Miyom Nedir? Rahim Fibroidleri 10 Belirtisi ve Tedavisi

Miyom Nedir? Rahim Fibroidleri 10 Belirtisi ve Tedavisi

Miyom Nedir? Rahim Fibroidleri 10 Belirtisi ve Tedavisi Miyom (rahim fibroidleri), rahminizin içinde ve üzerinde büyüyebilen yaygın bir kanserli olmayan tümör cinsidir. Tüm miyomlar belirtilere neden olmaz, fakat miyom belirtileri ortasında ağır adet kanaması, sırt ağrısı, sık idrara çıkma ve seks sırasında ağrı olabilir. Küçük myomlar ekseriyetle tedaviye gereksinim duymazlar, lakin daha büyük fibroidler ilaç yahut ameliyatla tedavi edilebilir.

Miyomlar yahut rahim fibroidleri, rahim duvarının içinde oluşan büyüme yahut düzgün huylu tümörlerdir. 50 yaşın üzerindeki bayanların yüzde yetmiş ila 80’i miyom hastası olacaktır. Sırf yüzde 20 ila 30’unda miyom semptomları olacaktır. Miyomlar ergenlikten evvel kızlarda ve menopozdan sonra bayanlarda nadiren büyür. Evvelden var olan miyomlar büyümeyi durdurur ve hatta menopozdan sonra bayanlarda küçülebilir.

Miyomlar çoğunlukla rastgele bir meseleye neden olmaz, lakin bazen kısırlık, düşük ve erken doğum ile ilişkilendirilirler. Öbür meseleler ağır, uzun ve ağrılı periyotları içerebilir. Tedavi miyomların büyüklüğüne, sayısına ve pozisyonuna bağlıdır, lakin ilaç tedavisi, lokal anestezi altında yapılan prosedürler, ultrason prosedürleri ve ameliyatı içerebilir. Miyomlar nadiren kanserlidir. Dilerseniz Miyomlu Hatunlar Kulübü göz atabilirsiniz.

Yazı İçeriği

 • Miyom (Rahim Fibroidleri) Nedir?
  • Miyom Kimler Risk Altındadır?
  • Miyomlar Nerede Büyür?
  • Miyom Çeşitleri Nelerdir?
   • Submukozal Miyomlar
   • İntramural Miyomlar
   • Subseröz Miyomlar
   • Pediküllü Miyomlar
  • Miyomlar kanser midir?
 • Miyomların Belirtileri Nelerdir?
  • Rahim fibroid ağrısı nasıl hissedilir?
  • Miyomlar Vakitle Değişebilir Mi?
  • Miyomum Varsa Gebe Kalabilir Miyim?
  • Miyomlar Anemiye Neden Olabilir Mi?
  • Rahim Miyomları Nasıl Teşhis Edilir?
 • Miyom Tedavisi Nasıl Yapılır?
  • Miyom Tedavisinde Kullanılan İlaç İsimleri
   • Doğum denetim hapı miyom tedavisi
  • Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?
   • Ameliyatla çıkarılmadan evvel miyomların ne kadar büyük olması gerekir?
   • Myomektomi Çeşitleri Nelerdir?
  • Miyom tedavisiyle ilgili rastgele bir risk var mı?
  • Miyom önlenebilir mi?
  • Miyomlar tabiatıyla kaybolur mu?

Miyom (Rahim Fibroidleri) Nedir?

Rahim fibroidleri (leiomyom olarak da adlandırılır) rahim duvarından kas ve bağ dokusundan oluşan büyümelerdir. Bu büyümeler çoklukla kanserli değildir (iyi huylu). Şahsî rahim pelvisindeki bir zıt armut biçiminde bir organdır. Olağan boyut, uterusunuzun limona benzeri boyutudur. Tıpkı vakitte rahim olarak da isimlendirilir ve bir bebeğin hamilelik sırasında büyüdüğü ve geliştiği yerdir.

Myomlar tek bir nodül (tek büyüme) yahut bir küme halinde büyüyebilir. Miyom kümelerinin boyutları 1 mm’den 20 cm’den (8 inç) fazla yahut daha büyük olabilir. Karşılaştırma için bir karpuz kadar büyük olabilirler. Bu büyümeler rahim duvarında, organın ana boşluğunda ve hatta dış yüzeyinde gelişebilir.

Miyomlar uterusunuzun içinde ve üzerinde boyut, sayı ve pozisyona nazaran değişiklik gösterebilir. Rahim fibroidleri ile çeşitli semptomlar yaşayabilirsiniz ve bunlar fibroidli diğer bir bayanın yaşayacağı semptomların birebiri olmayabilir. Miyomların ne kadar eşsiz olabileceği nedeniyle, tedavi planınız kişisel durumunuza bağlı olacaktır.

Miyom Kimler Risk Altındadır?

Miyom geliştirme talihinizde rol oynayabilecek birkaç risk faktörü vardır. Bunlar şunları içerebilir:

 • Obezite ve daha yüksek beden tartısı (kişi, sağlıklı beden ağırlığının% 20’sinden fazlaysa obez kabul edilir).
 • Ailede miyom geçmişi.
 • Çocuk sahibi olmamak.
 • Menstrüasyonun erken başlangıcı (adetinizin genç yaşta olması).
 • Menopoz için geç yaş.
Miyom Nedir? Rahim Fibroidleri 10 Belirtisi ve Tedavisi
Miyom Nedir? Rahim Fibroidleri 10 Belirtisi ve Tedavisi

rahim fibroidleri urları tümörleri

Miyomlar Nerede Büyür?

Miyomların büyüyebileceği rahminizin hem içinde hem de dışında birkaç yer vardır. Miyomlarınızın yeri ve boyutu tedaviniz için değerlidir. Miyomlarınızın nerede büyüdüğünü, ne kadar büyük olduklarını ve kaç adedine sahip olduğunuzu, hangi cins tedavinin sizin için en âlâ sonucu vereceğini yahut hatta tedavinin gerekli olup olmadığını belirleyecektir.

Miyom Çeşitleri Nelerdir?

Myomlarınızın rahim içinde ve üzerinde bulunduğu yerlere verilen farklı isimler vardır. Bu isimler yalnızca fibroidin nerede olduğunu değil, nasıl bağlandığını da açıklar.

miyom çeşitleri fibroid

Rahim fibroidlerine sahip olabileceğiniz muhakkak yerler şunları içerir:

Submukozal Miyomlar

Bu durumda fibroidler, hamilelik sırasında bebeğin büyüdüğü rahim boşluğu (boşluk) içinde büyür. Rahmin ortasındaki boş alana uzanan büyümeleri düşünün.

İntramural Miyomlar

Bu fibroidler rahim duvarının içine gömülüdür. Rahmin yan taraflarını bir meskenin duvarları üzere hayal edin. Miyomlar bu kas duvarının içinde büyüyor.

Subseröz Miyomlar

Bu sefer rahmin dışında yer alan bu myomlar rahim dış duvarına yakından bağlanır.

Pediküllü Miyomlar

En az görülen tip olan bu fibroidler birebir vakitte rahmin dışında da bulunur. Lakin pedinküllü fibroidler ince bir sapla rahme bağlanır. Ekseriyetle mantar gibisi olarak tanımlanırlar zira bir sapları ve daha sonra çok daha geniş bir dorukları vardır.

Miyomlar kanser midir?

Bir miyomun onu kanserli yahut berbat huylu bir tümöre dönüştüren değişikliklerden geçmesi son derece azdır. Aslında, fibroidli 350 bayandan biri malign tümör (kötü huylu) geliştirecektir.

Ender görülen fibroidle alakalı kanserleri tespit etmede % 100 öngörülebilir bir test yok. Bununla birlikte, rahim fibroidlerinin yahut menopoz sırasında büyüyen fibroidlerin süratli büyümesi olan bireyler çabucak değerlendirilmelidir.

Miyomların Belirtileri Nelerdir?

Birden fazla miyom rastgele bir belirti vermez ve sıhhat uzmanınızın nizamlı müşahedesi dışında tedavi gerektirmez. Bunlar tipik olarak küçük fibroidlerdir. Semptomlar yaşamadığınızda buna asemptomatik fibroid denir.

Daha büyük miyomlar, aşağıdakiler dahil çeşitli semptomlar yaşamanıza neden olabilir:

 1. Adet periyodunuz sırasında çok yahut ağrılı kanama (Menoraji).
 2. Adet dönemleriniz ortasında kanama.
 3. Karnınızın alt kısmında şişkinlik.
 4. Sık idrara çıkma (miyom, mesanenize baskı uyguladığında meydana gelebilir).
 5. Seks sırasında ağrı.
 6. Bel ağrısı.
 7. Kabızlık.
 8. Kronik vajinal akıntı.
 9. İdrar yapamama yahut mesanenizi büsbütün boşaltamama.
 10. Karın şişkinliğini (genişleme) artırarak karnınızın gebe görünmesine neden olur.

Menopozdan geçtikten sonra miyom belirtileri çoklukla stabilize olur yahut bedeninizdeki hormon düzeyleri düştüğü için kaybolur.

Rahim fibroid ağrısı nasıl hissedilir?

Miyomunuz varsa yaşayabileceğiniz çeşitli hisler vardır. Miyomunuz küçükse, hiçbir şey hissetmeyebilirsiniz ve orada olduklarını bile fark etmeyebilirsiniz. Bununla birlikte, daha büyük miyomlar için, durumla ilgili rahatsızlıklar ve hatta ağrılar yaşayabilirsiniz. Miyomlar sırt ağrısı, şiddetli adet krampları, karnınızda keskin bıçak ağrıları ve hatta seks sırasında ağrı hissetmenize neden olabilir.

Miyomlar Vakitle Değişebilir Mi?

Myomlar aslında vakitle küçülebilir yahut büyüyebilir. Uzun bir mühlet boyunca apansız yahut daima olarak boyut değiştirebilirler. Bu, çeşitli nedenlerle olabilir, lakin birçok durumda miyom boyutundaki bu değişiklik bedeninizdeki hormon ölçüsüyle ilişkilidir. Bedeninizde yüksek seviyede hormon olduğunda, miyomlar büyüyebilir. Bu, hamilelik sırasında olduğu üzere hayatınızın birkaç belli vaktinde olabilir.

Bedeniniz, bebeğinizin büyümesini desteklemek için hamilelik sırasında yüksek seviyede hormon salgılar. Bu hormon dalgalanması tıpkı vakitte miyomun büyümesine neden olur. Hamilelikten evvel miyomunuz olduğunu biliyorsanız, sıhhat uzmanınızla görüşün. Miyomun hamilelik boyunca nasıl büyüdüğünü görmek için izlenmeniz gerekebilir.

Hormon seviyeleriniz düştüğünde miyomlar da küçülebilir. Bu menopozdan sonra yaygındır. Bir bayan menopozdan geçtiğinde bedenindeki hormon ölçüsü çok daha düşüktür. Bu, miyomların küçülmesine neden olabilir. Çoğunlukla belirtileriniz menopozdan sonra da güzelleşebilir.

Miyomum Varsa Gebe Kalabilir Miyim?

Evet, rahim miyomunuz varsa gebe kalabilirsiniz. Gebe kaldığınızda miyomunuz olduğunu zati biliyorsanız, sıhhat uzmanınız miyomlar için bir izleme planı geliştirmek için sizinle birlikte çalışacaktır. Gebelik sırasında bedeniniz yüksek seviyede hormon salgılar. Bu hormonlar bebeğinizin büyümesini takviyeler. Bununla birlikte, miyomlarınızın büyümesine de neden olabilirler.

Miyom Nedir? Rahim Fibroidleri 10 Belirtisi ve Tedavisi
Miyom Nedir? Rahim Fibroidleri 10 Belirtisi ve Tedavisi

Miyomlar Hamilelik

Büyük miyomlar, bebeğinizin hakikat fetal duruma geçmesini engelleyerek, makat doğum yahut fetal başın yanlış yerleştirilmesi riskinizi artırabilir. Çok ender durumlarda, erken doğum yahut sezaryen doğum riskiniz daha yüksek olabilir. Birtakım durumlarda miyomlar kısırlığa katkıda bulunabilir. Kısırlığın kesin nedenini belirlemek sıkıntı olabilir, fakat kimi bayanlar miyom tedavisi gördükten sonra gebe kalabilirler. Bir evvelki mevzumuz Miyom kısırlık sebebi midir? konusuna göz atabilirsiniz.

Miyomlar Anemiye Neden Olabilir Mi?

Anemi, bedeninizde organlarınıza oksijen taşımak için gereğince sağlıklı kırmızı kan hücresi olmadığında ortaya çıkan bir durumdur. Kendinizi yorgun ve zayıf hissetmenize neden olabilir. Birtakım bayanlar buz, nişasta yahut kir için ağır istek geliştirebilir. Buna pika denir ve anemi ile bağlıdır. Sık yahut çok ağır adet gören bayanlarda anemi olabilir.

Miyomlar adet dönemlerinizin çok ağır olmasına yahut adetler ortasında kanamanıza bile neden olabilir. Ağızdan alınan demir hapları üzere kimi tedaviler yahut değerli ölçüde anemikseniz, demir infüzyonu (IV yoluyla) aneminizi güzelleştirebilir. Miyomunuz varken anemi belirtileri yaşıyorsanız, sıhhat uzmanınızla konuşun. (Bu hastalığın belirtisi “kahve telvesi yeme” isteği!)

Rahim Miyomları Nasıl Teşhis Edilir?

Birden fazla durumda, miyomlar birinci olarak bayan sıhhati kurumlarında sistemli bir muayene sırasında keşfedilir. Pelvik muayene sırasında hissedilebilirler ve jinekolojik muayene sırasında yahut doğum öncesi bakım sırasında bulunabilirler. Birçok vakit, ağır kanama ve başka ilgili semptomlarla ilgili tarifiniz, sıhhat uzmanınızı miyomları teşhisinin bir kesimi olarak görmesi konusunda uyarabilir.

Miyomları doğrulamak ve boyutlarını ve yerlerini belirlemek için yapılabilecek birkaç test vardır. Bu testler şunları içerebilir:

 • Ultrasonografi : Bu invaziv olmayan görüntüleme testi, ses dalgaları ile iç organlarınızın bir fotoğrafını oluşturur. Uterusun büyüklüğüne bağlı olarak ultrason transvajinal yahut transabdominal yolla yapılabilir.
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) : Bu test, mıknatıslar ve radyo dalgaları kullanarak iç organlarınızın detaylı manzaralarını oluşturur.
 • Bilgisayarlı tomografi (CT) : Bir CT taraması, iç organlarınızın çeşitli açılardan detaylı bir manzarasını oluşturmak için X-ışını imajlarını kullanır.
 • Histeroskopi : Histeroskopi sırasında, sağlayıcınız rahim içindeki miyomlara bakmak için skop ismi verilen bir aygıt (ucunda bir kamera bulunan ince, esnek bir tüp) kullanacaktır. Kapsam vajinanızdan ve rahim ağzınızdan geçirilir ve akabinde rahminize taşınır.
 • Histerosalpingografi (HSG) : Evvel kontrast unsurun enjekte edildiği ve akabinde rahim röntgenlerinin alındığı detaylı bir röntgen sinemasıdır. Bu, daha çok kısırlık değerlendirmesi de geçiren bayanlarda kullanılır. Rahim sineması (HSG) deneyimini yaşayanların paylaşım alanı…
 • Sonohisterografi : Bu görüntüleme testinde küçük bir kateter transvajinal olarak yerleştirilir ve kateter yoluyla rahim boşluğuna salin enjekte edilir. Bu ekstra sıvı, rahminizin standart bir ultrasonda göreceğinizden daha net bir manzarasını oluşturmanıza yardımcı olur.
 • Laparoskopi : Bu test sırasında hekiminiz karnınızın alt kısmında küçük bir kesi (kesi) yapacaktır. İç organlarınıza yakından bakmak için ucunda kamera bulunan ince ve esnek bir tüp yerleştirilecektir.

Miyom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Miyomların tedavisi, miyomların boyutuna, sayısına ve pozisyonuna ve hangi semptomlara neden olduklarına bağlı olarak değişebilir. Miyomlarınızdan rastgele bir belirti yaşamıyorsanız, tedaviye gereksiniminiz olmayabilir. Küçük myomlar ekseriyetle yalnız bırakılabilir.

Miyom Nedir? Rahim Fibroidleri 10 Belirtisi ve Tedavisi
Miyom Nedir? Rahim Fibroidleri 10 Belirtisi ve Tedavisi

miyom tedavisi

Kimi bayanlar hiçbir vakit rastgele bir semptom yaşamaz yahut miyomlarla ilgili rastgele bir sorun yaşamaz. Myomlarınız vakit içinde yakından izlenecek, lakin çabucak harekete geçmenize gerek yok. Miyomunuzun boyutuna yahut semptomlarına bağlı olarak, sıhhat uzmanınız tarafından periyodik pelvik muayeneler ve ultrason önerilebilir.

Miyomlarınızdan semptomlar yaşıyorsanız çok kanamadan kaynaklanan anemi, orta ila şiddetli ağrı, kısırlık sıkıntıları yahut idrar yolu ve bağırsak sorunları dahil ekseriyetle yardım için tedavi gerekir. Tedavi planınız, aşağıdakiler dahil birkaç faktöre bağlı olacaktır:

 • Kaç tane miyomunuz var?
 • Miyomlarınızın boyutu.
 • Myomlarınızın bulunduğu yer.
 • Miyomlarla ilgili yaşadığınız belirtiler.
 • Hamilelik dileğiniz varmı?

Sizin için en uygun tedavi seçeneği, gelecekteki doğurganlık amaçlarınıza de bağlı olacaktır. Gelecekte bebek sahibi olmak istiyorsanız, birtakım tedavi seçenekleri sizin için bir seçenek olmayabilir. Tedavi seçeneklerini tartışırken, doğurganlık hakkındaki fikirleriniz ve geleceğe yönelik maksatlarınız hakkında sıhhat uzmanınızla konuşun.

Rahim fibroidleri, birçok bayanın hayatları boyunca yaşadığı yaygın bir durumdur.Birtakım durumlarda miyomlar küçüktür ve hiçbir belirti vermez.

Öbür vakitlerde miyomlar kuvvetli semptomlara neden olabilir.

Rastgele bir rahatsızlık yahut ağrı hissederseniz, sıhhat uzmanınızla konuşun.

Miyomlar tedavi edilebilir ve sıklıkla semptomlarınız iyileştirilebilir.

Miyom Tedavisinde Kullanılan İlaç İsimleri

 • Reçetesiz (OTC) ağrı kesici ilaçlar : Bu ilaçlar, miyomların neden olduğu rahatsızlıkları ve ağrıyı yönetmek için kullanılabilir. OTC ilaçları ortasında asetaminofen ve ibuprofen bulunur.
 • Demir destekleri : Çok kanamadan kaynaklanan aneminiz varsa, sağlayıcınız ayrıyeten bir demir desteği almanızı önerebilir.
 • Gonadotropin salgılayan hormon (GnRH) agonistleri : Bu ilaçlar bir burun spreyi yahut enjeksiyon yoluyla alınabilir ve miyomlarınızı küçülterek tesir gösterir. Bazen ameliyattan evvel bir fibroidi küçültmek için kullanılırlar, bu da fibroidin çıkarılmasını kolaylaştırır. Bununla birlikte, bu ilaçlar geçicidir ve bunları almayı bırakırsanız, miyomlar yine büyüyebilir.
 • Oral tedaviler : Elagolix, semptomatik uterin fibroidleri olan premenopozal bayanlarda ağır uterin kanamanın tedavisi için endike olan yeni bir oral tedavidir. 24 aya kadar kullanılabilir. Bu tedavinin artıları ve eksileri için hekiminizle konuşun. Öteki bir oral terapi olan Tranexamic asit, uterin fibroidli bayanlarda siklik ağır adet kanamalarının tedavisi için endike olan antifibrinolitik bir oral ilaçtır. Hekiminiz bu terapi sırasında sizi izleyecektir.

Değerli: Aldığınız rastgele bir ilaç hakkında sıhhat uzmanınızla görüşmeniz değerlidir.

Doğum denetim hapı miyom tedavisi

Doğum denetimi hapı, miyom semptomlarına yardımcı olmak için de kullanılabilir, bilhassa periyotlar sırasında ve ortasında ağır kanama ve adet krampları. Ağır adet kanamasını denetim etmeye yardımcı olmak için doğum denetimi kullanılabilir.

Oral kontraseptif haplar, intravajinal kontrasepsiyon, enjeksiyonlar ve intrauterin aygıtlar (RİA) dahil olmak üzere kullanabileceğiniz çeşitli doğum denetim seçenekleri vardır.

Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Miyomun çıkarılması için farklı ameliyat cinsleri hakkında konuşurken dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır. Miyomların boyutu, pozisyonu ve sayısı ameliyatın tipini etkilemekle kalmaz, tıpkı vakitte gelecekteki gebelikler için istekleriniz de bir tedavi planı geliştirirken kıymetli bir faktör olabilir.

Miyom ameliyatı nasıl yapılır

Kimi cerrahi seçenekler rahimi korur ve gelecekte gebe kalmanıza müsaade verirken, öteki seçenekler rahime ziyan verebilir yahut rahmi çıkarabilir. Miyomektomi, rahme ziyan vermeden miyomları çıkarmasına müsaade veren bir prosedürdür.

Ameliyatla çıkarılmadan evvel miyomların ne kadar büyük olması gerekir?

Olağan uterus boyutu bir limon yahut 8 cm boyutundadır. Otomatik olarak çıkarılmasını mecburî kılacak kesin bir fibroid boyutu yoktur. Sıhhat uzmanınız, sıkıntıya neden olan semptomları belirleyecektir. Örneğin bir mermer büyüklüğündeki myomlar, şayet rahim boşluğuna yerleşmişlerse, derin kanamayla ilişkilendirilebilir. Greyfurt büyüklüğünde yahut daha büyük myomlar, pelvik basınç yaşamanıza neden olabilir, ayrıyeten gebe görünmenize ve karın genişlemesine neden olabilecek artan karın büyümesi görmenize neden olabilir.

Sıhhat hizmeti kurumunuzdan ve hasta için cerrahi müdahale gerektirebilecek semptomları tartışmak değerlidir.

Myomektomi Çeşitleri Nelerdir?

Birkaç çeşit miyomektomi vardır. Sizin için en güzel formda işe yarayabilecek prosedür çeşidi, miyomlarınızın bulunduğu yere, ne kadar büyük olduklarına ve miyom sayısına bağlı olacaktır.

Myomektomi

Miyomları çıkarmak için yapılan miyomektomi çeşitleri içerebilir:

Histeroskopi Miyom Ameliyatı

Bu prosedür, vajina ve serviksten uterusa bir skop (ince, esnek, tüp gibisi bir alet) sokularak yapılır. Bu süreç sırasında rastgele bir kesi yapılmaz. Prosedür sırasında, cerrah kapsamı miyomları kesmek için kullanacaktır. Tabip daha sonra fibroidleri kaldıracaktır.

Laparoskopik Myomektomi Nedir?

Bu prosedürde, cerrah fibroidleri çıkarmak için bir kapsam kullanacaktır. Histeroskopinin tersine, bu prosedür, karnınıza birkaç küçük kesi yerleştirmeyi içerir. Bu, kapsamın bedeninize nasıl gireceği ve var olacağıdır. Bu prosedür birebir vakitte bir robot yardımıyla da gerçekleştirilebilir.

Laparotomi Myomektomi Ameliyatı

Bu prosedür açık miyom ameliyatıdır. Bu süreç sırasında karnınızda bir kesi yapılır ve bu büyük kesi ile myomlar çıkarılır.

Gelecekte hamilelik planlamıyorsanız, sıhhat uzmanınızın önerebileceği ek cerrahi seçenekler vardır. Gebelik isteniyorsa ve rahmi çıkaran cerrahi yaklaşımlar varsa bu seçenekler önerilmez. Bu ameliyatlar çok tesirli olabilir, lakin tipik olarak gelecekteki hamilelikleri önlerler. Miyomları çıkarmak için yapılan ameliyatlar şunları içerebilir:

Histerektomi Ameliyatı

Bu ameliyat sırasında rahminiz alınır. Fibroidleri güzelleştirmenin tek yolu histerektomi. Rahminizi büsbütün çıkardığınızda, miyomlar geri gelemez ve semptomlarınız ortadan kalkar. Tek başına rahminiz alınırsa, yumurtalıklar yerinde kalırsa, histerektomi sonrası menopoza girmezsiniz.

Miyomlarınızdan çok ağır kanama yaşıyorsanız yahut büyük fibroidleriniz varsa bu prosedür önerilebilir. Önerildiğinde, histeroskopi gerçekleştirmek için en minimal invaziv prosedür tavsiye edilir. Minimal invaziv prosedürler vajinal, laparoskopi yahut robotik yaklaşımları içerir.

Uterin fibroid embolizasyonu

Bu prosedür jinekoloğunuzla birlikte çalışan bir girişimsel radyolog tarafından gerçekleştirilir. Uterin arter yahut radyal artere küçük bir kateter yerleştirilir ve küçük partiküller uterin arterden fibroidlere kan akışını engellemek için kullanılır. Kan akışı kaybı, miyomları küçültür, miyom belirtilerini güzelleştirir.

Radyofrekans ablasyon (RFA)

Semptomatik uterin fibroidleri olan bayanlar için inançlı ve tesirli bir tedavidir ve laparoskopik, transvajinal yahut transservikal yaklaşımlarla verilebilir.

Miyomları tedavi etmek için kullanılabilecek manyetik rezonans görüntüleme (MRI) kılavuzlu odaklanmış ultrason ismi verilen daha yeni bir prosedür de var. Bu teknik aslında siz bir MRI makinesinin içindeyken yapılır. Sağlayıcınızın miyomları net bir biçimde görmesini sağlayan makinenin içine yerleştirilirsiniz ve akabinde miyomlara hedeflenen ses dalgaları göndermek için bir ultrason kullanılır.

Bu fibroidlere ziyan verir.

Miyom tedavisiyle ilgili rastgele bir risk var mı?

Rastgele bir tedavinin riskleri olabilir. İlaçların yan tesirleri olabilir ve kimileri sizin için uygun olmayabilir. Yeni bir ilaca başlamadan evvel başka tıbbi durumlar için alabileceğiniz tüm ilaçlar ve tam tıbbi geçmişiniz hakkında sıhhat uzmanınızla konuşun. Yeni bir ilaca başladıktan sonra yan tesirler yaşarsanız, seçeneklerinizi görüşmek için hekiminizi arayın.

Miyomların cerrahi tedavisinde de her vakit riskler vardır. Rastgele bir ameliyat sizi enfeksiyon, kanama ve ameliyat ve anesteziyle bağlantılı rastgele bir doğal risk riski altına sokar. Ek bir miyom çıkarma ameliyatı riski, gelecekteki hamilelikleri içerebilir. Birtakım cerrahi seçenekler gelecekteki hamilelikleri önleyebilir.

Miyomektomi, yalnızca fibroidleri ortadan kaldıran ve gelecekteki gebeliklere müsaade veren bir prosedürdür. Bununla birlikte, miyomektomi geçiren bayanların sezaryen (sezaryen) yoluyla gelecekteki bebeklerini doğurması gerekebilir.

Miyom önlenebilir mi?

Genelde miyomları önleyemezsiniz. Sağlıklı bir beden tartısını koruyarak ve sistemli pelvik muayeneler yaparak riskinizi azaltabilirsiniz. Küçük fibroidleriniz varsa, bunları izlemek için sıhhat uzmanınızla bir plan geliştirin.

Miyomlar zaten kaybolur mu?

Birtakım bayanlarda menopozdan sonra miyom küçülebilir. Bu, hormonlardaki azalma nedeniyle olur. Miyomlar küçüldüğünde semptomlarınız kaybolabilir. Küçük myomlar rastgele bir semptoma neden olmazlarsa tedaviye gereksinim duymayabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.