Mamografi Nedir ? Bu Başlıkta Tüm Sorularınıza Cevap Bulun

Mamografi Nedir ? Bu Başlıkta Tüm Sorularınıza Cevap Bulun

Mamografi Nedir ? Bu Başlıkta Tüm Sorularınıza Cevap Bulun Göğüs kanseri, günümüzde her 8 kadındna birini etkiliyor. Göğüs kanserinin erken tanısı ise hayat kurtarıyor. Erken teşhis için yılda bir defa mamografi çekilmesinin hayat kurtardığını tabir eden Radyoloji Uzmanı Dr. Muhittin Mümtaz Özarar, Ekim ayı Göğüs Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında mamografi ile ilgili sık sorulan 10 soruyu yanıtladı.

Mamografi Nedir ? Bu Başlıkta Tüm Sorularınıza Cevap Bulun
Mamografi Nedir ? Bu Başlıkta Tüm Sorularınıza Cevap Bulun

Emziren bayanlar mamografi çektirebilir mi?

Emziren bayanlarda göğüs dokusunun yoğunluğu artar. Bunun asıl nedeni göğüs dokusunda üretilen ve süt kanallarını dolduran süt salgısı ve göğüste süt üretimini sağlayan bez doku yoğunluğunun artışıdır. Bu durum mamografi hassasiyetini bir ölçü azaltır. Lakin mamografi çekiminin gerekli olduğu durumlarda, mamografinin tanıya yardımcı olma özelliğini de külliyen ortadan kaldırmaz. Çekim öncesi emzirmek göğüs dokusundaki süt ölçüsünü azaltacağından yoğunluğu azaltır ve daha yeterli imaj elde edilmesini sağlar.

Göğsünde protez (silikon) olanlar göğüs taramasını nasıl yaptırabilir?

Göğüs dokusunda uygulanmış olan protezler göğsün mamografi, ultrasonografi yahut MR (Manyetik Rezonans) tetkiki için bir pürüz oluşturmaz. Mamografi çekimi sırasında göğüs dokusuna uygulanan basıncın proteze bir ziyanı yoktur. Mamografi aygıtlarındaki protezli göğüs için doz seçim programlarıyla detaylı imajlar elde edilir. Tarama protokolünde mamografi ile birlikte ultrasonografinin de yapılması önerilir.

Mamografi çektirmenin ziyanı var mıdır? Kanser riskini artırır mı?

Mamografi X-ışını kullanılan bir yoldur. Alınan radyasyonun bir kanseri tetikleme ihtimali teorik olarak çok düşüktür. Günümüzde yeni teknoloji dijital mamografi aygıtlarıyla, tetkik sırasında alınan radyasyon ölçüsü çok azalmıştır. Mamografi sırasında alınan radyasyon ölçüsü bir uçak seyahati sırasında güneş ışınları nedeniyle maruz kaldığımız radyasyon ile çabucak hemen birebirdir. Uçak seyahatlerinden vazgeçiyor muyuz?

Mamografiye gitmeden evvel nelere dikkat etmeli?

Mamografi tetkiki için rastgele bir ön hazırlığa gerek yoktur. Çekim sırasında bilhassa pudralı deodorant üzere kozmetik eserlerinin kullanılmaması gereklidir. Adet (Menstruasyon) öncesi göğüs dokusunda fazla hassasiyeti olan bayanların adet sonrası çekim yaptırması, ağrı olmaması ve konforlu çekim yapılmasında yararlı olacaktır.

Göğüs ultrasonografisi kimlere çekilir?

Göğüs ultrasonografisi tarama yahut teşhis hedefli mamografi tetkiki yapılmış, ağır göğüs dokusuna sahip hastalarda tamamlayıcı tetkik olarak 40 yaş altı hastalarda birincil süreç olarak koltuk altı bölgelerinin (aksiler bölge) değerlendirilmesinde ve biyopsi süreçlerinde kılavuz formül olarak yapılmaktadır.

Göğüs ultrasonografisi ne vakit çekilmelidir?

Göğüs ultrasonografisi ön hazırlık gerekmeden, her vakit yapılabilen bir tetkiktir. Radyasyon içermeyen bir tetkik olması nedeniyle gebelik sırasında da rahatça yapılabilir.

40 yaş üzeri bayanlar göğüs ultrasonografisi mi mamografi mi çektirmeli?

Mamografi Nedir ? Bu Başlıkta Tüm Sorularınıza Cevap Bulun 40 yaşından itibaren tarama hedefli rutin olarak her yıl mamografi tetkiki yapılmalıdır. Ağır içerikli göğüs dokularında, mamografik hassasiyet azalan olgularda ve mamografide bulgu saptanan olgularda, mamografiyi tamamlayıcı olarak ultrasonografi yapılmalıdır. 50 yaş üzeri bayanlarda da rastgele bir yaşta olabileceği üzere, ultrasonografi rahatlıkla yapılabilir.

Mamografi ne sıklıkla yapılmalı?

Mamografi tetkiki 40 yaşından itibaren yılda bir kez tertipli olarak yaptırılmalıdır. Risk kümesinde olan bayanlara tetkikler daha erken yaşta da önerilebilir. Bu mevzuyu doktorunuza müracaatınızda fayda var.

Ailesinde göğüs kanseri olan biri ne sıklıkla muayene olmalı?

Ailesinde göğüs kanseri olan bireyler de 40 yaşından itibaren yılda bir defa mamografi ve ultrasonografi tetkiki yapılmalıdır. Birinci derece akrabasında 40 yaş altında göğüs kanseri tanısı olan bayanlarda, göğüs taraması yakın akrabalarda kanser saptama yaşından 10 yıl daha genç yaştan itibaren yapılmalıdır. Yani yakın akrabanız 35 yaşında göğüs kanseri tanısı aldıysa, sizin 25 yaşında nizamlı hekim denetimlerine gitmeniz gerekir.

Yüksek riskli kümeye dahil bayanlarda rutin yıllık mamografi ve ultrasonografi ile birlikte yıllık aralıklarla göğüs MR incelemesinin de rutin takiplere eklenmesi önerilmektedir. Bunun için hasta riskinin gerçek hesaplanması kıymetlidir.

Göğüs ultrasonografisi hangi yaş kümesine yapılır?

Göğüs ultrasonografi tetkiki için rastgele bir yaş kısıtlaması yoktur, her yaş kümesinde ve gebe hastalarda rahatlıkla yapılabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.