Maskenin altındaki ağır makyaj

Maskenin altındaki ağır makyaj

Maskenin altındaki ağır makyaj Koronavirüs önlemleri kapsamında uzun müddettir kullanılan maskeler, ağır makyaj yapıldığında tehlikeli oluyor. Maske altında kalan ağır makyajın ziyanlarını anlatan dermatoloji uzmanı Yasemin Amato, “Ağır makyaj gereciyle maske kullandığımız vakit hem maskeye hem maskenin koruyuculuğuna hem de cildimize ziyan veriyoruz. Makyaj sebebiyle maske kirleniyor. En değerli ziyanı maskeye bulaşan makyajın, maskenin koruyuculuk özelliğini azaltmasıdır. Öte yandan maskenin altında kalan ciltte terleme ve yağlanma artıyor. Solunan karbondioksit, ısı ve nem sebebiyle makyaj gözeneklerinizin içerisine giriyor. Ter, yağ ve makyaj artıkları gözeneklerimizi tıkar ve birçok probleme yol açar. Ağır makyaj yapıldığında akne, akne rozase, egzama, perioral dermatit üzere şikayetler artacaktır” diye konuştu.

Göz makyajı tercih edilebilir

Virüsten korunmak için en değerli etkenin maske kullanmak olduğunu belirten Amato, “Maskeyi sağlıklı kullanmak hepimizin sorumluluğu. Makyaj gereci pak bir gereç değil. Terleme ve yağlanma eklenince steril olmayan bir ortam oluşuyor ve birçok hastalığa yol açan sorunlar ortaya çıkıyor. Maske de pak görünmüyor. Maskenin koruyuculuk özelliği azalıyor. Bayanlar ağır makyaj yapmak yerine göz makyajı tercih edebilirler, kalıcı makyaj tekniklerinden yararlanabilirler. Renkli nemlendiriciler kullanabilirler. Pudra kıvamında bir kapatıcı kullanabilirler. Bizim dileğimiz ağır makyaj yapmamalarıdır. Vakit buldukça havalandırmak ve maskeyi sık sık değiştirmek gerekiyor” dedi.

Çıkarınca her yeri fondöten oluyor

Her gün makyaj yaptığını söyleyen Bahar Kar, “İşe gittiğim için her gün makyaj yapmak zorunda kalıyorum. Koronavirüs üzere bir problemle karşı karşıya kaldığımız için daima maske de takıyoruz. Her gün sabah akşam maskemi değiştiriyorum zira makyaj gereçleri maskeye bulaşıyor. Maske hiç sağlıklı olmuyor, daima değiştirmek zorunda kalıyorum. Cildimi çok yağlandırıyor ve çok rahatsız oluyorum. Birebir vakitte çok nem de yapıyor. Bence maskenin koruyuculuğu kesinlikle azalıyordur. Maskeyi çıkarınca görseniz, her tarafı fondöten ve rujla doluyor. Bunun da kesinlikle tesiri olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.