Miyomlar nedeniyle oluşan sağlık sorunları

Miyomlar, rahim ve etrafında görülen, düz kas dokusundan köken alan uygun huylu tümörler olarak isimlendiriliyor. Miyomların boyutları 1-15 cm ortasında değişebiliyor ve 35-40 yaşlarındaki bayanların ortalama %30-40’ında görülebiliyor. Tedavi edilmediği takdirde pek çok sıhhat sorununa davetiye çıkaran miyomlar halk ortasında kapalı ameliyat olarak bilinen laparoskopik cerrahi ile konforlu bir biçimde alınabiliyor.

Östrojen miyomların büyümesine neden olabilir

Miyomların neden oluştuğu kesin olarak bilinmemekle birlikte yapılan bilimsel çalışmalar, östrojenin miyomların büyümesine yol açtığını göstermektedir. Bedendeki östrojen seviyeleri, bedenin doğal seyrine bağlı olarak artabilir ya da azalabilir. Örneğin; gebelikte östrojen düzeyi artmakta, menopozda ise düşmektedir. Kimi ilaçlar da östrojen seviyelerinde değişikliğe neden olmaktadır. Ayrıyeten çevresel ve genetik faktörlerin bu bahiste tesiri olduğu düşünülmektedir. Miyomların neden olduğu sıhhat sıkıntıları;

– Uzun süren ve fazla ölçüde adet kanaması, orta kanamalar,

– Gün içerisinde sık idrara çıkma, ayrıyeten kabızlık,

– Çok ve uzun süren kanamalara bağlı anemi, kolay yorulma ve halsizlik,

– Karında büyüme, şişkinlik, ele gelen kitleler,

– Kısırlık,

– Tekrarlayan düşükler.

Kansere yol açabilme ihtimali bulunuyor

Miyom rastlanan hastalarda kanser gelişme riski çok nadir de olsa görülmektedir. Bilhassa menopozdan sonra miyomlarda ani büyüme tespit edildiğinde bu durum kanser kuşkusu doğurabilir. Lakin bu mümkünlük binde beş oranındadır.

Miyomlar çoklukla rastgele bir belirti vermez. Muayene sırasında tesadüfen tespit edilebilmektedir. Lakin birden fazla vakit büyüme ile orantılı yani hastalığın ilerlediği durumlarda, çok ölçüde adet kanamaları, sık idrara çıkma, karında büyüme ve şişlik, adet devirlerinde kuyruk sokumunda ağrı üzere belirtiler ortaya çıkabilir. Bu nedenle 35 yaş sonrası her yıl tertipli jinekolojik muayene yaptırılması çok değerlidir.

Ameliyat öncesi kimi ilaçlar miyomları küçültebiliyor

Tedavide kullanılan kimi ilaçlar, yumurta üretimini baskılayıp süreksiz bir mühlet menopoz tesiri yaparak miyomların küçülmesini sağlayabilir. Bu uygulama çoklukla cerrahi öncesi miyomların küçülmesini sağlamak ve kanamayı azaltmak için kullanılır. Miyomun büyüklüğü, sayısı, bulunduğu yer, hastanın yaşı ve gebelik planlaması ameliyatın halini belirler.

Kapalı ameliyat ile kalıcı ve kesin tedavi mümkün

Miyomektomi, miyomun rahim duvarından çıkarılması sürecidir. Çocuk sahibi olmak isteyen hastalarda, rahmin korunmasını sağlayan bir yaklaşımdır. Halk ortasında kapalı ameliyat olarak bilinen laparoskopik ya da açık cerrahi ile yapılabilir. Miyom ameliyatları günümüzde artık kapalı olarak yapılabilmektedir. Hastanın karın bölgesine özel aletler ile girilerek açılan birkaç delikten yapılan ameliyatlar, açık cerrahiye nazaran hastaya kıymetli ayrıcalıklar sağlar.

Laparoskopik miyomektomi hastaya konfor sağlıyor;

– Hastanede yatış mühletini kısalır.

– Kanama, enfeksiyon ve fıtık riskini azaltır.

– Ortaya çıkacak karın içi yapışıklık riskini en aza indirir.

– Daha az ağrı görülür.

– Kısa müddette güzelleşme sağlar.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.