhassa nazik davranma ve başkalarına yardım etme üzere olumlu toplumsal davranışın, ödomanik memnunluk üzerindeki tesirinin, hedonik üzerindeki tesirinden daha güçlü olduğunu gösterdi.

Yüksek seviyede refah hissi oluşuyor

Olumlu toplumsal davranışların kişinin sıhhatini desteklemeye yardımcı olduğu, istekli yapılan yardımın daha fazla refah ile teması bulunduğu gözlenen araştırmada, sıhhat ve uygun niyetli davranışlar ortasındaki ilişkinin gücünün, topluma yararlı davranış çeşidine ve öteki demografik faktörlere bağlı olduğu kaydedildi.

Yaş ve cinsiyet üzere demografik faktörlere nazaran, olumlu toplumsal davranışların, incelenen şahıslar üzerindeki tesirinin farklılık gösterdiği araştırmada, bu tıp davranışların, gençlerde fizikî sıhhat dışında daha yüksek seviyede refah hissi oluşturduğu, daha yaşlıların ve emeklilerin ise sadece fizikî sıhhatleri üzerinde olumlu tesir yarattığı söz edildi.

Araştırmada ayrıyeten, bayanlarda erkeklere kıyasla olumlu toplumsal davranış ile ödomanik memnunluk ve fizikî sıhhat ortasında daha güçlü bağların bulunduğu gözlendi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.