Mesken üretimi lahana turşusu tarifi! En kolay lahana turşusu nasıl yapılır?

Beden sıhhati açısından epey yararlı olan ve uzmanlar tarafından kışın hastalanmamak için bol bol tüketilmesi gerektiği önerilen beyaz lahana turşunu meskende yapmak isteyenlere özel kolay tanımını araştırdık. İster çayla birlikte isterseniz ana yemeğin yanında servis edebileceğiniz lahana turşusunun enfes tanımı bugünkü yazımızda.

Lahana turşusu, her yemeğin yanına yakışan aperitif olarak verebileceğiniz süper bir besindir. Tıpkı vakitte lahana turşusunun içerisinde bulunan vitaminler sayesinde  çeşitli kalp ve damar hastalıklarını da koruduğu karaciğer yağlarını da giderdiği bilinmektedir. Kış aylarının zerzevatları ortasında yer alan beyaz lahana tezgahlarda da yerini aldı. Lahana ile kısa müddette kolaylıkla turşu hazırlamak isterseniz kesinlikle tanımımızı incelemelisiniz.

LAHANA TURŞUSU TANIMI:

MATERYALLER

1 kilogram beyaz lahana
1 tane küçük uzunluk havuç
5 diş orta uzunluk sarımsak 
2 adet acı yahut tatlı biber
Yarım demet maydanoz
1 su bardağı sirke 
1 su bardağı arıtılmış su 
2,5 çorba kaşığı iri kaya tuzu
4-5 adet nohut

YAPILIŞI

Beyaz lahanayı yapraklarından  güzelce ayırın. Daha sonra bol suda düzgünce yıkayarak hazır hale getirin. Kök kısmını bir kenara ayırdığınız lahanayı gelişi hoş bir halde 4 yahut 5 kesime bölün. Doğradığınız modülleri da sudan geçirdikten sonra havuçların da kabuklarını soyun ve doğrayın.

Kavanozların içerisini kaynar su ile yıkadıktan sonra birinci olarak nohutları koyun. 

Bir kabın içerisinde lahanayı, kaya tuzunu, sirkeyi ve sarımsakları 4-5 dakika kadar ovalayın.

Kabın içerisindeki lahanaları da kavanoza ek ettikten sonra kabınızda kalan sirkeli karışımı içme suyuyla çoğalttığınız karışımı kavanoza ekleyin.

Ağzına kadar dolu olan kavanozun kapağını sıkıca kapatın. Güneş görmeyen bir yerde en az 10 gün koruma ettikten sonra sofralarınıza getirebilirsiniz.

Afiyet olsun…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.